Internet je asi ten nejlepší vynález všech dob (pokud tedy pomineme kolo). Jste si ale jisti, že ho používáte efektivně? Deník Guardian dal dohromady seznam devíti užitečných vychytávek, které vám virtuální život o pár řádů zlepší.


 Odhlášení se z Facebooku na dálku

Stává se vám, že se na přístroji svých přátel nebo členů rodiny přihlásíte na Facebook a později s hrůzou zjistíte, že jste se zapomněli odhlásit? Žádný strach, existuje jednoduchý způsob, jak se odhlásit na dálku.

V pravém horním rohu rozbalte menu Facebooku a klikněte na „Nastavení“. Dále vyberte možnost „Zabezpečení“ a u položky „Kde jste přihlášeni“ klikněte na „Upravit“. Zde můžete ovládat všechna svá přihlášení na jakémkoliv zařízení a ta nežádoucí můžete ukončit.


Vyhledání neúplné fráze na Googlu

Znáte pocit, když se snažíte na internetu vyhledat text písně, kterou jste zaslechli v rádiu, ale v paměti vám uvízlo jen pár slov, s nimiž si vyhledávač neví rady?

Google přichází s jednoduchým trikem, který vám určitě pomůže. V hledaném řetězci ohraničeném uvozovkami nahraďte slova, která neznáte, hvězdičkou. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že najdete, co hledáte, na rozdíl od případu, kdy byste do vyhledávače zadali samostatná slova.

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu: chcete vyhledat píseň Give It All od kapely Foal a do Googlu byste v ideálním případě měli zadat frázi: all that remains are words in the rain. Jenže jste při poslechu nepochytili slovo „words“ nebo „rain“. Pokud tuto větu zadáte do vyhledávače bez hvězdiček a opomenutých slov, výsledkem hledání bude píseň All that remains.

Řešením je nahradit chybějící část věty hvězdičkou a frázi dát do uvozovek. Hledaný výraz pak vypadá následovně „all that remains are * in the rain“. V takovém případě nabídne Google ve výsledcích správný název hledané písně.


Blokování příspěvků na Twitteru

Tlačítko mute na Twitteru nabízí užitečnou funkci, která umožňuje skrýt příspěvky uživatele, aniž byste jej přestali sledovat. Je to elegantní způsob, jak se nenásilně zbavit obtěžujících tweetů a přitom uživatele nenaštvat ukončením sledování. To, že jste přestali odebírat jejich kanál, nezjistí. Pro skrytí příspěvků klikněte na ozubené kolečko vpravo na profilu daného účtu a dále na tlačítko „Mute“.

Často však chcete skrýt vlastní příspěvky před zraky někoho jiného. Existuje neoficiální metoda, tzv. Soft block – mírné zablokování uživatele. Je to lstivý způsob, jakým druhou osobu donutíte, aby vás přestala sledovat, tím, že si ji zablokujete a ihned odblokujete. Díky blokování se uživateli zruší odběr a vaše tweety se přestanou zobrazovat na jeho timeline.

Nicméně pokud se daný člověk iniciativně podívá na váš profil, zjistí, že se mu nezobrazují vaše příspěvky. Pak už pomůže jedině osobu zablokovat – nebo se jí omluvit.


Soukromé prohlížení 

Divili byste se, kolik lidí při surfování na internetu nepoužívá anonymní režim. Přitom pro každého, kdo v práci tráví čas brouzdáním na síti a hledá třeba obrázky, jak zestárly celebrity z 80. let, je inkognito režim nutností. Prakticky všechny známější prohlížeče nabízejí možnost používat internet v utajeném nebo soukromém režimu, což znamená, že veškerá aktivita uživatele se nebude zaznamenávat a ukládat v historii prohlížeče.

Tento způsob surfování využijete i v případě, kdy na internetu hledáte dárek pro svého partnera k narozeninám či jste navštívili diskusi k citlivému tématu a nechcete, aby se kdokoliv dozvěděl, co jste hledali. Přečtěte si v odkazech návod, jak procházet internet v soukromém režimu na prohlížečích Chrome, Firefox, Safari a Internet Explorer.

ISP (poskytovatel internetového připojení) a stránky samotné nicméně budou vědět, kdy jste stránku navštívili – nemyslete si tedy, že režim soukromého prohlížení vám na internetu zaručí anonymitu. Pro anonymní režim byste potřebovali spíše software Tor.


Ignorace vlákna e-mailu

Neexistuje mnoho věcí, které by byly více obtěžující než řetězový e-mail nebo vlákno jiného e-mailu, u kterých si přejete, abyste je nikdy neotevřeli. Naštěstí existuje jednoduchá náprava této osudové chyby. Vlákno či řetězovku můžete totiž ignorovat.

Pokud používáte Gmail, otevřete e-mail, který chcete ignorovat, vyberte možnost „Další“ nahoře v menu a klikněte na „Ignorovat“. V aplikaci Outlook je volba ignorovat e-mail umístěna na kartě Domů. Ignoraci vlákna můžete kdykoliv zrušit, pokud si budete někdy přát se do e-mailové konverzace opětovně připojit.


Používání emotikonů přímo na ploše webové stránky

Skutečná IRL klávesnice emotikonů už je samozřejmě také na světě, jak ale docílit toho, abyste mohli psát smajlíky přímo na webu? Většina z nás prostě zkopíruje smajlíka ze stránek jako getemoji.com nebo iemoji.com, pro uživatele Windows a Mac ale existuje jednodušší způsob.

emoji

Uživatelé Mac (OS X 10.8 nebo novější) vyvolají panel s emotikony tak, že v jakémkoliv textovém poli stisknou najednou klávesy Command + CTRL + mezerník. V prostředí Windows klikněte na Hlavní panel -> Panel nástrojů -> Dotyková klávesnice a vyberte klávesu smajlíka. Bohužel tato funkcionalita je k dispozici pouze v některých prohlížečích, a to v závislosti na používaném operačním systému.


Zpomalené přehrávání videí na YouTube

Na YouTube naleznete spoustu vtipných triků a tipů, například návod na to, jak hrát arkádové hry v prohlížeči. YouTube ale nabízí i skutečně užitečnou vychytávku: zpomalené přehrávání. Jak na to? Jednoduše – prostě podržte mezerník a rychlost přehrávání videa se začne zpomalovat. Využití? Funkce přijde vhod v případě, když potřebujete udělat snímek určitého okamžiku videa (zde je návod, jak na to v Macu nebo na PC).


Zkratky na Twitteru

Stejně jako uživatelé Photoshopu vědí, že zkratky jsou pilířem produktivity, vášniví tweeteři zase to, že zkratky jsou jejich nejlepším přítelem. Věděli jste, že stisknutím klávesy „n“ se vám otevře nové dialogové okno (na domovské stránce Twitteru)? Nebo že můžete jednoduše označit tweet jako oblíbený prostým stisknutím klávesy „f“? Tohle je seznam zkratek na Twitteru:

zkratky


Zbavte se věcí, které vás rozptylují

Nakonec to nejlepší. Všichni víme, jak zatraceně rozptylující je internet. Chcete se pustit do práce… ale jen zapnete Gchat … a Twitter … a … však to znáte.

Nicméně ethernetový kabel z počítače vytáhnout nemůžete, protože Internet k práci potřebujete. Jak z toho ven? Naštěstí je k dispozici software, který vám může pomoct. Například aplikace Cold Turkey, která je volně ke stažení, vám bude pomáhat, abyste nenavštěvovali nežádoucí stránky. Ty, které potřebujete, budou nadále přístupné díky tomu, že je umístíte na whitelist – tzv. povolené stránky.

Některé stránky či aplikace můžete dokonce zamknout nastavením časovače – abyste skutečně zajistili, že po určitý čas se vyhnete například Facebooku. Existují i další aplikace, například SelfControl.

Hoří vám termín a vy stále nemáte napsaný článek na web či do časopisu? Nástroj WriteOrDie vám pomůže. Pokud přestanete psát, aplikace začne vyluzovat hlasitý alarm. Pokud máte nejpřísnější verzi této vychytávky, aplikace vám dokonce začne mazat slova. Nemilé, že?