Jestli patříte mezi příznivce odkazu Steva Jobse, na produkty Applu zřejmě nedáte dopustit. Znáte ale všechny? Ty dnešní zavedené by zvládl vyjmenovat každý, ale co třeba nějaké starší? Byly totiž časy, kdy se nečekalo dychtivě na každý nový kus – Apple tak neměl problém vypustit do světa produkt, u něhož netušil, jak si povede, a za pár let jej klidně zase stáhnout z prodeje.

V produkci Applu díky tomu vznikla řada zvláštních věcí, na které už teď padá prach a vědí o nich asi jen nadšení sběratelé. Server Techrunch.com, sestavil seznam 13 nejoriginálnějších, včetně doby oběhu. Podívejte se.


 Herní kazety (1978)

hernikazety

Ještě před zavedením disket používal software Applu off-systém, který překvapivě uměl pracovat s magnetofonovými páskami. Méně překvapivý je fakt, že tato technologie vznikla výhradně kvůli hráčům počítačových her, a tak Apple kazety rozjížděly hlavně tehdejší hity jako Slot Machine, Star Wars nebo Lemonade Stand.


Tiskárna (1979 – 1988)

tiskarna

V začátcích počítačové éry si vlastní tiskárny vyráběla většina společností. Pozadu nechtěl zůstat ani Apple, a roku 1979 tak představil svou Silentype za 599 dolarů, což je v dnešním poměru téměř 2 tisíce dolarů (asi 48 tisíc korun). Z trhu s tiskárnami se Jobs a spol. stáhli po roce 1985, kdy vznikly první laserové tiskárny, které byly tehdy k dostání (v přepočtu na dnešní kurz) za neuvěřitelných 15 tisíc dolarů (asi 360 tisíc korun).


MacWrite (1984 – 1994)

macwrite

Kdo řekl, že na počítači se dá pracovat, jen když máte Word? Apple svým zákazníkům nabídl roku 1984 vlastní textový program MacWrite určený pro původní Macintosh. Šlo o vůbec první WYSIWYG editor, který byl k mání. Což je ohromující, vezmeme-li v potaz, že jediné dostupné systémy byly tou dobou DOS a BASIC. MacWrite postupně měnil podobu přes MacWrite Pro a AppleWorks až na dnes používané Pages.


Kolekce oblečení (1986)

collection

Ano, vidíte správně. Apple měl skutečně vlastní katalogovou řadu, jakkoliv to zní šíleně. A na rozdíl od módního askety Jobse, který měl na sobě v životě jenom rolák, se Apple kolekce snažila nabídnout všechny módní výstřelky 80. let. Pytlové svetry, duhové čepice, stínítka, trička s límečkem… Všechno pochopitelně s obřím natisknutým logem firmy, aby nebylo pochyb, kdo za celou parádou stojí.


  Scanner (1988 – 1997)

scanner

V rámci trendu výroby vlastních doplňkových zařízení pro Macintosh vyrukoval Apple roku 1988 se scannerem 300dpi pro formát A4. Roku 1991 byl nahrazen Apple OneScannerem, ale ani ten dlouho nevydržel a o 6 let později byla jeho výroba definitivně zastavena.


Newton (1993 – 1998)

newton

Slavný, diskutovaný, kontroverzní Newton… Šlo o asistenční systém pro tablety MessagePad. Newton odstartoval popularitu dnes již rozšířených organizačních aplikací typu kalendář, poznámky nebo diář. Všechny verze byly navíc vybaveny na tehdejší poměry nevídaným dotykovým displejem – byť prostřednictvím elektronického pera. A přestože byl Newton pro Apple finančně neúspěšný, měl lví podíl na vydláždění cesty pro iPhone a iPad.


CD přehrávač (1993 – 1996)

CD

Apple PowerCD byl vlastně produkt vyráběný Philipsem, jen s logem Applu. Zařízení umělo číst datové disky, když se spojilo s Macem, a cédéčka, když se připojilo k bedýnkám.


Foťák (1994 – 1997)

fotak

Ať už tomu věříte nebo ne, jablíčková firma se skutečně pohybovala i ve fotodokumentačním průmyslu. The QuickTaker byl jeden z prvních digitálních foťáků a pro Apple ho na zakázku sestavili Kodak a Fujifilm. Za tehdejších 7 dolarů (asi 750 korun) jste dostali přístroj s rozlišením 3 megapixely a pamětí 1MB.


Pippin (1995 – 1997)

SONY DSC

Ne, žádnou příbuznost s Pánem prstenů za tím nehledejte. Jde o herní konzoli. Tedy… Jak se to vezme. Apple Pippin byla multimediální platforma založená na bázi operačního systému Macintoshe. A přestože cílem bylo udělat z ní OSM konzoli, aby byla atraktivní pro co nejširší okruh hráčů (na vývoji se dokonce podílela japonská herní firma Bandai), prodalo se jí jen 40 tisíc kusů a projekt byl rychle zastaven.


Květinkový iMac (2002)

flowerapple

To, co vidíte, je opravdu oficiální verze iMacu od Applu. Poté, co vyšel ve všech odstínech barvy duhy, rozhodli se Jobsovi lidé udělat počítač i v exkluzivní limitované řadě s názvem „Flower Power“. Asi moc nepřekvapí, že se pro něj do obchodu nikdo zběsile neřítil.


eMac (2002 – 2006)

emac

Jestli patříte k ročníkům, které chodily (hlavně v Americe) do školy na začátku nového milénia, eMac vás pravděpodobně neminul. Původně mělo jít výhradně o vzdělávací verzi, ale protože se nikdy úplně nechytila, zůstala vlastně jen levnější kopií iMacu. Než se přestal vyrábět, nabízel eMac 12megovou paměť, 40gigový hard disk a operační systém Mac X Puma.


iPod HiFi (2006 – 2007)

ipod

První pokus Applu vytvořit stereo systém pro iPod. Cena 349 dolarů (asi 8 tisíc korun) ho ale rychle vyřadila z oběhu a Apple začal prodávat vylepšenou třísoustavovou verzi.


Zlatá sluchátka (2013)

 siearpodsgld._limited-edition-gold-smartphone-stereo-headset-earpods-with-mic

Na podporu Bonovy charity RED, což je nadace frontmana U2 pro boj proti AIDS v Africe, navrhli Jony Ive a Marc Newson limitovanou edici sluchátek EarPods z 18karátového zlata. Na aukci byla vydražena za 461 tisíc dolarů (asi 12 milionů korun).