Aktuální vydání magazínu Forbes

13 ranních rituálů, díky kterým bude váš den produktivnější

Pošli to dál

To, jak začnete své ráno, udává tón celému dni. Víme to všichni. A i když se vám chce spát, mějte na paměti, že rána jsou cennou příležitostí k tomu, abyste udělali spoustu věcí, ještě než váš pracovní den oficiálně začne. Chce to jen silnou vůli.

Jak efektivně strávit ráno je snad jedno z nejdiskutovanějších témat vůbec. Ve Forbesu jsme proto dali dohromady tuhle galerii s 8 základními radami, jak si každé ráno usnadnit a zpříjemnit. Jsou opravdu základní, ale osvědčené:

Dávejte si své věci - telefon, klíče, peněženku, kabelku… - stále na stejné místo. Ráno se tak vyhnete nepříjemným chvilkám, až tyhle věci nebudete moct při odchodu najít. Připravte si oblečení už předchozí večer - co k tomu dodat, je to trochu návrat do dětských let, ale funguje to. Ráno si ušetříte čas i stres. Pokud ráno cvičíte, tahle rada platí i pro sportovní oblečení. Když ho budete mít po ruce, zmizí vám jedna výmluva, proč ráno cvičení vynechat. Někteří lidé dokonce doporučují jít ve sportovním rovnou spát. Buďte zodpovědní - když si na ráno něco naplánujete, tak to udělejte. Čili běžte cvičit a nevymlouvejte se, že na to nemáte čas. Nechce se vám platit za posilovnu? Tak si běžte zaběhat. Mnoho lidí při běhání navíc vyřizuje potřebné telefony. Proč ne, jen lidem se kterými mluvíte nesmí vadit váš zrychlený dech. Vyhoďte svůj telefon z postele. A ideálně i z ložnice - jde to, i když na něm máte budík. Dejte ho jednoduše někam, odkud ho ráno uslyšíte. Zbavíte se tím jednak nutkání telefon během noci kontrolovat a reagovat na cokoli, co se na něm objeví a zároveň se ráno donutíte vstát, protože telefon nebudete mít po ruce. A jakmile se jednou z postele zvednete, snáze také odoláte pokušení zmáčknout tlačítko “dospat”. Seznamte se suchým šamponem - tahle rada je hlavně pro ženy, ale uznejte, kolik času díky tomuto vynálezu ušetříte? Snídejte jednoduše - nepotřebujete vajíčka ani tousty, dobrou a výživnou snídani vám zajistí müsli. Nasypte ho do misky, zalijte mlékem a je to. Můžete si ho klidně dát až v práci, ani tam nebude nikoho obtěžovat nebo zdržovat. Dojíždíte do práce? Vytěžte z toho maximum - nemá smysl bezcílně koukat z okna autobusu nebo metra, kde navíc stejně nic nevidíte. Připravte si nějaké s prací spojené čtení, cokoli abyste do kanceláře přijeli připravení. S chytrými telefony to není žádný problém. Anebo udělejte cestou do práce něco pro sebe - vynechte autobus a jděte pěšky nebo jeďte na kole a užívejte si čerstvého vzduchu. I když pracujete doma, chovejte se stejně - ano, zůstat v pyžamu a pracovat z postele je lákavá představa, ale nedělejte to. Vstaňte a dělejte, jako byste museli jít do kanceláře.
<
>
Vyhoďte svůj telefon z postele. A ideálně i z ložnice - jde to, i když na něm máte budík. Dejte ho jednoduše někam, odkud ho ráno uslyšíte. Zbavíte se tím jednak nutkání telefon během noci kontrolovat a reagovat na cokoli, co se na něm objeví a zároveň se ráno donutíte vstát, protože telefon nebudete mít po ruce. A jakmile se jednou z postele zvednete, snáze také odoláte pokušení zmáčknout tlačítko “dospat”.

A tady je pro inspiraci ještě pět ranních rituálů, které se osvědčily manažerce Lise Song Sutton:

1. Snažte se vstávat ve stejnou dobu, sedm dní v týdnu

Zvyk je železná košile, ale na druhou stranu se náš vnitřní biorytmus může velmi snadno rozsypat. Mé tělo je zvyklé vstávat brzy, a to i pokud jdu večer předtím spát pozdě. Nenutím se proto ráno dospávat, co jsem zanedbala. I když se k tomu totiž naskytne vhodná příležitost, celý zbytek dne jsem pak malátná. Naučte se ctít své vnitřní hodiny.

2. VSTAŇTE, jakmile vám zazvoní budík

Tohle není zrovna převratná informace, ale je to tak. Zvlášť když všichni tak rádi podléháme onomu „odkládacímu cyklu“, kdy si dovolíme ještě pět minut a pak dalších pět… Díky tomu se ale okamžitě stáváme kořistí lhostejnosti. Když je čas ráno vstát, donuťte se vylézt z postele, hned jak vám zazvoní budík. Zní to jednoduše, ale všichni víme, že tak úplně jednoduché to není.

3. Pošlete pozitivní zprávu někomu, kdo je pro vás důležitý

Bude to znít trochu potrhle, ale já například každé ráno posílám rodičům zprávu typu: „Dobré ráno, mějte se dnes krásně.“ Odesílání pozitivních zpráv, na které navíc s největší pravděpodobností dostanete stejně pozitivní odpovědi, do velké míry určí atmosféru vašeho dne. Zprávy pochopitelně nemusíte posílat každý den té stejné osobě, stačí když se z toho stane zvyk. A vůbec nezáleží na tom, jestli jde o rodiče, partnera nebo nejlepšího kamaráda, stačí popřát výše zmíněným způsobem hezký den a uvidíte, jak se vašich následujících čtyřiadvacet hodin promění. Jde o téměř nepostřehnutelný úkon, který ovšem skoro pokaždé dobře poslouží.

4. Ať je vaše ráno časem pro vás samotné

Z prázdné studny žádnou vodu nevytáhnete. A podobné je to i s námi, využijte proto své ráno k tomu, abyste se nabili. Já v práci hodně mluvím, proto se z každého rána snažím udělat nejtišší část mého dne. Pouštím si hudbu, na kterou mám zrovna náladu, a s nikým nemluvím, dokud nejsem připravená. Vyzkoušejte to taky.

5. Až budete připraveni, vyhraďte si ještě dalších deset minut na kontrolu pošty

Straší vás noční a ranní maily, nechcete je řešit, jakmile se probudíte, ale máte pocit, že do kanceláře to nevydrží? Mně se osvědčila tahle strategie – jakmile dokončím všechny úkony nutné k tomu, abych mohla odejít do práce, sednu si ještě do pracovny, kde mám vyhrazený prostor k tomu, abych si prošla e-maily a všechny účty na sociálních sítích. Chci být v obraze, abych věděla, co se děje, čemu věnovat pozornost a co by mi mohlo být později užitečné. Může mi to totiž pomoci výrazně lépe zkorigovat můj den.


Čtěte taky:

Etiketa naší doby. 27 pravidel, která bychom měli znát

Buďte přesvědčiví. Pomůže vám těchto 13 triků

Čtěte také