Minimálně 15 ruských miliardářů našlo cestu, jak se nesmazatelně stát součástí letošního fotbalového mistrovství světa, které začalo v jejich domovině 14. června.

Čtěte také: Miliardy na trávníku. Pět nejdražších zápasů fotbalového šampionátu

Buď získali státní zakázky – jenom šestice z nich ovládá společnosti, které shromáždily skoro sedm miliard dolarů na stavbu nebo opravy zařízení a dopravní infrastruktury –, nebo investovali do systémů provozujících vstupenky a poskytujících dostupný internet na stadionech.

Očekává se, že během měsíc trvající události přicestuje z a do 11 hostitelských ruských měst 1,2 milionu fotbalových fanoušků. A zatímco neziskové organizace mluví o tom, že Rusko prochází nejhorší krizí v dodržování lidských práv od dob Sovětského svazu, bohatým a mocným se daří dobře.

Viktor Vekselberg

  • Jmění: 13,6 miliardy dolarů

Viktor Vekselberg vydělal jmění na zpracování hliníku, kromě toho se ale také podle všechno aktivně věnuje šíření ruské propagandy v zahraničí. Začátkem roku se kvůli tomu stal součástí dalšího protiruského sankčního kola a údajně má vazby i na firmu, která vyplatila  500 tisíc dolarů společnosti vlastněné právníkem Donalda Trumpa Michaelem Cohenem.

Na aktuálním šampionátu se podílela jeho firma Airports of Regions, která investovala 560 milionů dolarů do renovace letišť ve čtyřech hostujících městech: v Jekatěrinburgu, Nižním Novgorodu, Rostově na Donu a Samaře.

Arkadij Rotenberg, Putinův dřívější partner v judu

  • Jmění: 2,6 miliardy dolarů

Rotenberg vede stavební firmu Mostotrest, jejíž dceřiná společnost obdržela od státu na dotacích přes 4 miliardy dolarů na stavbu necelých 700 kilometrů nové dálnice, která by spojila Petrohrad s Moskvou. Do začátku mistrovství se ale nestihla dokončit. Rotenbergova společnost dostala další miliardu dolarů na renovaci tří letišť.

Michail Fridman, German Khan, Alexej Kuzmičev, Pjotr Aven

  • Jmění: 13,6 miliardy dolarů, 8,8 miliardy dolarů, 6,8 miliardy dolarů, 4,7 miliardy dolarů

Michail Fridman

Fridman, Khan a Kuzmičev jsou bývalí spolužáci, kteří v roce 1989 založili společnost Alfa Group, jež ovládá největší nestátní banku v Rusku Alfa-Bank. Aven se ke skupině připojil v roce 1994 a stal se prezidentem Alfa-Bank.

Se 745 pobočkami napříč Evropou je tato banka sponzorem mistrovství a podporuje FIFA ve veškerém prodeji vstupenek výměnou za billboardy s reklamou během utkání.

German Khan

Na konci roku 2017 Fridman, Khan a Aven žalovali za poškozování jména washingtonský think-tank Fusion GPS, který tvrdí, že tito tři miliardáři spolupracovali s Kremlem na ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016. Fusion GPS podala v lednu návrh na odvolání případu.

Aras Agalarov

  • Jmění: 1,7 miliardy dolarů

Agalarovova společnost Crocus Group obdržela od státu 580 milionů dolarů za postavení dvou stadionů v Kaliningradu a Rostově na Donu. Agalarov má rovněž vazby na Trumpa: potkal se s ním v roce 2013, když se v jeho Crocus City Hall v Moskvě konala Miss Universe.

Jeho syn Emin loni Forbesu prozradil, že před volbami v roce 2016 se diskutovalo o tom, že v Rusku vznikne další Trump Tower, tým současného prezidenta USA to ale odmítá.

Gennadij Timčenko

  • Jmění: 16,6 miliardy dolarů

Timčenko je hlavním akcionářem strojírenské a stavební firmy Stroytransgaz, která od státu obdržela 530 milionů dolarů na stavbu stadionu se 45 tisíci místy k sezení ve dvou hostujících městech Volgogradu a Nižním Novgorodu.

Timčenko byl sankcionován ze strany Spojených států v roce 2014 na vrcholu krymské krize pro své blízké vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ališer Usmanov, ovládá jednu z největších telefonních společností

  • Jmění: 13 miliard dolarů

Usmanov, který zbohatl díky výrobě plastových tašek v bývalém Sovětském svazu, je hlavním akcionářem USM Holdings, která ovládá telekomunikačního poskytovatele MegaFon.

Od státu dostala tato společnost 680 milionů dolarů na poskytnutí internetu a komunikační infrastruktury všem 11 stadionům a všem tréninkovým táborům pro 32 týmů na šampionátu.

Leonid Fedun

  • Jmění: 7,3 miliardy dolarů

Fedun je prezidentem Spartaku Moskva, jednoho z nejpopulárnějších ruských fotbalových klubů, známého jako „lidový tým“. Fedun údajně utratil 500 milionů dolarů na renovaci domovského stadionu týmu v Moskvě, kde se budou konat i utkání FIFA.

Kromě toho tento bývalý voják vlastní téměř 10 procent energetického konglomerátu Lukoil, který pomohl v 90. letech privatizovat.

Dmitrij Kamenščik, letištní miliardář

  • Čistá hodnota jmění: 3,4 miliardy dolarů

Kamenščik vlastní moskevské letiště Domodědovo, které investovalo 690 milionů dolarů na renovace a přípravy spojené s fotbalovým šampionátem.

Letiště má speciální obslužný systém pro sportovce a další členy týmů, včetně odděleného nástupu do letadel a odpočinkových zón výhradně pro fotbalisty.

Alexander Ponomarenko, Alexander Skorobogatko

  • Jmění: 3,3 miliardy dolarů, 3,3 miliardy dolarů

Dva Alexandrové se poprvé stali obchodními partnery v malé ukrajinské továrně na parfémy. Poté se začali realizovat v bankovnictví a stavbách námořních přístavů, až v roce 2013 vyhráli tendr na rozvoj moskevského letiště Šeremeťjevo, které je ze všech ruských letišť nejvytíženější (skoro 41 milionů cestujících v roce 2017).

Alexander Ponomarenko

Před návalem fotbalových fanoušků investovali do jeho renovace, včetně stavby nového terminálu a několika patrových garáží, údajně 680 milionů dolarů.

Roman Trotšenko

  • Jmění: 1,6 miliardy dolarů

Trotšenko vede od roku 2007 společnosti Aeon Corporation. Pod ni spadá loďařská Moscow SteamShip Line, několik říčních přístavů a 14 letišť v zemi. Jeho další společnost, letištní holding Novoport, investovala 190 milionů dolarů do renovace letišť ve Volgogradu a Kaliningradu, tedy dvou hostitelských měst mistrovství.

Dmitrij Pumpjansky

  • Jmění: 1,6 miliardy dolarů

Dmitrij Pumpjansky stojí v čele mocné Sinara Group, jejíž dceřiná společnost utratila 190 milionů dolarů za renovaci 65 let starého stadionu v Jekatěrinburgu.

Obchodníka Pumpjanského vyneslo vzhůru spojení s dalšími ruskými miliardáři Sergejem Popovem a Andrejem Melničenkem, společně s nimiž na přelomu tisíciletí ovládl potrubní konglomerát TMK. V roce 2006 své společníky vyplatil a coby svého zákazníka získal Gazprom, tedy státem vlastněnou energetickou společnost s největšími zásobami plynu na světě.