Microsoft se otevírá světu. Pamatujete ještě na začátek tisíciletí, kdy se svými technologiemi šel proti otevřeným standardům a třeba aktualizace na Windows jste si nenainstalovali přes jiný prohlížeč než Internet Explorer? Nebo když kancelářský balík Office používal uzavřené formáty? Když vám Media Player ukládal hudbu do formátu WMA, místo PDF se všude nabízel obskurní formát XPS? Dnes je všechno jinak, což pěkně ilustruje například tato vánoční televizní reklama, v níž zaměstnanci newyorského Microsoft Storu přejí pokoj a mír těm z konkurenčního Apple Storu.

Poslední dobou softwarový gigant dokonce občas vydává inovativní aplikace a služby, které fungují jen na operačních systémech konkurence – Androidu nebo iOS –, případně se na těchto platformách objeví dříve než na Windows. Ještě před pár lety něco úplně nemyslitelného. Na nový svěží a přátelský Microsoft bychom si měli rychle zvyknout: podle některých komentátorů se z firmy stává totiž nový Google.

Vybrali jsme proto 17 aplikací nebo služeb od Microsoftu, které možná neznáte nebo vás nenapadlo, že jsou od něj.


Arrow Launcher: Alternativní launcher pro Android

Microsoft vytvořil vlastní chytrou domovskou obrazovku pro zařízení s Androidem. Může nahradit tu, kterou váš telefon vybavil jeho výrobce nebo Google. Nejedná se přitom o žádnou imitaci prostředí z mobilních Windows, ale o čistě unikátní a pro Android exkluzivně vyvinutý produkt. Účelem Arrow Launcheru je zrychlit používání telefonu a případně zkrášlit jeho prostředí, pokud jeho výrobce nepobral příliš vkusu. Přímo z launcheru můžete třeba vyhledávat kontakty nebo vidíte poslední důležité události.

Ke stažení: Arrow Launcher pro Android

Lawrence Ripsher, General Manager Microsoftu pro mobilní aplikace, představuje Arrow Launcher.

Jako doplněk Arrow Launcheru se hodí další androidí produkt z dílny Microsoftu – zamykací obrazovka Next Lock Screen. A kdybyste chtěli vyzkoušet ještě jednu zamykací obrazovku pro Android, pak Microsoft nabízí i Picturesque Lock Screen plnou všemožných funkcí z Bingu (v Česku tedy bohužel jen velmi omezeně použitelných). Hlavním tahákem je však – jak název napovídá – střídání obrázků na pozadí zamykací obrazovky každý den podle toho, jaký je zrovna obrázek na domovské stránce Bingu.

Ke stažení: Next Lock Screen pro Android | Picturesque Lock Screen pro Android


Twist: Snapchat s rozpůlenými obrázky

Tak trochu variace na Snapchat dostupná pouze pro iOS. Pošlete obrázek oříznutý o jeho horní polovinu, přidáte text a protějšek k obrázku doplní polovinu dolní. Výsledek pak můžete zahodit nebo sdílet na sociálních sítích. Microsoft nabádá, abyste byli „kreativní a nečekaní“.

Ke stažení: Twist pro iOS


Invite: Hlasování o termínech akcí

Další z aplikací dostupných pouze pro iOS vám umožní naplánovat termín konání nějaké akce tak, aby vyhovoval co největšímu počtu účastníků. Něco jako umí v Evropě celkem populární webová služba Doodle, ale s hezčím rozhraním na mobilu.

Ke stažení: Invite pro iOS


Jak váš web vypadá v různých prohlížečích

Stačí zadat adresu vašeho webu a microsoftí robot vám na počkání zhotoví jeho screenshoty v 15 různých prohlížečích z různých platforem – ideální nástroj pro webové vývojáře a designéry. Pokud navíc potřebujete otestovat chování vašeho webu podrobněji v různých verzích Internet Exploreru a nemáte k dispozici Windows, Microsoft vám „propůjčí“ výpočetní výkon svého windowsího počítače, který můžete vzdáleně ovládat přes klienta na Macu nebo Androidu. Ještě větší fajnšmekři si mohou zdarma stáhnout speciálně předchystané lokální obrazy disků s Windows a různými Internet Explorery (případně Microsoft Edge) pro virtuální mašiny.


Journeys & Notes: Sociální síť pro cestovatele

Nádherná sociální síť, v níž sdílíte vaše přesuny z místa na místo. Ať už jde o cestu tramvají v rámci města nebo tisíce kilometrů dlouhý let, v Journeys & Notes můžete potkat lidi cestující po stejné trase nebo si vyměňovat různé tipy a upozornění. Pro milovníky statistik je k dispozici přehled, kam a jak často cestujete nebo jaké dopravní prostředky používáte nejčastěji. Klient pro tuto sociální síť je zatím dostupný jen pro Android.

Ke stažení: Journeys & Notes pro Android


Parchi: Okrasné poznámky

Až téměř ozdobná alternativa k Evernotu, Google Keep nebo samozřejmě i aplikaci OneNote přímo od Microsoftu. Parchi připomíná stoh malých lístečků. Kromě rozdělení na jednotlivé „papírky“ můžete své poznámky třídit i pomocí hashtagů. Stejně jako Journeys & Notes funguje Parchi jen na Androidu.

Ke stažení: Parchi pro Android


Send: E-maily, co se tváří jako SMS

Aplikace Send pro Android a iOS přináší zajímavý koncept práce s e-maily. U kontaktů, které si zvolíte, prezentuje veškeré e-maily ve stejném stylu, jako by se jednalo o SMS. Tedy tak, že nesdružuje vlákna podle témat/předmětů, ale podle toho, s kým komunikujete. Druhá strana samozřejmě nemusí Send vůbec používat; může mít libovolnou e-mailovou aplikaci a Send si se vším poradí.

Send od Microsoftu na Androidu

Ke stažení: Send pro Android | Send pro iOS


Snap to Pin: Rychlejší než Pocket

Zaujal vás nějaký článek, ke kterému se chcete později vrátit? Snap to Pin přináší geniálně jednoduchý koncept, jak si takové články ukládat. Nemusíte používat žádná tlačítka pro sdílení. Stačí udělat rychle screenshot jakékoli části stránky, kterou si zrovna v libovolném prohlížeči čtete. Snap to Pin poté zpětně všechny screenshoty vyhodnotí a podle úseků textu v nich obsažených sám dohledá adresy článků a zobrazí je v přehledném seznamu.

Ke stažení: Snap to Pin pro Android


Tossup: Hlas lidu

Nestačí vám pro plánování akcí zmiňovaný Invite? Tossup funguje obdobně, ale kromě výběru termínu můžete hlasovat o spoustě dalších podrobností. Třeba o tom, v jaké kavárně se setkáte, s využitím dat z Bing map.

Ke stažení: Tossup pro Android | Tossup pro iOS


Hyperlapse: Zatím nejdokonalejší zrychlování videí

Zrychlovat dlouhá videa není až tak snadný úkol, jak by se mohlo zdát. Nepatrné chvění u pomalého videa je po zrychlení výrazně viditelnější. Tento problém pomocí chytrých algoritmů řeší rodina aplikací Hyperlapse. Existuje pro mobilní Windows, Android, stolní Windows a Mac OS X. Verze pro stolní operační systémy nazvané Hyperlapse Pro dokonce přinášejí lepší výsledky pro několik desítek nejpoužívanějších modelů kamer.

Josh Weisberg, projektový manažer Microsoft Research Computational Photography Group

Ke stažení: Hyperlapse pro Android | Hyperlapse pro mobilní Windows | Hyperlapse Pro pro desktop


Outlook pro Android a iOS: Prostě e-maily

„Jaký je nejlepší e-mailový klient pro iOS? Divili byste se, ale je to Microsoft Outlook!“ Takové titulky zaplavily technologické servery před rokem, kdy Microsoft dokončil akvizici kalifornského startupu Acompli. „Vývoj aplikace pokračoval plynule dál ve stejném týmu, jen se jednoho dne potichu změnil název na Outlook. Přidávat funkce nebylo potřeba,“ vysvětluje Javier Soltero, původně spoluzakladatel startupu Acompli, a dnes tedy zaměstnanec Microsoftu. Outlook pro iOS a Android si poradí se všemožnými e-mailovými službami včetně Gmailu, neváže se nijak striktně pouze na e-mailové servery poháněné technologiemi od Microsoftu.

Javier Soltero, spoluzakladatel startupu Acompli, dnes programový manažer mobilního Outlooku v Microsoftu

Ke stažení: Outlook pro Android | Outlook pro iOS


How-Old.net: Odhadne váš věk

V této webové aplikaci stačí vyfotit selfie a algoritmy založené na zpracování obrazu a umělé inteligenci se podle rysů obličeje pokusí odhadnout, kolik vám je let. Pro velký úspěch Microsoft vydal ještě podobnou hračku – TwinsOrNot.net. Stačí vybrat dvě fotky a algoritmus určí, na kolik procent jsou si osoby na nich podobné.

Programová manažerka Allison Light stojí za projekty Microsoft Research pracujícími s umělou inteligencí, v poslední době například TwinsOrNot.net


SkiFree: Slavný lyžař a ještě slavnější příšera

A na závěr je tu jedna opravdová klasika. V roce 1991 spatřila světlo světa hra, která se začala po celém světě virálně šířit – tehdy ještě primárně za pomoci disket. Málokdo by neznal tohoto lyžaře a ještě slavnější příšeru Snow Monster. Ale také málokdo ví, že za vydáním hry stojí právě Microsoft. Původně SkiFree vytvořil zaměstnanec Microsoftu Chris Pirih ve svém volném čase, když se učil programovat pro Windows. Hry si jednoho dne všiml jeho kolega, který u vedení zařídil, aby lyžaře od Chrise Microsoft odkoupil (údajně za 100 akcií MSFT), vydal a začal šířit do světa.

Ke stažení: SkiFree pro Windows z nejoficiálnějšího možného zdroje


Kde takové neotřelé aplikace vznikají?

Podobně jako Google kdysi vyhrazoval svým zaměstnancům 20 % času na realizaci jejich vlastních nápadů s tím, že je případně pořádně rozvine a finančně podpoří, také Microsoft přišel s podobným konceptem. Zaměstnancům v centrále v Redmondu u Seattlu sice nevyhrazuje konkrétní množství času, ale stvořil pro ně „garáž“, kde mají k dispozici často jinak těžko dostupné nástroje pro uskutečňování vlastních nápadů. A to nejen ryze softwarových, ale třeba i hardwarových nebo kompletně netechnických (např. různá zlepšení pracovního prostředí). A všichni, kdo do garáže přijdou s „brandovaným“ půllitrem, se mohou těšit z neomezeného přísunu piva z výčepu.

Jeff Ramos, šéf The Garage

Běžný pracovní den v „garáži“