Aktuální vydání magazínu Forbes

20 akcií, které právě teď nejčastěji nakupují a prodávají světoví hedgefondoví miliardáři

Pošli to dál

Je to tu. Nastal čas na čtvrtletní lekci nákupu a prodeje akcií od těch nejlepších, kteří tyhle obchody dělají.

V červnu jsme se dívali na nejlepší obchody investorů z nejbohatších aktivních hedge fondů světa. A protože uzávěrka pro čtvrtletní zprávy o hospodaření vypršela minulý pátek, sestavili jsme aktuální seznam amerických obchodů uzavřených lidmi, co spravují miliardové hedge fondy, za druhé čtvrtletí, jež skončilo 30. června. Tyto nejlepší obchody – deset nákupů a deset prodejů jsou seřazeny podle počtu miliardářů, kteří koupili nebo prodali nejméně deset tisíc daných akcií; údaje poskytl specializovaný web Whalewisdom.com.

Aktuálně nejoblíbenější jsou zjevně akcie amerického výrobce čipů Broadcom a to díky sedmatřiceti miliardám dolarů, které za něj zaplatil jeho singapurský konkurent Avago. Akcie Broadcomu skupovalo hned devět hedgefondových miliardářů včetně Steva Cohena a George Sorose. Akcie T-Mobile a Dow Chemical zůstávají mezi oblíbenými, obě firmy jsou v posledním čtvrtletí v top desítce nakupovaných akcií. Ačkoliv údajně zamrzla jednání o sloučení T-Mobile s Dish Network, hedgefondoví žraloci včetně Daniela Ocha a Paula Tudora Jonese své podíly ve třetím největším mobilním operátorovi zvýšili. Akcie Facebooku si zvolilo sedm miliardářů včetně Leona Coopermilla a Stanleyho Druckenmillera, kteří tak profitovali ze solidního výkonu sociální sítě ve druhém čtvrtletí.

Některé z akcií, které vedly žebříček nákupů v prvním čtvrtletí, ovšem u akciových investorů ztratily na oblibě. Například dlouhodobý oblíbenec hedge fondů, americký výrobce paměťových čipů Micron vedl v tomto čtvrtletí žebříček prodejů poté, co se jeho akcie propadly oproti loňsku o 50 procent v souvislosti s nabídkou čínského výrobce čipů Tsinghua Unigroup, který za Micron nabídl 23 miliard dolarů.

Z kategorie Koupě do kolonky Prodej přešel i čínský vyhledávač Baidu, jehož akcie klesly o 15 procent, když zveřejnil své výnosy za druhé čtvrtletí. Na oblibě nezískává ani ikonický výrobce aut General Motors, a to navzdory deklaraci důvěry, která v minulém čtvrtletí přišla od vrcholných magnátů včetně legendárního hedgefondového investora Davida Teppera. Cenné papíry GM prodalo sedm manažerů včetně George Sorose, který se zbavil 3,5 milionu akcií. A po uzavření obchodu farmaceutických velikánů Allerganu (výrobce Botoxu) s Actavisem se z obchodu s těmito firmami stáhlo dalších sedm fondů a miliardář Bill Ackman svůj lukrativní obchod naprosto opustil.

Zde je top 20 obchodů ve 2. čtvrtletí 2015:

TOP 10 NÁKUPŮ:

 1. Broadcom
 2. Perrigo
 3. Dow Chemical
 4. JD.com
 5. T-Mobile
 6. Monsanto
 7. Applied Materials
 8. Mylan
 9. Williams Companies
 10. Facebook

TOP 10 PRODEJŮ:

 1. Lorillard
 2. Citizens Financial
 3. Micron Technology
 4. Allergan
 5. Baidu
 6. Whiting Petroleum
 7. General Motors
 8. Salix Pharmaceuticals
 9. Talisman Energy
 10. Pilgrims Pride
Čtěte také