Aktuální vydání magazínu Forbes

25 profesí, ve kterých najdete nejlepší work-life balance

Pošli to dál

Mít naplňující práci a zároveň bohatý osobní život zní řadě lidí jako protimluv. Sladit kariéru a soukromí je totiž v dnešní uspěchané době docela výzva. Přesto existují profese, ve kterých se tuhle rovnováhu daří najít docela snadno.

Přesně v tomto duchu sestavila americká společnost Glassdoor.com, která funguje jako pracovní portál, seznam 25 nejlepších povolání, ve kterých se podle Američanů balanc mezi životem a prací chytá nejlépe . Informace za poslední rok přitom sbírala od samotných pracovníků, přičemž každá „vítězná“ profese musela při hodnocení rovnováhy práce-soukromí získat nejméně 75 bodů od zaměstnanců nejméně 75 amerických společností.

Přes zámořskou povahu tohoto výzkumu jsou výsledky zajímavé obecně – ukázalo se totiž, že sladit obě části života je bez potíží možné v celé řadě profesí – od web designérů, přes analytiky rizik až po laboratorní asistenty.

Na špičce seznamu jsou přitom obory spojené s IT, po nichž je v současné době velká poptávka. „Což znamená, že zájemci o práci mají větší manévrovací prostor. Pokud takový zaměstnanec řekne, že chce pracovat z domova nebo mít pružnou pracovní dobu, většina zaměstnavatelů mu vyjde vstříc,“ říká Scott Dobroski, který v Glassdoor pracuje jako analytik kariérních trendů.

1. Data Scientist 2. SEO manažer 3. Specialista náboru 4. Manažer sociálních médií 5. Zastupující učitel 6. Koordinátor náboru 7. UX designer 8. Digital marketing manager 9. Marketingový asistent 10. Vývojář 11. Analytik rizik 12. Stavební inženýr 13. Client Manager 14. Instructional Designer 15. Marketingový analytik 16. Software QA inženýr 17. Web Designer 18. Výzkumný technik 19. Programový analytik 20. Datový analytik 21. Content Manager 22. Solutions Engineer 23. Laboratorní asistent 24. Vývojář 25. Front End Developer
<
>
4. Manažer sociálních médií

První příčky tak obsadily pozice „data scientist“ a SEO manažer následované HR profesí specialisty náboru a dále manažerem sociálních médií. Tyto profese jsou jednak dobře ohodnocené a navíc je po nich na americkém trhu velká poptávka.

Velmi dobře se daří rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem nastavit také u profesí, které se vyznačují velkou mírou autonomie. Ačkoli jde často o velmi náročné nebo technické práce, šance udávat činnosti vlastní směr, vyhnout se milionu telefonátů a schůzek a nezávislost na časových možnostech druhých vytváří prostředí, v němž je pro dotyčné poměrně snadné sladit kariéru a rodinu.

 

Čtěte také