Aktuální vydání magazínu Forbes

25 profesí, ve kterých najdete nejlepší work-life balance

Pošli to dál

Mít naplňující práci a zároveň bohatý osobní život zní řadě lidí jako protimluv. Sladit kariéru a soukromí je totiž v dnešní uspěchané době docela výzva. Přesto existují profese, ve kterých se tuhle rovnováhu daří najít docela snadno.

Přesně v tomto duchu sestavila americká společnost Glassdoor.com, která funguje jako pracovní portál, seznam 25 nejlepších povolání, ve kterých se podle Američanů balanc mezi životem a prací chytá nejlépe . Informace za poslední rok přitom sbírala od samotných pracovníků, přičemž každá „vítězná“ profese musela při hodnocení rovnováhy práce-soukromí získat nejméně 75 bodů od zaměstnanců nejméně 75 amerických společností.

Přes zámořskou povahu tohoto výzkumu jsou výsledky zajímavé obecně – ukázalo se totiž, že sladit obě části života je bez potíží možné v celé řadě profesí – od web designérů, přes analytiky rizik až po laboratorní asistenty.

Na špičce seznamu jsou přitom obory spojené s IT, po nichž je v současné době velká poptávka. „Což znamená, že zájemci o práci mají větší manévrovací prostor. Pokud takový zaměstnanec řekne, že chce pracovat z domova nebo mít pružnou pracovní dobu, většina zaměstnavatelů mu vyjde vstříc,“ říká Scott Dobroski, který v Glassdoor pracuje jako analytik kariérních trendů.

datascientist_N 2_seo 3_talent 4_social 5_teacher 6_recruiting 7_UX 8_digital 9_marketing 10_web 11_risk 12_civil 13_client 14_instructionaldesigner 15_marketinganalyst 16_software_engineer 17_webdesigner 18_research_technician 19_programanalyst 20_dataanalyst 21_content_manager 22_solutions_engineer 23_labassistent 24_software_developer 25_front_end
<
>
4. Manažer sociálních médií

První příčky tak obsadily pozice „data scientist“ a SEO manažer následované HR profesí specialisty náboru a dále manažerem sociálních médií. Tyto profese jsou jednak dobře ohodnocené a navíc je po nich na americkém trhu velká poptávka.

Velmi dobře se daří rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem nastavit také u profesí, které se vyznačují velkou mírou autonomie. Ačkoli jde často o velmi náročné nebo technické práce, šance udávat činnosti vlastní směr, vyhnout se milionu telefonátů a schůzek a nezávislost na časových možnostech druhých vytváří prostředí, v němž je pro dotyčné poměrně snadné sladit kariéru a rodinu.

 

Čtěte také