Vyčítáte si, že plýtváte časem, protože jste strávili příliš času na Twitteru, nebo jste si dobře nezorganizovali den? Buďte v klidu, ve skutečnosti jsou to jen pouhé zvyky a skuteční požírači času, kteří ovlivňují váš život, jsou mnohem větší a systematičtější.

Server Lifehacker definuje čtyři požírače času, kterých byste se měli zbavit, pokud si chcete ušetřit čas i energii.

1. Bojíte se říct si o pomoc

Je to klasický případ – jste v nové práci, šéf vám zadá úkol a vy nevíte, jak ho zpracovat. Bojíte se zeptat se a říct si o pomoc, a tak nad úkolem strávíte celý den. Nechcete vypadat hloupě, ale ve výsledku je hloupější úkol nezvládnout nebo se jím příliš dlouho zabývat jen proto, že jste se cítili trapně se zeptat.

Čtěte také: Přijít o pět minut dřív je akorát, přesně na čas pozdě a pozdě je nepřijatelné

Navíc když si o pomoc řeknete, tak ji dostanete. To je užitečné především v momentech, kdy úplně nevíte, kam dál směrovat svou kariéru, nebo se chcete naučit něco nového, ale nevíte jak. Zeptejte se někoho ve svém oboru, napište mu krátký e-mail a ve výsledku může být to, že si řeknete o pomoc, zkratkou ve vaší kariéře.

2. Bojujete za vztah, který nefunguje

Ano, vztahy vyžadují výdrž, ale je rozdíl mezi udržováním dobrého vztahu a tím, že chcete přinutit fungovat vztah špatný. V tom případě jen prodlužujete svou nespokojenost a vyrušujete se od věcí, které můžou být pro vás opravdu důležité a přínosné. I ze špatných vztahů se o sobě něco naučíte, ale přesto – čím dříve, tím lépe. A kdy nemá cenu za vztah bojovat?

  1. Myslíte si, že máte s vaším partnerem/partnerkou víc společného, než ve skutečnosti máte.
  2. Jste ve vztahu jen kvůli tomu, že nechcete být sami.
  3. Bojíte se, že toho druhého ztratíte.

3. Příliš se zabýváte svými chybami a nedostatky

Poučit se ze svých chyb je jedna věc, ale příliš se jimi zabývat snižuje vaši sebedůvěru a drží vás zpátky. Je dobré o svých zkušenostech a chybách přemýšlet, ale pokud se v tom příliš babráte, jen si budete připadat jako jedno velké selhání. A když cítíte, že jste selhali, je pak jednoduché sám sobě říct, že už nemá smysl se v ničem snažit. Neignorujte své chyby, ale v určitý moment si je prostě odpusťte. Jak?

  1. Celým svým tělem naposledy pociťte trapnost nebo hanbu.
  2. Řekněte si, že každý dělá chyby a že jste to neudělali schválně, byla to nehoda. Klidně si to řekněte i nahlas.
  3. Teď jste si odpustili.
  4. A pokaždé, když zase začnete na své selhání myslet, si jednoduše připomeňte, že jste si už odpustili. Už tady není žádný důvod, abyste se cítili zle, a jednoduše tu myšlenku potlačte.

4. Příliš se staráte o ostatní

Kolik času strávíte tím, že řešíte ostatní, a tím, co si o vás myslí? Třeba se vám nelíbí, že vás kolega podceňuje. Řešíte, proč se k vám takhle chová, co děláte špatně, snažíte se mu porozumět. On si z toho ale nic nedělá, tak si ho jednoduše přestaňte všímat.

Čtěte také: Znají tyto země recept na dlouhověkost?

Druhou věcí je žárlivost, kdy byste si měli uvědomit, že spíše než o daném člověku říká žárlivost něco o vás. A než se zabývat tím, proč vás daný člověk štve, raději zjistěte, proč někomu závidíte, a konkrétní problém vyřešte.

Všechny tyto čtyři věci jsou pro člověka přirozené, a protože je lítost další ztráta času, příliš je neřešte. Čím dřív se těchto požíračů času zbavíte, tím dříve se osvobodíte a budete mít energii na to žít život, jaký chcete.