Obecně platí, že příliš by se člověk zadlužovat neměl. Dvojnásob pak nedávají smysl půjčky na věci, jejichž životnost je kratší než doba splácení úvěru. Za jedny z vůbec nejhorších jsou vnímány úvěry na nový telefon, vánoční dárky nebo na dovolenou.

Pokud vám ovšem přestane sloužit pračka nebo lednička, případně potřebujete opravit auto, a nemáte dostatečnou rezervu, je půjčka naopak žádoucí, protože musíte jíst a měli byste chodit v čistém oblečení. To jsou však zcela krajní situace, kdy dává půjčka smysl.

Zároveň při jakékoliv půjčce popřemýšlejte, jaké břímě na sebe berete. „Obecně není rozumné si půjčovat na vyšší životní standard, který neodpovídá současným možnostem klienta ani možnostem jeho splácení. Za velmi zdravou míru zadlužení považujeme hranici do 25 % disponibilního měsíčního příjmu, za ekonomicky únosnou do 50 %,“ doporučuje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Vybrali jsme pět důvodů, kvůli kterým má smysl se zadlužit. A jsou mezi nimi i takové, které byste možná nečekali…

Auto
Auto je jednou z věcí, které vás můžou přivést na mizinu, anebo vám vydělat slušné peníze. Jaký je mezi tím rozdíl? Poměrně jednoduchý. Základním principem je využít půjčky k tomu, aby kupované auto pokrylo přesně vaše potřeby a zároveň zlepšilo životní úroveň.

„Příkladem může být situace, kdy auto, třeba i ojeté, umožní člověku dojíždět do zaměstnání s lepším příjmem, s vyšší kvalifikací apod.,“ konstatuje Filip Hrubý z České spořitelny. A podobnou podmínku můžeme dodat i v případě lidí, kteří pracují na volné noze nebo vlastní menší firmu. Pokud totiž například nákup dodávky zvýší příjmy živnostníka, má určitě smysl si na ni půjčit.

Tím ale výčet smysluplných úvěrů na automobil končí. Vůbec nejhorší je situace, kdy chcete oslnit své okolí novým vozem, ale jeho splátka vás zatíží na roky dopředu a vysaje všechny vaše peníze tak, že ani nebudete mít na to jej případně opravit. Může se tak stát, že budete mít sice nablýskané auto, ale ani korunu na benzin.

Vzdělání
Investice do vlastního vzdělání zcela určitě patří mezi ty nejchytřejší. Při zvážení, jestli si na daný kurz či zahraniční stáž půjčit, musíte jen rozumně počítat.

„Je důležité zvážit, o jak vysokou částku se jedná a jaká je pravděpodobnost návratnosti této investice – tedy jaké jsou například mzdy v daném oboru a jak velká je šance na uplatnění,“ doplňuje mluvčí České spořitelny. Půjčka na vzdělání a zvýšení své kvalifikace je ve většině případů správná. Pokud nabrané zkušenosti proměníte v lepší práci či vyšší plat, nebojte se a klidně si na sebe půjčte.

Kosmetické úpravy
Asi jednou z nejrozporuplnějších půjček může být půjčka na zvýšení své krásy a přitažlivosti. Zatímco zmíněný snubní prsten bývá ryze pánskou záležitostí, v případě půjčky na estetickou operaci můžeme mluvit o využití spíše mezi ženami. Právě ty totiž díky této půjčce můžou díky své kráse zvýšit svoji cenu, a to nejen u potenciálních zájemců o jejich ruku, ale také v byznysu. Stanou se reprezentativnější a můžou se ještě lépe prodat.

Je to stejné, jako když firma vstupuje na nové, ještě neprobádané trhy. Ženě se její investice do plastické operace může odrazit ve výrazném zvýšení životního standardu. O životnosti by se asi dalo spekulovat, každopádně i tento důvod půjčky určitě může vést ke zvýšení příjmu. Využití těchto půjček potvrzuje i Filip Hrubý: „Zaznamenali jsme například, že si klienti vzali půjčky na plastické operace (nos, poprsí) nebo úpravy zubů.“

Neopakovatelná šance
Máte příležitost koupit něco za podmínek, které se již nebudou opakovat? Tak to je přesně ta chvíle, kdy si můžete na danou věc s klidným svědomím půjčit. Jedná se zpravidla o věci, které kupujete hluboko pod tržní cenou a jejichž hodnota je daleko vyšší, než bude výše vašeho úvěru.

Jako příklad můžeme uvést koupi auta, domu, lodi nebo třeba letadla, jejichž majitel se dostal do existenčních problémů, a vy tak máte příležitost si koupit tuto „zbytnou“ věc, když její hodnota je třeba dvakrát vyšší. Můžete ji pak obratem prodat, předčasně splatit úvěr a užít si vydělaných peněz.

Vlastní bydlení
Asi nejrozumnější půjčka je ta na vlastní bydlení. Bydlíte v nájmu a platíte každý měsíc majiteli bytu tučnou činži? V takovém případě je takřka vždy rozumné si půjčit na vlastní bydlení.

Budete přitom splácet hypotéku za rozumný úrok, ale nikdo už vás z bytu nemůže vyhodit, a až úvěr za čas splatíte, budete mít majetek zpravidla ve vyšší hodnotě, něž byla výše půjčky. Jen musíte rozumně vybírat nemovitost – jsou i takové, jejichž cena může okolními vlivy klesnout.

Například pokud se v blízkosti postaví dálnice nebo se okolo sestěhují méně přizpůsobiví sousedé. „Mezi rozumné zadlužení se počítá také investice do úspory, například lepší okna, zateplení, kotel apod.,“ uzavírá mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.