Aktuální vydání magazínu Forbes

5 inovací, které by mohly změnit komfort letecké dopravy

Pošli to dál

Výrobci letadel stále bojují o to, kdo vytvoří větší nebo ještě hospodárnější typ, vedle toho však intenzivně řeší i inovace, co se přímo dotýkají cestujících. Inženýři tak řeší širší sedačky, rychlejší servis nebo taky jak udělat čerstvé palačinky.

Qatar Airways představily byznys oddíl, který můžete ze čtyřmístné „kanceláře“ přeměnit na dvoumístnou postel. Emirates už nabízejí ve svých letounech A380 sprchy a teď své bary předělávají do podoby salonů. Airbus samotný provádí redesign takzvaného velkého schodiště, aby vytvořil více prostoru pro pasažéry.

Toto je 5 konceptů podle Bloombergu, z nichž některé by mohly přinést praktický užitek cestujícím a jiné se nejspíš vůbec nedočkají realizace.

UV SOKOL - Za použití technologie, kterou už využívají nemocnice nebo vodárny, GermFalcon prosvítí kabinu ultrafialovým světlem, čímž dezinfikuje opěrky rukou, jídelní stolečky a dokonce toalety. Vypadá jako vozík s nápoji a dokáže zničit bakterie na 54 sedačkách za minutu. V letadlech a na letištích je už tolik radiace, takže něco málo paprsků navíc snad vadit nebude. SURFOVÁNÍ V OKNĚ - Zajistili jste si místo u okýnka, nasadili sluchátka, naducali polštář a chystáte se usnout. Lyonská společnost Vision Systems vás chce udržet vzhůru a navrhuje aerolinkám, aby okýnko proměnily na infotainment systém, na němž pasažéři budou moct sledovat informace o letu nebo taky objednávat nápoje. Výhled na mraky dokáže vrátit zmáčknutí knoflíku on/off. BOBTNAJÍCÍ KABINA - Posuvné sedačky jsou cestou budoucnosti, aspoň o tom přesvědčuje startup Molon Labe Designs z Denveru. Ten navrhuje zvětšit prostřední sedačku, umístit ji lehce dozadu a níže oproti sousedním sedadlům, aby se zabránilo bitvám o opěrky rukou. Pro fázi přistání zase navrhuje posuvné krajní sedačky, čímž by se navýšil prostor v uličce. LÉTAJÍCÍ PLOTNA - Pokud je váš steak příliš propečený, brzy ho budete moct vrátit. Lufthansa nabízí vařiče, na nichž sami usmažíte vejce, toast a uvaříte rýži, to vše ve výšce 10 tisíc metrů nad mořem. A jestli máte obavy, že váš oblek právě přinesený z čistírny pochytá před přistáním nepříjemný odér, je tu odsavač pachů. A taky úchytka, která při turbulenci zabrání vašemu steaku putovat uličkou. ROBOTICKÝ ČÍŠNÍK - Taky už vás nebaví, když prošvihnete průjezd nápojového vozíku? Pařížská společnost Altran vymyslela stevarda na kolečkách, který objednávky nápojů a jídel přijímá v předstihu a následně je dopraví do vaší řady. Samořídicí vozík rovněž na konci letu posbírá odpadky, čímž lidské posádce ušetří čas na podstatnější věci, třeba bezpečnost. Bohužel robot nemá paže, takže doprava horké kávy pasažérovi u okýnka nejspíš připadne tomu v uličce.
<
>
ROBOTICKÝ ČÍŠNÍK - Taky už vás nebaví, když prošvihnete průjezd nápojového vozíku? Pařížská společnost Altran vymyslela stevarda na kolečkách, který objednávky nápojů a jídel přijímá v předstihu a následně je dopraví do vaší řady. Samořídicí vozík rovněž na konci letu posbírá odpadky, čímž lidské posádce ušetří čas na podstatnější věci, třeba bezpečnost. Bohužel robot nemá paže, takže doprava horké kávy pasažérovi u okýnka nejspíš připadne tomu v uličce.

 

Čtěte také