Aktuální vydání magazínu Forbes

5 míst, kde zažijete ten nejlepší heliskiing

Pošli to dál

Člověkem nedotčený svah a vrtulník místo lanovky. Nic lepšího si lyžařský nadšenec nedovede představit. Heliskiing je výzva, která nabízí kombinaci lyžování v panenské přírodě se vzrušujícími vyhlídkovými lety helikoptérou. A k dispozici máte mnohem víc prostoru než v konvenčních lyžařských střediscích.

Podle vašich možností si můžete heliskiing buď jenom na den vyzkoušet, nebo si zaplatit vícedenní zájezd i s ubytováním. Vícedenní all-inclusive zájezdy většinou zahrnují ubytování v chatce uprostřed divoké přírody s luxusním zázemím a prvotřídní plnou penzí. Pěti- až sedmidenní dovolená vás vyjde přibližně na čtvrt milionu korun. Nejoblíbenější destinace pro tyhle vícedenní zájezdy se ukrývají v Severní Americe – na Aljašce a v západní Kanadě –, kde je terén pro freeride vůbec nejlepší na světě.

V galerii si prohlédněte 5 nejlepších heliskiingových destinací podle Forbesu:

Canadian Mountain Holidays, Britská Kolumbie a Alberta. Těžká váha v luxusním světě heliskiingu. S 11 specializovanými zimními chatkami v severozápadní Kanadě si CMH nárokuje prvenství v poskytování služeb v oblasti extrémních sportů, kterým se věnuje již více než půl století. Miliardář Richard Branson řekl, že dovolená v CHM byla nejlepším lyžařským zážitkem jeho života. Chugach Powder Guides, Aljaška. Chugach má na Aljašce bezpochyby nejlepší zázemí a nejrozměrnější oblast, kde se dá lyžovat. 3000 kilometrů čtverečních heli terénu a velmi vysoké roční sněhové srážky, prašan, kam se podíváte. Chalet Pelerin, francouzsko-italská hranice. Chalet Pelerin ve francouzských Alpách je jako ušité pro opravdové lyžování. Najdete tu tři lyžařské resorty s vlastní helikoptérou, která s vámi zaletí do sousední Itálie – ve Francii je totiž heliskiing zakázaný –, a vy si můžete užít jeden z nejlepších evropských sjezdů. Southern Lakes Heliski, Nový Zéland. Oproti většině prudkých vrcholků Severní Ameriky poskytuje Nový Zéland luxusní heliskiing i pro méně zkušené lyžaře. Southern Lakes se nachází v blízkosti Queenstownu a několika hlavních lyžařských středisek jižního ostrova (Treble Cone, Coronet Peak, Cardrona a The Remarkables). Bighorn Lodge, Revelstoke, Britská Kolumbie. Bighorn, to je luxusní chalupa pro skupinu až 16 lidí s vlastním heliportem, soukromým kuchařem, který vám připraví večeře o pěti chodech, s nejlepším vínem a vnitřním bazénem. Tenhle luxus dokonale kombinuje pozitiva lyžařských resortů i chatky v místech, kde lišky dávají dobrou noc. Přední lyžařský publicista Everett Potter tohle místo nazval "Panstvím Downton na sněhu".
<
>
Bighorn Lodge, Revelstoke, Britská Kolumbie. Bighorn, to je luxusní chalupa pro skupinu až 16 lidí s vlastním heliportem, soukromým kuchařem, který vám připraví večeře o pěti chodech, s nejlepším vínem a vnitřním bazénem. Tenhle luxus dokonale kombinuje pozitiva lyžařských resortů i chatky v místech, kde lišky dávají dobrou noc. Přední lyžařský publicista Everett Potter tohle místo nazval "Panstvím Downton na sněhu".

Jednodenním heliskiingem si můžete zpestřit ale i dovolenou v běžných lyžařských střediscích. Výhodou téhle varianty je, že si stále můžete užít zázemí a výhod lyžařských středisek – hotely, nakupování, všemožné aktivity po lyžování a taky vás nezaskočí případné horší počasí, které je v horách na denním pořádku, protože pořád ještě můžete vyrazit na normální sjezdovky. Mezi nejlepší americké luxusní resorty, které spolupracují se společnostmi poskytujícími heliskiing, můžeme uvést například tyto: Jackson Hole & High Mountain Heli-Skiing ve Wyomingu; Telluride a Telluride Helitrax v Coloradu; Canyons & Powderbird v Utahu. Podobné služby nabízí také v Potillu v Chile nebo v japonském Rusutsu Mountain & Hokkaido Backcountry Club.

Většina provozovatelů heliskiingu vám zapůjčí veškeré vybavení, jako jsou tlusté freeridové lyže, lavinové vyhledávače a ostatní bezpečnostní vybavení. Všechno, co pak potřebujete, jsou jen lyžáky, kamera a oblečení. Pokud však chcete své vlastní vybavení, zvažte poslední bezpečnostní novinku, kterou jsou lavinové airbagy. Ty se nafouknou z batohu a poskytují nejlepší ochranu ze všech možných prostředků představených v posledních letech. Jejich cena se pohybuje okolo 500 dolarů a nejlepšími výrobci jsou Black Diamond, Mammut a Backcountry Access.

Autor: Larry Olmsted


Čtěte také:

Toužíte po dovolené v soukromí? Pronajměte si ostrov! 

Čtěte také