Dalibor Dědek, zakladatel a šéf firmy na alarmy Jablotron, dnes oznámil vstup do politiky. Chce výrazně uspět v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny, když pod hnutím Starostové a nezávislí (STAN) začíná budovat silnou platformu nezávislých kandidátů. Hovoří o zisku 15 až 20 procent voličů.

Do politiky tak vedle Andreje Babiše (ANO), Iva Valenty ze Synotu (nestraník s podporou Strany soukromníků) a Jiřího Hlavatého z Juty (nezávislý s podporou ANO) aktivně míří další člen našeho žebříčku nejbohatších Čechů. Jak se miliardář Dalibor Dědek, aktuálně podle Forbesu 37. nejbohatší Čech, liší od favorita voleb ‒ ostříleného byznysmena a teď už i politika, vzývaného i nenáviděného ‒ Andreje Babiše?

  • Začal na zelené louce. Dalibor Dědek se nikdy neúčastnil privatizace ani nepřebíral firmu, která by už fungovala před revolucí 1989. Začal podnikat tak, že zastavil rodinný dům. Nejprve s kolegy zkoušeli vyvíjet řídicí systém pro testování motorů pro státní podnik ČAO, avšak než ho dodělali, podnik padl. Potom chvíli předělávali televize a videa dovážené ze zahraničí na české normy, od roku 1991 ale naplno dělají alarmové systémy. Postupně k nim Jablotron přidal také vlastní hlídací agentury, udělal velký stolní telefon s vlastní SIM, jenž získal přezdívku „mobil pro důchodce“, nebo předchůdce tabletů – elektronické album na fotografie.
  • Jeho byznys není napojený na veřejné dotace či subvence. Dalibor Dědek nemá rád dotace a investiční pobídky a nesnaží se je získávat ani ve svém oboru. Mezi politikou a svým podnikáním proto nevidí střet zájmů, takže ani neuvažuje o tom, že by se svého šedesátiprocentního podílu v Jablotronu zbavil. Jablotron má roční tržby kolem 2,2 miliardy korun a ziskovost vysoko nad 20 %. Dědek je tak připraven investovat do kampaně desítky milionů korun i ze svého. Forbes pro letošek odhaduje jeho jmění na 4,9 miliardy korun.
  • Nezadal si s minulým režimem. Dalibor Dědek nebyl členem KSČ a není nic známo o tom, že by se aktivně stýkal s StB. Byť jeho jméno lze dohledat v archivních pomůckách bezpečnostních složek v kategorii důvěrník. Ta podle Ústavního soudu neznamená vědomou spolupráci se státní bezpečností. „Nemám tušení, kde se tam vzalo. Opravdu nevím,“ uvedl Dědek pro Forbes s tím, že o lustrační osvědčení si zažádal dopředu před vstupem do politiky a také ho získal. Jeho otec byl vyfotografován na protestu proti okupaci Sovětských vojsk v roce 1969, a Daliboru Dědkovi tak zpočátku nebylo umožněno studovat vysokou školu a vyučil se elektrikářem. Teprve později si dodělal maturitu a ČVUT.
  • Je dobrý rétor. A to (zatím) i bez mediálních poradců a tréninku. Při rozhovorech umí přesně formulovat názory a nevyhýbá se (zatím) žádným otázkám. Snaží se udržovat střízlivý pohled na svět (je spíše racionální matematik než příznivec spikleneckých teorií), řídí Škodu Yeti a jeden den v týdnu se snaží nepracovat. Výkonné řízení Jablotronu už za něj loni převzal jeho společník Miroslav Jarolím.
  • Je menší cíl. S trochou nadsázky a politické představivosti může Andrej Babiš podle svých odpůrců prakticky za cokoliv. Vymezovat se proti Daliboru Dědkovi budou mít jeho protivníci složitější, stejně jako hledání jeho případných kostlivců ve skříni.
  • Nebyl součástí vysokého byznysu ani politiky. Posledních 25 let se věnoval především budování své skupiny Jablotron, byť lokálně ve veřejném prostoru působí. Přispívá na ubytování bezdomovcům, podporuje fond zaměřený na vědu Neuron, snaží se chránit přírodu v Jizerských horách. To, že „neví, jak to v Praze chodí“, může být pro část jeho voličů přitažlivé, na druhou stranu to pro něj na počátku jeho politické éry bude pravděpodobně velký handicap.

Co bude pro část potenciálních voličů Dalibora Dědka určitě důležité, je právě jeho vztah k Andreji Babišovi. Zatím se totiž Dědek vůči bývalému šéfovi financí nevymezoval a spíše patřil k jeho opatrným podporovatelům. Byť mu u Andreje Babiše chyběla mimo jiné morální nadstavba nad jeho schopnostmi. „Jedna z věcí, které mi vadí, je jeho žebříček hodnot. Pro pana Babiše co není nezákonné, to je v pořádku. Mám pocit, že postrádá nadstavbu, jíž jsou etické hodnoty,“ uvedl Dědek letos na jaře pro E15.

Sám Dědek říká, že chce v politice více spojovat než rozdělovat a že do ní vstupuje proto, že mu nedělá radost, jakým způsobem je řízeno Česko. „Chci se obklopit lidmi, kteří už něco dokázali, mají čistý štít a elán pustit se do díla. Mám v úmyslu v rámci hnutí STAN vybudovat platformu nezávislých osobností, které budou skutečně pracovat pro tuto zemi,“ uvedl dnes Dědek.

Jak se na to díváte vy? Věříte Dědkovi? Souhlasíte s ním? Nebo ho dokonce podpoříte? Napište mi na jaroslav.masek@forbes.cz