Sebedůvěra je klíčovou podmínkou úspěšné kariéry. Průzkumy ukazují, že lidé, kteří působí sebevědomě, nejen odborně, jsou oblíbenější, dosahují vyššího sociálního statusu a mají větší vliv. Jsou ale situace, kdy sebedůvěru vůbec necítíte – když máte přednášet širšímu publiku, jednat s kolegou, který vám nahání strach, nebo se zhostit své role při velké poradě. I v takových chvílích ale můžete sebedůvěru vyzařovat – bez ohledu na to, jak se cítíte.

Soustřeďte se na řeč těla. Můžete být ztělesněním důvěry v sebe sama, ještě než řeknete první slovo. A díky tomu vás ostatní mohou vnímat jako vedoucího. Když to uvidí, tak tomu uvěří. Vyzkoušejte proto následujících osm triků, díky nimž se budete okolí jevit jako sebevědomý člověk.

1. Oční kontakt

Když jednáte s ostatními, dívejte se jim do očí. Nedívejte se ani po okolí, ani na displej svého telefonu. Když se na někoho soustředíte, včetně pohledu na něj, dáváte mu pocit důležitosti. A kdo se cítí důležitý, bude vás respektovat.

2. Ruku podávejte, jako byste to mysleli doopravdy

Pevný stisk ruky je znamením, že chcete svůj protějšek pozdravit a že se na něj soustředíte. Podávejte kolegům ruku, ať už jde o nováčka ve firmě, kterého vidíte poprvé, nebo někoho, kdo to s vámi ve firmě táhne už pěkných pár let.

Čtěte také: 12 věcí, které opravdu sebevědomí lidé dělají jinak

3. Letmé a lehké poklepání po ramenou

Když se člověku, jemuž potřesete rukou, dotknete letmo a lehce ramenou, dáváte tím najevo sebedůvěru i vřelost zároveň. Dotek je mocná zbraň a používá-li se správně, může váš protějšek uvolnit a ukázat mu vaši sebedůvěru. Často to dělá třeba americký prezident Barack Obama. Své velitelství ukazuje tím, že člověku, s nímž se setká, položí ruku na rameno.

Toto gesto může na lidi působit, jako že máte kuráž, zvláště jste-li mladší nebo v podřízené pozici. Jestli chcete, aby se vaše kariéra pohnula, musíte se začít chovat jako šéf, jímž se chcete stát. A nepřekombinujte to. Rychlý, jemný dotek ukazuje vaši sebedůvěru a vůdcovské schopnosti (které můžete ukazovat, ať je vaše kariéra v jakékoliv fázi), není to pokus o získání převahy.

4. Stůjte rovně a o nic se neopírejte

Ať už mluvíte před širším publikem nebo jednáte s jednotlivcem, o nic se neopírejte. Stůjte rovně. Chcete ukázat své aktivní zapojení a zapálení pro diskusi, ne to, že prostě jen uvolněně nasloucháte.

5. Obě nohy na zemi

Ať už někde veřejně vystupujete, nebo mluvíte s jedním člověkem tváří v tvář, spočívejte oběma nohama na zemi. Máte-li nohy křížem nebo přešlapujete, působíte jako nervózní a vyhýbavý člověk.

6. Zabírejte rukama prostor

Čím víc místa si pro sebe zaberete, tím víc sebedůvěry vyzařujete. Nebojte se velkých gest, nebojte se doširoka roztáhnout ruce nebo si pro sebe zabrat prostor u jednacího stolu. Buďte velcí. Ale mějte své pohyby pod kontrolou. Abyste kvůli rychlým a neustálým gestům nevypadali jako chaotik nebo neurotik.

Čtěte také: Naučte se být sebevědomí. 12 lekcí od Sheldona Coopera

7. Neužívejte ruce jako štít

Spousta lidí si podvědomě založí ruce dlaněmi dovnitř. Nedělejte to. Když si zakrýváte části těla, dáváte najevo, že jste nervózní. Nebo můžete vypadat odměřeně a druzí z vás budou mít nepříjemný pocit. Když jste na pódiu, snažte se nechat dlaně otevřené, při konverzaci dvou lidí nechte ruce na úrovni žaludku a při poradě je ponechte na stole.

8. Posaďte se ke stolu

Vaše místo je u stolu. Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg si všimla, že ženy si často sedají na přistavené židle ke zdi nebo v zadních řadách. Když jste pozvaní na schůzku, sedněte si ke stolu. Máte příležitost být viděn a účastnit se diskuse. A jak řekla Shirley Chisholm, první černoška zvolená do amerického Kongresu: „Když na vás u stolu nezbudou židle, přineste si skládací stoličku.“

Sebevědomí nemáme čtyřiadvacet hodin denně. Ale vůdčí osobnosti vědí, že i když ho necítí, měly by sebevědomě vypadat. Tyto jednoduché triky vám umožní vypadat sebevědomě a začít se tak i cítit.