Sebejistota je klíčem k úspěchu. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří si věří, jsou obdivováni, získávají vyšší sociální status a mají větší vliv než ti méně sebevědomí, a to i když jsou výrazně méně schopní.

Sebevědomí je ale ošemetná věc a v různých situacích o něj můžete rychle přijít. Tento článek vám ukáže, jak v těchto chvílích sebejistě alespoň vypadat, když už se tak nebudete cítit.

Čtěte také: Chcete být efektivní a úspěšní? Osvojte si těchto sedm návyků

Udržujte oční kontakt

Když s někým jednáte, dívejte se mu do očí. Nesledujte okolí ani displej telefonu či jiné elektroniky. Zaměříte-li pozornost na lidi, se kterými jednáte, poznají, že vám na jednání záleží. A pokud jim takto dáte najevo, že jsou pro vás důležití, budou respektovat i oni vás.

Při setkání vždy podávejte ruku

Pokaždé a každému, ať už to je kolega, kterého vidíte poprvé, nebo starý kamarád. Pevný stisk ruky ukazuje, že se s druhou osobou opravdu chcete pozdravit a má vaši pozornost.

Letmo poplácejte druhou osobu po rameni

Ukážete tím svou sebedůvěru a zároveň vřelost. Druhou osobu nejenže ujistíte o vašem sebevědomí, ale také ji uklidníte. Tento dotyk je velmi účinný, musíte ho ale provést správně.

Nemají ho rádi zejména mladí lidé a ti, co jsou v podřízené pozici. Pokud však chcete pokročit ve své kariéře, musíte se začít chovat jako vůdce, kterým se chcete stát, a nepřemýšlet o tom.

Rychlé a jemné poplácání po rameni vyjadřuje vaši sebedůvěru a vůdčí roli (kterou můžete ukazovat i z nižších pozic), nikoliv snahu být dominantní. Vaše ruka na rameni druhého ale nesmí zůstat moc dlouho.

Stůjte zpříma a o nic se neopírejte

Pokud mluvíte k publiku nebo k jednotlivci ve stoje, tak prostě stůjte. Chvíli to vydržíte. Ukážete, že jste aktivní a že to, co děláte, si zaslouží vaši energii.

Když se s někým bavíte, buďte v klidu

Ať už mluvíte na veřejnosti nebo s kolegy či přáteli, mějte u toho nohy pevně na zemi. Nekřižte je ani se nepohupujte z jedné na druhou. Kdo se ošívá, působí nervózně a nesebevědomě.

Gestikulací rukou si vymezte prostor kolem sebe

Čím více si prostoru kolem sebe zaberete, tím sebevědoměji vypadáte. Pokud jednáte u stolu, urvěte si ho kus pro sebe. Udržujte si svůj prostor, ale nepřekračujte určité hranice. Rychlé nebo příliš četné pohyby mohou vypadat chaoticky.

Nepoužívejte ruce jako štít

Mnozí lidé, aniž by si to uvědomovali, kříží ruce nebo je mají jinak sepjaté. Nedělejte to. Zakrývání a bránění těla rukama je znakem nervozity. Ostatní to pak mohou vnímat tak, že se k nim chováte rezervovaně a může jim to být nepohodlné.

Pokud stojíte na pódiu, pokuste se mít otevřené dlaně, pokud mluvíte s jednou osobou, mějte ruce v oblasti břicha, a pokud jste na jednání a sedíte u stolu, mějte ruce neustále na stole, aby na ně ostatní viděli.

Sedněte si ke stolu

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg říká, že většina žen si nesedá ke stolu, ale do dalších řad, dále od něj. Kvůli tomu jsou pak málo vidět a hůře se prosazují do vedení. Když dostanete pozvánku na jednání, sedněte si ke stolu. Je to vaše příležitost, jak se zviditelnit a zapojit se do diskuse.

A jak říká první Afroameričanka zvolená do amerického kongresu Shirley Chisholm: „Pokud u stolu není volná židle, přineste si rozkládací.“

Ne vždy se musíte cítit sebevědomě, ale dobrý vůdce ví, že i když se sebejistě necítí, musí tak alespoň vypadat. Tak na to nezapomeňte.