Aktuální vydání magazínu Forbes

9 nejkrásnějších benzinek světa. Patří mezi ně i jedna, kterou navrhovali Češi

Pošli to dál

Pokud byste se chtěli podívat na jednu z nejhezčích benzinek světa, nemusíte jezdit příliš daleko. Stačí zajet na Slovensko k obci Matúškovo. Najdete tam futuristickou čerpací stanici, kterou navrhli Češi ze studia Atelier SAD, kteří se podíleli na rekonstrukci televizního vysílače v Praze na Žižkově anebo vymysleli tuhle čerpačku v Dunajské Stredě.

Benzinka není zrovna místo, kde byste hledali krásu nebo nějakou další přidanou hodnotu. A co si budeme říkat, drtivá většina jich ani jedno z toho nemá. Server Fast Company ale nyní zveřejnil seznam 9 benzinek, které se běžnému průměru zdaleka vymykají. Některé z nich vznikly nedávno, jiné naopak stojí už hodně dlouho.

9 nejkrásnějších benzinek historie i současnosti si prohlédněte v této fotogalerii:

Benzinku u obce Matúškovo na Slovensku postavili v roce 2011. Navrhlo ji české studio Atelier SAD. Tuhle benzinku najdete v Batumi, v Gruzii. Navrhl ji Giorgi Khmaladze. Union 76 Gas Station v Los Angeles. Vznikla už v 60. letech. V Los Angeles najdete i tuto benzinku - tzv. Helios House. V roce 2007 ji navrhli studio Office dA a Johnston Marklee. Za touhle čerpačkou musíte do severozápadní Itálie. Vymysleli ji architekti z  DaMilano Studio. Další z historických kousků - benzinkový kiosek navrhl v roce 1969 Jean Prouvé. Z roku 1969 pochází i tato stanice od  Miese van der Roheho. Najdete ji v Montrealu, kde ji v roce 2011 přestavěli na komunitní centrum. Od roku 1997 můžete na tyto benzinky narazit ve Španělsku. Pro síť Repsol je navrhl  Norman Foster. Tower Conoco Station a U-Drop Inn Cafe v Shamrocku v Texasu. Dnes návštěvnické centrum, jinak ale jedna z prvních benzinek, kterou v roce 1936 postavili podél slavné Route 66.
<
>
Tower Conoco Station a U-Drop Inn Cafe v Shamrocku v Texasu. Dnes návštěvnické centrum, jinak ale jedna z prvních benzinek, kterou v roce 1936 postavili podél slavné Route 66.

 

 

Čtěte také