Pokud jste typ ambiciózního člověka, patrně vás někdy dostihne pocit, že nic z toho, co děláte, stejně nemá smysl, protože se vám nedaří dosahovat svých cílů tak, jak jste si stanovili. Podle nejnovějších poznatků jsou ovšem podobné chmury zbytečné. Přepadají totiž údajně až 90 procent lidí bez ohledu na to, jak úspěšní doopravdy jsou, ale co je hlavní – většina z nich nedokáže svůj úspěch rozpoznat.

Toto je devět ukazatelů úspěchu, a pokud se ztotožníte alespoň se čtyřmi z nich, možná by nebylo na škodu si občas přiznat, že si vlastně vedete docela dobře.

1. Nepřipadáte si jako středobod vesmíru
Všichni známe ty „úspěšné“ lidi, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby zdůraznili, čeho už dosáhli, a zoufale se snaží upoutat na sebe pozornost, čímž si dokazují, že jejich představa o vlastní výjimečnosti je oprávněná. Skutečně úspěšní jedinci už vědí, že nemusí nikomu nic dokazovat, protože jejich práce mluví za ně, a že naslouchat pocitům a problémům ostatních je stejně důležité. To totiž dělá z člověka ceněného spojence a lídra.

2. Zůstáváte pozitivní
Optimismus a víra v úspěch jsou základními předpoklady spokojeného života. Zároveň vás dělají odolnými v případě, že se zrovna nedaří. Nezahořknete a nerezignujete na cíle, které jste si dali, čímž vlastně mimoděk způsobujete, že vám nikdy nebudou připadat nedosažitelné.

3. Víte, že neúspěch je jen dočasný
Každý, kdo už za sebou má nějaké výsledky, ví, že jediní lidé, kteří nikdy neselhali, jsou ti, co se nikdy o nic nepokusili. Jedině tím, že děláte chyby, se z nich můžete poučit a příště se jich vyvarovat, což vás udělá silnějšími. Po každém takovém vyhrabání se zpět navíc čím dál jistěji víte, že každý neúspěch je jen dočasnou záležitostí a semele jenom ty, kteří se chtějí nechat semlít. Takoví lidé pak časem úplně ustrnou na místě, chyceni do vlastního strachu, že cokoliv udělají, bude špatně.

Čtěte také: Tajemství úspěchu podle Phelpse. Tyto tři kroky vás dostanou na vrchol

4. Neztrácíte perspektivu
Úspěchy i neúspěchy jsou součástí našich životů, pokud ale máte správně našlápnuto, nedovolíte ani jedněm pohltit vás. Je sice fajn být někde nejlepší, dostávat odměny za nadprůměrné výkony nebo se hřát na výsluní dobrých rozhodnutí, ale stejně tak je dobré vědět, že pokud se budete sami sebou opájet až příliš, situace se může velmi rychle změnit. Jen opravdu úspěšní jedinci se sebou nikdy nejsou spokojení, protože vědí, že můžou být vždycky ještě lepší a pořád mají kam růst. S neúspěchem je to zrovna tak. Špatná rozhodnutí, smolné momenty či neuspokojivé výsledky jsou sice nepříjemné, ale upřímně, v porovnání s hladomorem, občanskou válkou a podobnými katastrofami zase tolik neznamenají. Úspěšní lidé to mají na paměti.

5. Umíte si říct o pomoc, když ji potřebujete
Neschopnost požádat své okolí o podporu bez ohledu na to, jak moc jste na tom špatně, je znakem emoční nevyzrálosti. Prosbou o pomoc dáváte najevo, že už nepotřebujete nikomu dokazovat, že jste bez chyby. Přesně to umějí lidé, kteří vědí, že sami nic nedokážou, a už se o tom přesvědčili v praxi.

6. Víte, že život není buď a nebo
A není ani všechno, nebo nic. Tendence dívat se na život černobíle ještě nikdy nikoho neobohatila. Naopak! Jedinci, kteří vnímají velký úspěch okolí jako automatickou degradaci svých méně skvělých výsledků, si těžko připustí, že příště budou mít třeba důvod ke stejné radosti oni.

7. Máte radši klid než drama
Možná jste byli ten případ, pro který je každý všední den smrtící nuda, a raději jste se pouštěli do akcí, které měly sice nejistý výsledek, zato ale slibovaly dobrodružství. Pokud už takoví nejste, je namístě si pogratulovat. Stabilita (ne nuda!) je krokem k úspěchu a ten, kdo se umí pořád náležitě pobavit, ale přitom svou stabilitu neohrozit, si může právem blahopřát.

Čtěte také: Tvrdá práce vám k úspěchu nepomůže. Těchto 10 kroků ano

8. Už se nestaráte o to, co si o vás myslí druzí
Možná jste to dřív dělali, ale přestali jste a i to je důležitý rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Že jste něco zvládli, hodnotíte na základě svého vlastního pocitu, a ne toho, co si o tom říká vaše okolí. Jen tak můžete zůstat věrní svým zásadám a postojům a nebudete přemýšlet nad tím, jestli by nebylo lepší se „přizpůsobit veřejnému mínění“. Jediné, co taková snaha může přinést, je, že spadnete zpátky do průměru.

9. Umíte se smířit s tím, co nemůžete změnit, a soustředíte se na to, co změnit můžete
Je rozdíl mezi pesimismem a praktičností. Nejde o to, poraženecky přijímat všechno, co se vám valí na hlavu, ale umět rozpoznat, s čím z toho má smysl bojovat a co je jen zbytečná ztráta energie. Růst můžete, jedině když budete mít jasnou představu o tom, kam až sahají vaše možnosti. Následné převzetí iniciativy ohledně věcí, jež vám v životě nevyhovují, je pak jedním z největších ukazatelů úspěchu.

Mít plán i poznatky k tomu, co podniknout na cestě za úspěchem, je sice užitečné, ale nejlepší je stejně přizpůsobit je tomu, jaká jste individualita. Skutečný úspěch přichází zevnitř, takže jediný, kdo rozhoduje o jeho podobě, jste vy.