Aktuální vydání magazínu Forbes

Apple si patentoval nový konektor do sluchátek. Pravděpodobně vás to naštve

Pošli to dál

Zdá se, že Apple definitivně vyhlásil válku tradičním sluchátkům, respektive jejich konektorům, které můžete bez problému používat u různých zařízení jednoduše proto, že tam pasují. Ve snaze vyrobit co nejtenčí iPhony, iPady a Macy si Apple, jak nedávno uvedl Apple Insider, nechal patentovat sluchátka, která na místo tradičního 3,5mm širokého konektoru používají méně obvyklou variantu 2,5 mm, tzv. „D“.

Někdo může říct, že o nic nejde, protože oba druhy konektorů fungují stejně, ale tahle změna je naprosto absurdní. Podívejme se nyní na to, co Apple k téhle změně vedlo a v čem by mohly být skutečné výhody menšího konektoru. Pokud Apple skutečně tyhle konektory zavede, tak získá asi tak milimetr, o který bude moci své výrobky ztenčit, což není moc a nahrává to tak konspirátorům, kteří si na Applu rádi smlsnou.

Čtěte také: Odkopne pomalou Wi-Fi a ušetří baterii: Podívejte se na 20 vychytávek nové verze iOS 9

nákres jack

Podle nejrozšířenějšího názoru totiž Applu nejde ani tak o to, aby port na sluchátka pouze zmenšil, ale spíš o to, aby ho úplně změnil – a podporoval tak vlastní tzv. Lightning Port. Konec konců, Lightning sluchátka (s plochým konektorem) jsou už v prodeji. Když už jsme u těch konspiračních teorií, kdyby Apple svůj konektor jenom zmenšil (to by nebyl zas až takový problém, nejrůznějších adaptérů, přes které byste mohli dál používat svá sluchátka s 3,5 mm konektorem jsou na trhu stovky), tak by po čase za sebou strhnul i konkurenty (tak jako se to stalo s micro a nano SIM kartami).

Čtěte také: 8 technik, které byste měli okoukat z prezentací Applu 

Když ale nyní odsunu všechny konspirace stranou, co můžeme čekat? Může to být skutečně konec sluchátek, tak jak je dnes známe? Podle mého názoru ne. To zásadní – a zjevné – je, že zaregistrovaný patent ještě neznamená, že se doopravdy uskuteční. Apple si ročně podává tisícovky patentů každý rok, v nejrůznějších odvětvích a z většiny z nich nakonec nic nemá, protože z nich udělá open sourcy. Na druhé straně, opravdu se blížíme do bodu, kdy všudypřítomná válka o to být co nejtenčí za jakoukoli cenu musí skončit.

jack-2

Podle posledních informací plánuje Apple udělat iPhone 7 výrazně užší než je iPhone 6S a 6S Plus (které jsou už teď útlejší, než jejich předchůdce). Oba modely mají už teď oproti iPhonu 6 a Plus nižší kapacitu baterie a Apple v tomhle trendu není jediný – podobně se chová i Samsung, který snížil výkonnost baterie u modelů Galaxy S6 a Galaxy Note 5. A co chtějí uživatelé telefonů víc než cokoli jiného? Baterii, která vydrží. Výsledek toho všeho je, že se zdá, že se výrobci rozhodli ignorovat své zákazníky a jejich přání a místo toho mezi sebou soutěžit.

A tak, zatímco novým nápadů a inovacím vždycky rád tleskám, tak nápad na nová sluchátka považuji za poměrně iracionální. Loajalita uživatelů iPhonů je neuvěřitelná, ale pokud je budoucnost sluchátek v konektoru ve tvaru D, tak doufám, že všichni opustí loď.

Autor: Gordon Kelly

Čtěte také