Aktuální vydání magazínu Forbes

nwsltr1702sajt
auto jachta

Auto na vodě. Mercedes uvádí svou první superjachtu, kterou budete chtít

Pošli to dál

Lodě nejsou pro designéry Mercedesu žádnou novinkou, sportovní auta zaštítěná společností Mercedes-AMG už jednu inspirovala. I tak je ale novinka Arrow460-Granturismo, kterou Mercedes-Benz nedávno představil, v lecčems výjimečná. Je to první loď, kterou automobilka navrhla tzv. „in-house“ a taky jedno z mála futuristických plavidel, která skutečně existují.

Postavit ho pomáhali inženýři ze Silver Arrows Marine a od konce dubna můžete na tenhle stříbrný zázrak narazit u pobřeží francouzské Nice. A kdybyste si nebyli jistí, že vidíte skutečně tuhle loď, tak se koukejte po jméně. Jmenuje se – překvapivě – Mercedes.

jachta zepredu

Po neautomobilovém sektoru Mercedes-Benz pošilhával už od roku 2010, kdy jeho designéři začali pracovat s vybranými partnery na nejrůznějších luxusních neautomobilových produktech. A co může být luxusnější, než svět francouzské Riviéry a jacht.

První návrhy téhle lodi vznikly v roce 2013 a už tehdy bylo jasné, že Mercedesu jde o jediné – vnést do poměrně konzervativního světa lodního designu a technologií trochu čerstvého vzduchu a krásy.

mercedes uvod

„Díky této spolupráci se nám podařilo přinést naše zkušenosti do pro nás zatím neprozkoumaného sektoru a vytvořili jsme tak třeba zcela unikátní lodní motor,“ řekl při představení Arrow460-Granturismo viceprezident designérského oddělení Daimler AG Gorden Wagener.

„Tahle jachta ztělesňuje naši filozofii smyslnosti a čistoty. Je prostě sexy a cool a zároveň je udělaná chytře a s vášní,“ dodává muž, který Mercedes dlouhodobě tlačí do sektoru luxusního zboží a doufá, že se mu z automobilky podaří vybudovat společnost na nejrůznější požitky.

jachta zhora

Ron Gibbs, který vede Silver Arrows Marine, k tomu přidává: „Všechno na Arrow460-Granturismo je jedinečné – od samotného konceptu až po ten nejmenší detail. Spojením s Mercedes-Benz jsme vytvořili nový návrhářský jazyk i technologie. Zkrátka je to úplně nová kategorie motorových lodí.“

Na 14 metrů dlouhou jachtu se vejde až deset lidí, kteří se po vodě mohou prohánět díky motoru o výkonu 960 koní. Kromě toho do vybavení patří i stahovatelná okna včetně toho čelního, dřevěný interiér a podlaha ze speciálního, ekologicky udržitelného materiálu a speciální osvětlení.

Vše je oblé a elegantní tak, aby na sebe loď poutala pozornost na první pohled. A to zejména z boku, odkud vypadá jako skutečné auto na vodě. Konkrétně koncept Mercedes-Benz F015, který automobilka představila společně s ní.

F105

Čtěte také