Aktuální vydání magazínu Forbes

Babiš píše o návštěvě Silicon Valley: Omládl jsem o 30 let

Pošli to dál

Vicepremiér vlády, ministr financí a druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš byl na konci dubna na návštěvě Silicon Valley, kde se podíval do sídel Googlu či Tesly a potkal se i s českými startupisty. Vzhledem k tomu, že v roce 2013 v Jihomoravském inovačním centru na jejich adresu pronesl kontroverzní výrok („Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to naprd.“), oslovili jsme Andreje Babiše, aby nám napsal svoje hodnocení, zážitky a „poučení“ z návštěvy největšího startupového a technologického centra světa.


Před volbami jsem říkal, a jsem o tom stále přesvědčený, že Češi jsou šikovný národ. No, a tuhle tezi jsem si taky potvrdil na své cestě po Spojených státech. Konkrétně pak hlavně v Mekce světových firem, které vznikly z nuly, tedy v Silicon Valley (ten rým nebyl záměrný, ale proč ne).

Po čtyřech dnech na východním pobřeží USA cítíte, že tady v Kalifornii, mezi San Franciscem a San José, pulzuje život přece jen trochu jinak. New York ohromí svou velikostí, Silicon Valley jakousi progresivitou. Tady tikají hodiny technologického pokroku, tady vznikají nápady, které pak všichni využíváme v počítačích, na internetu (už i já nějaký čas vím, co je Facebook a Twitter), ale taky třeba v autech a někteří i v raketách (výzkumné centrum NASA je tu taky…).

A sídlí tu i české vývojové firmy, s jejichž asi deseti zástupci jsem se potkal. Přestože většině technologických novinek, programům, softwarům, webům, e-shopům, které třeba Rockaway Capital, PresentiGo, Apiary, STRV, Brand Embassy, SOCIFI nebo eCorinth vyvíjejí, nerozumím (pořád si vystačím s mobilem a mým papírovým diářem – jezevčíkem), je mi jasné, že tady jsou české firmy a Češi, kteří v nich pracují, na světovém vrcholu.

Mezi těmito nadšenými lidmi jsem omládl o 30 let. Dýchla na mě atmosféra mojí původní profese. Děláte byznys, sháníte investory a hlavně vidíte výsledky. Taková práce by mne bavila rozhodně víc než sezení ve sněmovně.

O tom, že jako Češi máme šanci udělat díru do světa, není pochyb. Při návštěvě v Googlu jsem byl hodně překvapený, že naši programátoři jsou považováni za jedny z nejlepších na světě a že je po nich v Silicon Valley velká poptávka. Pro nás je ale škoda, když tihle šikovní lidé odejdou a už se nevrátí. I proto jsme se zástupci českých firem mluvili o programu, který by českým startupům pomohl, aby nemusely mizet v zahraničí.

Jde jim hlavně o to, aby se inovační firmy daly u nás jednodušeji zakládat, aby neměly komplikace hned při svém vzniku, aby nemusely bojovat s byrokracií, aby zkrátka měly stejné podmínky k podnikání, jaké vládnou ve Spojených státech.

Mimochodem, během této debaty bylo zajímavé sledovat, že mezi českými firmami, z nichž si některé konkurují, není žádná řevnivost, že jim jde o věc a že majitelé berou Českou republiku nejen jako svůj domov, ale i jako šanci. Proto jsem se s nimi domluvil, že se potkáme v Praze a dáme dohromady strategii pro inovační firmy, kterou pak budeme prezentovat na vládní úrovni.

V Praze se brzy sejdu taky se zástupci americké firmy (název z taktických důvodů neprozrazuji), která chce v Česku investovat a zaměstnat zde 500 lidí. Bavili jsme se už i o lokalitách v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji, kde je vyšší nezaměstnanost.

Musím říct, že máme v San Franciscu skvělého honorárního konzula Richarda Pivnicku a moc šikovného zástupce CzechInvestu Romana Horáčka. Právě díky němu jsem se podíval do firem, jako je Google nebo Tesla Motors. I díky těmto lidem našly české startupy zázemí v Silicon Valley.

Fandím úspěšným Čechům v zahraničí, jen si přeju, aby se pokud možno vraceli. Fandím malým a středním firmám, ale důležitá je podle mě i jejich spolupráce s nadnárodními firmami a to je přesně to, co se v Silicon Valley děje. Ty firmy se potřebují navzájem a o tom jsem i mluvil před dvěma lety v Jihomoravském inovačním centru v Brně, i když pak některé mé věty byly vytržené z kontextu.

Fandím projektům, které se dokážou od nuly nezávisle rozvíjet. Jsem rád, že existují soukromé firmy, fondy a investoři, kteří takové projekty podporují. Nevím, jestli někdy v Česku vznikne nějaké Silicon Valley. Ale české inovační firmy, které se v Silicon Valley dokázaly chytnout, si naši podporu zaslouží. Budu se o ní se zástupci startupů bavit. Už jen proto, aby to nejlepší, co v inovacích máme, nezůstalo nakonec za mořem.

Čtěte také