Aktuální vydání magazínu Forbes

Obamův startup. Mozky ze Silicon Valley překopávají americkou byrokracii

Pošli to dál

Je to skvělý příběh, který by si měli přečíst všichni členové české nebo jakékoli jiné vlády. A pokud možno se jím inspirovat. Americký prezident v tichosti pracuje na vytvoření elitního technologického týmu, který má změnit fungování státu. Z nejprestižnějších firem v Silicon Valley vytahuje ty nejbrilantnější lidi a nechává je předělat celý vládní IT systém. Zní to jako sci-fi, že?

Reportáž o nové IT partě v Bílém domě a rozhovor s prezidentem Obamou přinesl magazín fastcompany.com. „Vláda nebyla schopná v posledních letech držet krok s moderními technologiemi. Tohle teď chceme napravit,“ říká v něm Obama.

Čtěte také: Chcete podnikat? 6 vlastností, které by měl mít každý nadějný startupista

Všechno to začalo před dvěma lety, když chtěla Obamova vláda spustit server pro zdravotní pojištění Healthcare.gov – a ten nefungoval. Narychlo povolaná hrstka odborníků z Googlu a dalších firem dala během sedmi týdnů všechno do pořádku a zachránila tak prezidentův klíčový projekt. V tu chvíli se zrodil nápad na zřízení stálého týmu v Bílém domě, který by podobným způsobem „uklidil“ i další vládní servery.

„Někdo mi volal, ať přijedu do Washingtonu na setkání technologických firem,“ vypráví Lisa Gelobter, bývalá členka vedení mediálních společností Hulu a Bet Networks. Když dorazila, zjistila, že schůzka se koná v Roosveltově pracovně v západním křídle Bílého domu a že ji vede americký prezident. „Obama nám řekl: osobně zavolám vašim šéfům, manželům a dětem, abych je přemluvil. Tohle musíte vzít,“ udělal překvapené skupince pracovní nabídku, jaká se neodmítá. Lisa neodmítla a neodmítlo ani dalších 139 lidí.

Čtěte také: Zmizte odsud a dalších 12 rad od Romana Staňka, nejúspěšnějšího Čecha v Silicon Valley

Obama pochopil, že jestli má státní web sloužit lidem, bude lepší, když se o něj postarají ti, co tomu rozumí nejlíp. „Technologická komunita je kreativnější, inovativnější a otevřenější novým nápadům než jakýkoli jiný sektor na světě. Měla by mít i jiný cíl, než jen cool hry a aplikace pro mé pubertální dcery,“ vysvětluje americký prezident, proč už rok najímá největší esa IT světa a další rok a půl v tom bude pokračovat.

Momentálně pracují na webu imigračního úřadu, kde zjednodušují proces vydávání ztracených zelených karet. Až skončí, čeká na lidi z Obamova startupu spousta dalších úkolů.

 

Čtěte také