Tohle je návod, jak vybrat správné podzimní pánské boty. Návod, jak zůstat v suchu a nevypadat u toho jako křupan. Vyzkoušel jsem to na vlastní kůži.

Řekněme si rovnou, že hledáme boty, které budou společenské, smart casual, aby se hodily k saku i džínám. A hlavně musí být kvalitní. Protože v nich budeme sedět nejen v kanceláři, ale procházet budou blátem, kalužemi a mrazem, takže musí něco vydržet. Prostě vyšší střední třída.


První, co musíte vyřešit, je výška bot. Jestli nízké, nebo kotníkové. První vypadají o něco lépe, ve druhých zase snesete větší chlad, takže v nich hravě přečkáte i zimu. „Dokud si nedáte nohu přes nohu, ani není poznat, že máte kotníkové boty,“ uklidňuje mě švec Radek Zachariáš.

Na boty od něj by Čech s průměrnou mzdou vydělával dva měsíce, ale tenhle muž šije luxusní boty už přes 20 let, takže byl logicky první, za kým jsem se vypravil pro radu. Ta jeho zní: V botě vám bude teplo i bez podšívky a taky se nebojte semiše, plískanice vydrží.


To je další věc, kterou si musíte stejně jako já vyřešit. Jaký materiál? Když pomineme fakt, že takový černý společenský oblek vám moc na výběr nedává, na běžné nošení k džínám nebo kalhotám chinos je semiš překvapivě dobrou volbou. I když se ho spousta Čechů bojí.

„Máme k němu předsudky, přitom třeba ve Švédsku, kde je mnohem tvrdší zima než u nás, se semišky prodávají ve velkém. Semiš vyžaduje jen větší péči, ale jinak je to na podzim skvělý materiál,“ vysvětluje mi Jakub Lohniský z pražského obchodu Le Premier.

loake

Fajn, tak proč ne. Když semišovou botu na začátku dobře naimpregnujete, špínu z ní pak stačí jen vykartáčovat. A je to. S botami z hladké kůže je to paradoxně horší, protože je ještě musíte leštit.

„Sám je mužům často doporučuju,“ potvrzuje další z expertů na boty Michal Kučera, majitel obchodu Classic Shoes. „Vrátil jsem se teď z Milána a tam spousta mužů nosí semišky i k obleku. Vypadá to pak víc casual. Proto bych se jich rozhodně nebál,“ doporučuje.

Mimochodem, sám ve svém obchodě nabízí za zhruba tisícovku věc, která je vůbec nejlepším řešením na podzimní pouliční marast – galoše. Jsou to vlastně takové gumové návleky ve tvaru „jarmilek“, které navléknete na botu a v místnosti je zase diskrétně sundáte. Vypadají takhle:

galoshes


U ševce pak přijde dotaz, jehož odpověď se zdá být nejdřív jasná. Jakou chcete podrážku? Koženou, nebo gumovou? No jasně – voda, bláto, sníh, takže gumovou! A to jsem neměl dělat. Abyste pochopili, tohle je totiž předsudek českých mužů číslo dvě. Kůži na podrážce prý nesnášíme.

A úplně zbytečně! „Většinou mi zákazníci říkají, že se bojí, že jim do boty bude téct a budou v ní klouzat. Obojí je ale blbost,“ tvrdí Lohniský. Zachariáš jen varuje, abychom se vyhnuli podezřele levným botám. „Když je kůže na podešvi kvalitní a nasákne, bota to vydrží,“ dodává.

Přiznávám, samotného mě nepřesvědčili. Vím, že venku trávím spoustu času, a taky jsem na údržbu trochu lempl, takže volím gumovou podrážku. Tohle je na vás. Ani v jednom případě vážně nešlápnete vedle. „Zvolil bych asi gumu, protože na udržování je to jednodušší,“ souhlasí Kučera.


Abych nezapomněl, poslední rada na závěr. Jedna univerzální bota, kterou nazujete v říjnu a sundáte ji z nohy v dubnu, stejně neexistuje. V botníku byste měli mít vždycky větší výběr. Tady je pár konkrétních tipů od lidí, kteří vědí, o čem mluví.


Michal Kučera, majitel Classic Shoes

Church’s Sahara, cena 6300 Kč

„Čeští muži se občas bojí semišových bot, protože mají strach z náročné údržby. Opak je ale pravdou. Dobře naimpregnované semišky nepotřebují žádné leštění, vydrží sníh i bláto a po usušení je stačí jednoduše vykartáčovat. Jsou skvělým doplňkem neformálního oblečení a dodají punc ležérní elegance každému stylu. Navíc se stárnutím získávají velmi ceněnou patinu, a zvolíte-li variantu s gumovou podrážkou, nemusíte se v nich bát vyrazit ani v nejhorším počasí.“

kucera


Veronika Miškovská, manažerka butiku DUSNI3

Leather Chelsea Boots, COS, cena 150 eur

„Nejjednodušší věci se vždy shánějí nejobtížněji. Najít klasická perka bez ozdůbek, prošívání atd. není jednoduché. Obrňte ale své nervy, protože výsledek stojí za to. Elegantní tvar špičky, jednoduchý design, který nikdy nevyjde z módy. Jsou tak univerzální, že je můžete vzít k obleku i k džínám, do práce i na procházku do města. Krásně vypadají i perka v hnědých odstínech a třeba s barevnými elastickými vsadkami, tam už ale musíte být trochu módeman a umět kombinovat.“

miskovska


Jakub Lohniský, majitel obchodu Le Premier

Langdale Tan, Loake, cena 6090 Kč

„Krásné zdobené oxfordky v zajímavé barvě. Zdobené boty znovu přicházejí do módy a teď si je díky gumové podrážce Dainite můžete vzít bez obav i do špatného počasí. Výhodou je, že jsou vyrobené na širším kopytu G, které je vhodné i pro muže s vyšším nártem, navíc je možné botu rekonstruovat v továrně Loake.“

lohnisky


Radek Zachariáš, zakázkový švec

Kotníková bota derby, cena 40 000 Kč (+ 10 000 Kč za první přeměření)

„Tuhle botu děláme letos poprvé. Podešev je totiž gumová, lépe řečeno pryžová, od tradiční anglické značky Harboro Rubber, která tyhle produkty vyrábí už 120 let. Trvalo to dlouho, než jsme se k těmhle podrážkám dostali, protože to pro tak malé živnostníky není lehké. Z dálky vypadají jako kožené, navíc na podlahách nezanechávají stopu. Na výrobu bot je pak použita speciální teletina, které se říká box calf. Na kůži jsou vytvořené jemné lomy, které zabraňují tomu, aby se na ní při ohýbání dělaly vrásky.“

zacharias