Zámek poblíž Sedlčan patří Karlu Rodenovi, zámek Roztěž s golfovým hřištěm u Kutné Hory zase tchajwanskému miliardáři Terrymu Gouovi, majiteli a řediteli technologické firmy Foxconn, která vyrábí například pro Apple nebo Xiaomi.

Ocelářskému magnátovi a jednomu z nejbohatších Čechů Tomáši Chrenkovi zase patří zámek Koloděje, zakladatel služby Liftago a filantrop Martin Hausenblas si koupil zříceninu zámečku Skrytín u Ústí nad Labem a zakladatel Datartu Charles Butler vlastní zámek Bon Repos u Lysé nad Labem.

Čtěte také: Kalifornie ji nebavila, tak koupila zámek Mcely a rozjela pohádkový byznys

Ano, zámky a hrady stále častěji vlastní herci, politici i byznysmeni. „Historická stavba vám dodá prestiž, přiláká pozornost a odliší vás od konkurence,“ říká Emil Kasarda, zakladatel realitní kanceláře Luxent, která se na prodej prémiových realit zaměřuje a už několik hradů a zámků u nás i v zahraničí prodala.

Zámek Mochtín na okraji Klatov

Pokud vás zajímá, co taková koupě zámku obnáší, tohle je šest oblastí, ve kterých byste se měli podle Kasardy zorientovat:

Od čeho se odvíjí cena

Při oceňování těchto staveb hraje velkou roli architektonický sloh, stav objektu i jeho historický odkaz.

„Můžete narazit na unikátní zpracování fasád, fresky, arkády nebo klenuté stropy od známých umělců. Vedle toho se ale musíte zaměřit i na čistotu, kombinaci stylů a technické parametry, jako je statika nebo stav stropů, a zohlednit, kdy v objektu proběhly zásahy a renovace ze stran odborníků,“ říká Kasarda.

Dalším faktorem, který hraje roli v oceňování zámku, je jeho kulturní hodnota. Například to, zda objekt obývaly významné rody, k jakému účelu se používal a jaká historie nebo události se k němu vážou.

A myslete i na jeho užitnou hodnotu, tedy to, zda vám může stavba generovat další zisk.

Nejžádanější zámky jsou v okolí Prahy, ale ty jsou už v současné době těžko k sehnání. K mání jsou ale stále zámky a historické stavby v okrajových částech Čech, kde není tolik rozvinutý turismus.

„Pokud je ale vaším záměrem vybudovat hotel nebo kulturní centrum pro společenské akce, bude to pro vás v těch částech složité. Pro soukromé bydlení může být ale naopak taková lokalita výhodou,“ říká Kasarda.

Jakou roli hraje Národní památkový ústav

Na některé historické objekty jsou kladeny vyšší nároky než na jiné, proto je důležité zvážit pozitiva a negativa v případech, pokud se o takovou stavbu jedná.

Zámek Ruda nad Moravou

Každá, která se nachází v ochranném památkovém pásmu, je problematická z hlediska rekonstrukcí či renovací. „Musíte respektovat historii daného místa, tím pádem dodržet především původní ráz exteriéru, oken, dveří, střešní krytiny nebo barvu a strukturu fasády,“ vysvětluje Kasarda.

U památkově chráněného objektu se přísnými pravidly budete muset řídit i při úpravách interiéru. „Můžete se setkat s překážkami, které mohou mít v některých případech omezující vliv na zamýšlený účel provozu objektu.“

Jak dlouho koupě zámku trvá

Zámek se většinou kupuje od soukromého majitele, pokud je ale vlastníkem tzv. účelově založená společnost (společnost, která spravuje pouze uvedenou nemovitost), může být proces složitější.

„Jedná se o zdlouhavý proces, provádí se due diligence, kdy musí kupující prověřit a rozklíčovat ekonomiku uvedené firmy,“ vysvětluje Kasarda, který ale dodává, že účelově založená společnost vlastní zámky ve většině případů.

V případě, kdy zámek prodává soukromá osoba, je celá koupě mnohem snazší. „V případě soukromé osoby může obchod trvat přibližně dva měsíce, kdy se řeší například smlouvy nebo převod na katastru. V prvním případě se ale může samotný proces protáhnout i na půl roku.“

Jaký je ekonomický potenciál zámku

„Obecně rozšířený názor, že investice do rekonstrukce historických staveb je past na peníze, nemusí vždy platit,“ říká Kasarda a dodává, že na památkově chráněné objekty si můžete zažádat o příspěvek na opravu historických budov z fondu Ministerstva kultury nebo Evropské unie.

Zámek Zdislavice v Kroměříži

„Další výhodou může být také jejich udržitelnost. Na hradech nebo zámcích se zpravidla nacházejí studny, vrty jsou mnohdy vyvedeny do skály, čímž získáváte zdroj vlastní čisté vody. Zdi historických staveb jsou zase bytelné, a oproti moderním stavbám tak nepotřebují klimatizaci, protože disponují přirozenou termoregulací. V zimě drží teplo a v létě zase příjemně chladí,“ vysvětluje Kasarda.

Historické stavby navíc dříve disponovaly rozsáhlými pozemky, které jim pomáhaly pokrýt náklady na provoz sídla. Tyto pozemky se ale časem postupně rozparcelovaly a byly rozprodány bez ohledu na nemovitost.

„Proto je teď častým jevem, že byť výjimečná nemovitost, stojí na malém pozemku. Musíte proto zvážit, jestli vám vyhovuje, že se nemusíte starat o rozlehlé parky, lesoparky a zemědělskou půdu, nebo naopak.“

Jaké jsou jeho technické parametry

Abyste mohli zvážit a započítat případnou investici do zpevnění krovů, střešních konstrukcí a statiky, přizvání technických odborníků je bod číslo jedna.

O případné vlhkosti stavby pak mnohé napoví to, za jakým účelem byla stavba ve 20. století používána – zda se jednalo o rezidenci, hospodářské stavení, nebo například o archiv.

„Zjistěte si, zda a jak hluboko se pod objektem nachází hladina spodní vody, kvůli vzlínání do stěn. Pokud nebyla stavba přiměřeně ošetřována, mohlo to zapříčinit nadměrnou vlhkost a plíseň.“

A musíte mít hodně trpělivosti, pokud v rámci rekonstrukce suterénu nebo při hloubení podzemních garáží narazíte na archeologické nálezy.

„To vám může průběh stavby značně zkomplikovat. V případě takového nálezu musíte okamžitě kontaktovat archeology, kteří můžou naleziště obsadit i na řadu měsíců.“

Koupit starý, nebo si postavit nový?

„Pokud si chcete vybudovat rezidenční sídlo a máte dostatek financí, je určitě lepší volbou postavit si bydlení podle svých představ. Zámek přizpůsobíte vlastnímu vkusu, stylu, vybrané historické epoše nebo například svým sběratelským vášním,“ vysvětluje Kasarda.

Pokud ale zámek pořizujete jako investici a řešíte jeho návratnost a ekonomickou výhodnost, raději si kupte už existující a ideálně zrekonstruovaný zámek. „Od zahájení podnikání vás pak dělí jen několik úprav, které jsou časově nesrovnatelné s celkovou výstavbou.“

Všechny zámky na fotografiích byly v uplynulých letech v Česku na prodej.