Aktuální vydání magazínu Forbes

Čas jsou peníze. Ale co má pro nás větší cenu?

Pošli to dál

Všichni si uvědomujeme, jak cenný je náš čas. Ale chtěli byste raději víc času nebo víc peněz? Malý kvíz vám to pomůže zjistit: Představte si, že si můžete nastavit svoji práci podle sebe. Pracovali byste raději a) méně hodin a vydělávali tak méně nebo b) více hodin a vydělávali tak více?

Pokud je vaše odpověď a), tak přinášíme dobré zprávy.

Studie, jejíž výsledky byly publikovány v letošním roce, zjistila, že lidé, kteří upřednostňují svůj čas nad množstvím vydělaných peněz, bývají šťastnější, píše server Guardian. Výzkum se prováděl mezi univerzitními studenty, návštěvníky muzeí a respondenty online dotazníku a bylo při něm zjištěno, že lidé, pro které je důležitější čas než peníze, dosahují v otázkách ohledně štěstí lepších výsledků.

Možná si myslíte, že takový výsledek je zkreslený – například že respondenti, co si vyberou možnost A, jsou finančně za vodou, takže si mohou dovolit trochu omezit příjmy, a že právě tato finanční jistota spíše než oceňování volného času je zdrojem jejich pocitu štěstí.

Ale tak to vážně není. Upřednostňování času nad penězi přetrvává i po zvážení příjmu, rodinného stavu (lidé ve svazku bývají šťastnější), materiálního zabezpečení a dokonce i toho, kolik si lidé myslí, že mají volného času. To ovšem samozřejmě neznamená, že odvozujeme příčinnou souvislost.

Takže i kdyby bylo možné, abyste se změnili z b-typu na a-typ (což pravděpodobně nelze), není důvod věřit, že by vás to udělalo nějak šťastnějšími.

Čtěte také