Se sportem procestoval takřka celý svět – a přitom není zapálený fanoušek, trenér ani profesionální sportovec.

Milan Černý má hodně rád čísla. Odmala mu šla matematika. A nyní si libuje ve sportovních statistikách. „Mám pocit, že bez nich mi něco schází k dokonalému pochopení toho, co se děje na hřišti,“ říká.

Čtěte také: Ve vzduchu nic neošvindlujete. 5 věcí, které se u kniplu naučil Petr Kopfstein

Své hobby už má šest let i jako práci v německé firmě SAP. Jeho specializací je využití analytických nástrojů společnosti ve sportu. Jinak řečeno – Černý se svými kolegy pracuje na tom, aby ze sportovních událostí vytěžili co nejvíce zajímavých čísel. Ta mohou být užitečná jak pro sportovce a jejich trenéry, tak pro novináře a fanoušky.

„Pro mě je neuvěřitelně zajímavé pochopit, proč došlo k určitým výsledkům, zvratům nebo i k jednotlivé, třeba rozhodující akci – a často se odpovědi na tyto otázky dají najít v datech a statistikách. Ty jsou dnes, naštěstí pro lidi jako já, téměř nekonečné,“ líčí.

Nekonečné jsou nepochybně i jejich možnosti, leč řada sportů jich stále naplno nevyužívá. Třeba tenis v nich měl dlouho mezery, až v posledních letech začíná mít tento globální sport – i zásluhou SAP – statistiky konečně ucelenější.

Podíl na zlepšení má také Černý, který kvůli tomu navštívil většinu velkých tenisových turnajů a přímo na místě sbíral informace od nejpovolanějších ohledně toho, jaké statistiky by jejich práci usnadnily nejvíce.

Do kontaktu tedy přišel jak s elitními hráčkami, včetně bývalé světové jedničky Angelique Kerberové, tak především s trenéry, nevyjímaje ty české – Tomáše Krupu, Davida Kotyzu či Jiřího Vaňka.

„Celý náš přístup je založen na principu průběžného dialogu o požadavcích a přáních našich cílových skupin (sportovci, trenéři, diváci…) a posléze jejich implementaci v našem softwaru,“ přibližuje Černý.

Jeho práce se však netýká jen tenisu. Na obdobných projektech pracoval i s basketbalovým týmem německého Bayernu, baseballovým výběrem newyorských Yankees či s kluby z německé hokejové ligy. Detailní analytický nástroj pomáhal vytvářet také pro přední tým z anglické fotbalové ligy Manchester City – díky němu lze snadno zjistit, kolik gólů vstřelil který hráč levou a kolik pravou nohou, jak úspěšní jsou při své práci obránci či s kterým fotbalistou v sestavě klub nejčastěji vyhrává.

Zajímavé statistiky se díky tomu mohly začít objevovat i v reálném čase přímo na stadionu. „Manchester City je technologicky jedním z nejpokročilejších klubů v anglické Premier League,“ tvrdí Černý.

Práce ho však nezavádí jen na tenisové kurty či fotbalové trávníky – míří i do dobrodružnějších vod. Na přelomu sezon 2012 a 2013 uzavřel SAP partnerství s Extreme Sailing Series (ESS).

Atraktivní jachtařskou sérii tehdy poněkud srážela technologická zaostalost. „ESS provádí závody velice moderních lodí v jedinečném konceptu ‚stadium racing‘, tedy velice blízko u diváků na břehu. Chyběla jim ale celková digitalizace,“ přiblížil Černý.

Když u seriálu začínal, výsledky a tabulky se znázorňovaly na plechových tabulích, kde se musely ručně předělávat. Nyní jsou výsledky v elektronické podobě, mění se automaticky a v reálném čase. „Všechny tyto inovace se uskutečnily v úzké spolupráci s námi, a tím pádem vnímám cestování s ESS jako velký průběžný projekt s partnerem, který si vysloveně cení všeho, co jsme během posledních let poskytli,“ říká Černý.

Že se věnuje zrovna sportu, to je pro něj další spojení práce s koníčkem. I ke sportu měl totiž blízko odmala, jeho matka hrála volejbal, otec byl reprezentantem v házené. Té se věnoval také Černý junior, než musel kvůli vážnému zranění skončit. K vrcholovému sportu se nakonec vrátil oklikou – i ta mu však poskytuje zážitků ažaž.

„V určitých situacích nemohu popřít, že není jednoduché potlačit pocity a nadšení vnitřního fanouška, který dost možná zná osoby, se kterými sedí u stolu, jen z televize, a zachovat si profesionalitu, která je samozřejmě velice důležitá. Zatím ale mohu potvrdit, že jsem v tomto ohledu úspěšný,“ usmívá se.

A nejen v něm. Ač patří trenéři z různých sportů mezi náročné a kritické klienty, řešení od SAP si zpravidla pochvalují. „Dobrým příkladem byl trenér jedné velice úspěšné mladé tenistky z USA, který letos v létě objevil naši aplikaci pro trénování při zápase a hlavně ze začátku jsem s ním seděl každý den, protože chtěl rozumět každému detailu, vyjadřoval další nápady a připravoval se tak na další soupeřky.

To jsou přesně situace, které nás potěší nejvíce, protože ukazují, že naše práce má skutečný efekt,“ těší Černého. „A takových příkladů je naštěstí mnoho.“