Jednou za měsíc stojí v kalifornské centrále Googlu fronta Čechů u vchodu do tamní restaurace Badaal. Ta je mezi firemními kantýnami, kterých je v kampusu internetového gigantu několik, výjimečná – musíte si tu totiž udělat dopředu rezervaci a pak počkat, až vás obsluha usadí.

Popravdě, čeština se tu hodně mísí se slovenštinou, protože ajťácká komunita drží „federálně“ pospolu. Kolik Čechů v hlavním sídle Googlu pracuje, není jasné. Přesná čísla nejsou k dispozici, musíte se spokojit jen s odhady. „Tipuji, že je nás tady zhruba dvacet, dohromady se Slováky možná i padesát,“ říká softwarový inženýr Miroslav Melichar, který v Googlu pracuje na vylepšení výsledků webového vyhledávání.

Když česko-slovenskou skupinku vede číšník k největšímu stolu v restauraci, je jasné, že tyhle počty zhruba sedí. Nad společným indickým jídlem tu sedí patnáct (skoro)krajanů, většinou oblečených do typické ajťácké uniformy (jednoduché tričko, džíny, někdo mikinu s kapucí), a mezi sousty padají jména spousty dalších kolegů, kteří na pozdní páteční oběd nedorazili.

20150917_134241

Češi a Slováci, na které v Googlu narazíte. Samozřejmě jen část z nich.

Googleplex, jak se centrále firmy oficiálně říká, je tak rozlehlý a počet zaměstnanců v něm tak veliký, že se zde pracující Češi navzájem často neznají a nevědí o sobě. Každopádně je jasné, že v rámci Silicon Valley jde o největší českou komunitu vývojářů, programátorů, softwarových inženýrů, architektů a dalších profesí.

Nejznámější z Čechů, kteří tu pracují, je zřejmě programátor Jakub Vrána. Hodně se o něm psalo pět let nazpět, kdy jako první Čech odjížděl do Silicon Valley pracovat pro Facebook. Z něj ale v roce 2013 odešel, vyzkoušel si štaci v startupu Gigwalk a poté kývl na nabídku Googlu.

Na starosti má bezpečnost dat v Gmailu. „Jsem tady velmi spokojený. Mojí starostí je, aby vám hacker nemohl vykrást poštu. Je to zábavná práce, protože jsem vždycky bral Gmail jako etalon bezpečnosti aplikací,“ říká Vrána o službě, kterou používá více než 900 milionů lidí po celém světě. „Často se tím utěšuji, když i zdánlivě jednoduché věci trvají dlouho. Musí se postupovat s maximální opatrností, protože i malá chybka může ovlivnit spoustu lidí.“

Kromě Vrány působí v centrále Googlu i Miroslav Melichar, Robert Špalek, Kateřina Havrlant (řídí program Google Partners, který v 70 zemích poskytuje služby inzerentům a agenturám), Pavla Dvořáková, softwaroví inženýři Petrové Mikota a Zadražil, dále datový výzkumník Petr Novotný a několik dalších.

jak pit v googlu kafe

Kdybyste nevěděli, jak se chovat ekologicky…

„Google stále roste a nabírá kvanta lidí. Pořád je to cool místo, kde pracovat, i když je všude okolo konkurence spousty skvělých startupů,“ říká Melichar, který loni přišel z eBay, kde pět let vedl tým specializovaný na vyhledávání. „Byl jsem tam spokojený, ale asi mě pálilo dobré bydlo. Chtěl jsem zkusit něco jiného, takže mi ani nevadilo, že jsem šel o pozici níž.“

Pokud se specializujete na vyhledávání, tak to v případě Googlu snadno překousnete, protože je v tom prostě největší a nejlepší na světě. V týmu, jehož je Melichar součástí, pracuje více než sto lidí a o konkrétních rolích a úkolech se veřejně nemluví, Google si únik citlivých informací v tomto směru docela pečlivě hlídá. „Každopádně mít Google jako zaměstnavatele v životopisu, to se hodí.“

Centrála Googlu se nachází v městě Mountain View a leží mezi dálnicí 101, spojující San Francisco se San José, a klidnými vodami Sanfranciského zálivu. Komplex nízkých budov ukrytých v borovém háji už zvenku vypadá povědomě – točil se tady třeba film Stážisti s Owenem Wilsonem a Vincem Vaughnem.

Většina zaměstnanců sem přijíždí do práce okolo deváté ráno a odjíždí v šest nebo sedm večer. Přesnou pracovní dobu tady ovšem nikdo nehlídá, je jen na vás, kdy si svou práci odvedete – důležité jsou pouze vaše výsledky.

20150917_134610

Úplně vlevo stojí Jakub Vrána a na druhém konci řady zase Petr Novotný.

Každopádně Google se o své zaměstnance dobře stará: jídlo zadarmo je v Silicon Valley standard (kantýny a restaurace tu doplňují i food trucky s různými druhy kuchyní), k dispozici jsou tenisové i beachvolejbalové kurty, posilovna, bowling, prádelna, taneční studio, lezecká stěna nebo i venkovní bazén s protiproudem… Vrána může tyhle pracovní výhody a vychytávky (v angličtině se pro ně vžilo slovo „perks“) porovnat s dalším internetovým gigantem – Facebookem. „Je to podobné. Ale ve skutečnosti je to jedno, všechno, co potřebujete k práci i k životu, tady prostě máte.“

Život v technologickém pupku světa ale není jen o benefitech, najde se i několik ne úplně příjemných věcí: veřejná doprava tu prakticky neexistuje, dálnice jsou věčně ucpané, školy pro děti velmi nákladné, nemluvě o superdrahém bydlení. „Většinou to je tak, že polovina vašeho čistého platu padne na nájem,“ vypočítává Vrána. „Majitel domu, kde bydlím, za moje peníze pošle svoje dítě na Stanford, tak aspoň přispívám na dobrou věc,“ dodává s úsměvem.


Příběh čtyřiatřicetiletého analytika Petra Novotného se od ostatních Čechů v Googlu trochu liší. Základ – tedy studium na pražském matfyzu – je sice pro většinu z nich společný, ale jiné je to, co u Novotného následovalo: vydal se totiž na prestižní Kolumbijskou univerzitu v New Yorku, kde si udělal doktorát, načež působil ve finanční společnosti, která se zabývá kvantitativním tradingem. Po dvou letech vyčerpávající práce se rozhodl změnit prostředí a odejít na druhou stranu Spojených států. Se svým vzděláním a zkušenostmi byl pro „recruitery“ ze Silicon Valley atraktivním terčem.

„Šel jsem sem, protože je tady méně stresu, lepší počasí, podmínky k práci i plat,“ vypočítává Novotný. S místem v Googlu je spokojený. „Naplňující je zejména to, že když něco uděláte, má to dopad na stamiliony až miliardy lidí, kteří to budou používat,“ říká, když spolu mluvíme na jedné z mnoha venkovních teras v Googleplexu.

Podle Novotného se z Googlu stále nevytratila startupová atmosféra, a i když už jde v mnohém o klasickou korporaci, o zkostnatění nemůže prý být řeč. „Většina práce se tady odehrává v malých týmech lidí, takže se věci dají měnit celkem rychle, stále se postupuje dopředu.“

On sám tu pracuje jako statistik a výzkumník, přičemž primárně patří do týmu, který má na starosti tzv. Project Fi. Pro ty, kdo o této iniciativě zatím neslyšeli: jedná se o vlastního mobilního operátora Googlu, který nabízí neomezené volání, SMS, bezplatné připojení na zabezpečené wi-fi hotspoty a také velkorysé podmínky při roamingu. Project Fi zatím funguje jen pro zákazníky v Americe, pouze se zvláštní SIM kartou a na několika vybraných telefonech Nexus.

Jelikož Project Fi využívá stávající mobilní sítě (v USA operátorů T-Mobile a Sprint), musí mezi nimi umět podle vytíženosti a kvality pokrytí umět chytře přepínat. A právě to je jedním z Novotného úkolů. „Hodně velkou roli v tom totiž hraje predikce. Je to v podstatě počítání pravděpodobností a předpovídání, jak bude vypadat připojení na pár minut nebo sekund dopředu,“ vysvětluje Novotný.

Když se s ním budete bavit o české komunitě v Googlu, tak uslyšíte, že by mohla být mnohem větší – kdyby ovšem neměli krajané averzi k tomu, opouštět rodnou zemi. „Slováci tenhle blok v sobě nemají, proto jich je tu víc,“ říká Novotný.
A pokud vás napadá otázka, jakou vlastně mají Češi v Silicon Valley pověst, tak na to má Jakub Vrána jednoduchou odpověď: „Žádnou. Tady národnost nikdo neřeší.“