Moc o nich dosud nebylo slyšet, ale to by se mělo brzy změnit. Český startup TeskaLabs totiž patří k tomu nejlepšímu, co u nás mezi nadějnými technologickými firmami za poslední léta vzniklo. Rozhodně se vyplatí ho sledovat.

Že z TeskaLabs roste něco výjimečného, nyní naznačila i investice v celkové výši 9,1 milionů korun od skupiny soukromých i institucionálních investorů, do které patří pražský akcelerátor StartupYard a londýnský TechStars a investiční kapitálová společnost Credo Ventures. Jde o takzvanou pre-seed investici, takže hlavní balík financí bude teprve následovat.

TeskaLabs se zabývají zabezpečením mobilních aplikací a zajištěním jejich komunikace s firemními systémy. Doteď to byly poměrně oddělené světy, protože společnosti a organizace si dávaly záležet na tom, aby se k nim zvenčí nedalo moc dostat. Jenže v době, kdy nabývá na síle takzvaný Internet věcí a prakticky každé zařízení od auta po ledničku dokáže komunikovat, se potenciál firemního IT mění. A TeskaLabs buduje bezpečné a zašifrované vstupy zvenčí do firemní sítě a datových center.

Čtěte taky: Tohle je 7 projektů, které se letos dostaly do StartupYardu

Za startupem, který vznikl teprve loni, stojí manželský pár Aleš Teska – Vladimíra Tesková. Jejich projekt je nyní rozkročený mezi Londýnem a Prahou. V britské metropoli působí ve známém akcelerátoru TechStars a v Česku se na jaře účastnil programu StartupYard.

TeskaLabs_AlesTeska

„Tohle je největší investice, kterou si firma po absolvování StartupYardu dokázala v tak krátkém čase zajistit,“ říká Cedric Maloux, výkonný ředitel akcelerátoru StartupYard, s odkazem na získaných 9,1 milionu korun. Peníze by TeskaLabs měla využít na rozšíření svého týmu, který aktuálně ještě nemá ani deset členů.

TeskaLabs sází na to, že dokáží firmám nabídnout jednoduché řešení a špičkové zabezpečení. V Evropě už buduje rozsáhlou partnerskou síť, míří i do Spojených států a mezi zákazníky už teď počítá například společnosti British Gas, Unicorn Vladimíra Kováře nebo DHL – právě v posledně jmenované společnosti Aleš Teska pracoval a vyvinul v ní interní „obchod“ s aplikacemi.

„Co se týče zabezpečení Internetu věcí a mobilních technologií ve velkých společnostech, problém je, že se na celou věc nahlíželo ze špatného úhlu pohledu a že současná řešení jsou hodně komplikovaná,“ říká Aleš Teska, který ve startupu působí jako CEO. „Naše zabezpečení nabízí robustní a důsledné řešení a aktivní monitoring, všechno připravené tak, že ho firmy a organizace můžou začít používat teď hned.“

Česko je v oblasti zvané „Security“ poměrně silné. Vedle dvou antivirových gigantů AVG a Avastu se prodejem Ciscu proslavil startup Cognitive Security a například v Brně získává na síle společnost Safetica (její software zabraňuje úniku citlivých dat z firem), jejíž rozvoj pohánějí peníze od investora Ondřeje Tomka.