Aktuální vydání magazínu Forbes

Nečekaná pozvánka mezi elitu. Magazín Vogue ocenil českou značku Chatty

Pošli to dál

V módním světě není vyšší meta. Dočkat se uznání od nejprestižnějšího módního časopisu na světě, magazínu Vogue, to se v dnešní době podaří jen hrstce světových návrhářů. Touží po něm přitom desetitisíce tvůrců. Vzbudit zájem redaktorů Vogue se v současnosti rovná pozvánce mezi světovou módní elitu. Teď se to povedlo dvěma Češkám.

Čtěte také: Manolo Blahnik před pražskou výstavou vzpomíná na českého otce i emigraci

Radka Sirková a Anna Tušková a jejich značka Chatty získaly na fashion weeku v Kyjevě před pár dny cenu Vogue Italia, a k tomu ještě navíc cenu Vogue Ukraine. Chatty tak na tomto hojně obsazeném fashion weeku získaly hned dvě ze tří cen a zcela převálcovaly mezinárodní konkurenci.

Ocenění v soutěži Design It contest for emerging brands v rámci Fashion Scout je v branži považováno za mimořádně prestižní a může nově objeveným značkám výrazně pomoci na mezinárodní scéně.

„Bylo to pro nás samozřejmě velké překvapení, o to větší, že bylo dvojité,“ líčí pro Forbes Radka Sirková. Cena od Vogue se okamžitě odrazila v mezinárodním zájmu o českou módní značku.

„Je to pro nás velká pocta a samozřejmě to pro Chatty znamená další zviditelnění. V průběhu fashion weeku jsme záhy zaznamenaly zvýšený zájem o naši značku. Světové nákupčí, módní redaktory i laické publikum samo sebou zajímalo, jakou kolekci jsme přivezly,“ popisuje okamžitou zkušenost Radka Sirková.

Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala. Modely, se kterými značka Chatty zabodovala.
<
>
Modely, se kterými značka Chatty zabodovala.

Na Ukrajině vzbudila nadšení kolekce nazvaná KIDS. Chatty se inspirovaly lifestylem a hudební scénou přelomu tisíciletí, atraktivním prostředím městského streetartu i generací MTV.

„Milujeme Oasis, The Fugees nebo Chemical Brothers a kolekce KIDS je poctou právě jim,“ vyznávají se Radka Sirková a Anna Tušková v prezentaci, s níž kolekci představily módnímu světu.

Ocenění od Vogue je největším mezinárodním úspěchem, kterého Češky z Chatty dosud na světové scéně dosáhly. Nejsou však zároveň žádným neznámým jménem či zjevením – značku Chatty spolužačky ze školy Radka Sirková s Annou Tuškovou založily už v roce 2005 a rozvíjely ji postupně a promyšleně.

Zakladatelky Chatty Radka Sirková (vlevo) a Anna Tušková

Nyní se znovu ukazuje, že nejen progresivní přístup k materiálům i střihům a důraz na poctivé řemeslné zpracování, ale i moderní styl řízení firmy a propracovaná strategie se vyplácejí.

Během let se značka Chatty pevně etablovala na české módní scéně, z malé dílny na Tylově náměstí před pár lety přestěhovala do prostorného showroomu v Haštalské ulici, spolupracuje se známými osobnostmi, je zkrátka vidět.

Čtěte také: 3D kostým jako Lady Gaga. Rýsuje se trojrozměrná budoucnost české módy

Na rozdíl od jiných českých módních značek však v Chatty uvažují i o své další budoucnosti, neustále přemýšlejí, kam značku dál posunout. Neváhají vycestovat do zahraničí, investují do své mezinárodní propagace čas, energii i peníze a nebojí se představit svou práci i mimo česko-slovenskou módní scénu. To přitom v Česku stále ještě není příliš zvykem.

„Tento kyjevský fashion week je pro nás v pořadí už třetí zahraniční,“ popisuje Radka Sirková. „V minulosti jsme prezentovaly kolekce na fashion weeku v Berlíně a ve Varšavě, v Amsterodamu jsme se účastnily veletrhu Modefabrik,“ vypočítává Sirková. Odvaha ukázat českou módu v zahraničí se oběma návrhářkám začíná vyplácet.

Že se ale vyplatí rovnou v podobě uznání od dvou světových edic Vogue, to nikdo nečekal. „Fashion week v Kyjevě pro nás byl opravdu velmi příjemným překvapením.“


 

Čtěte také