Pokud uvažujete, že skončíte v práci, protože vás nebaví nebo nenaplňuje, možná vás děsí pochyby, co s vámi bude potom, co dáte výpověď. Zvlášť pokud nemáte jasno v tom, co byste chtěli či měli dělat potom. Tímhle obdobím nejistoty si před dvěma lety prošla i koučka a mentorka Anna Lundberg, která si v touze po nezávislosti nakonec založila vlastní poradenskou firmu. Snadné to ale nebylo.

„Když jsem dala výpověď ze své první práce od ukončení studií, neměla jsem žádný konkrétní plán, co budu dělat dál. Zrušila jsem pronájem a přestěhovala se zpátky k rodičům do pokoje pro hosty,“ píše na serveru Inc s tím, že jejím cílem bylo pokračovat v oboru – digitálním marketingu -, ale na rozdíl od původního místa být kreativnější, a vše navíc kombinovat s cestováním i trávením více času s rodinou a přáteli. Nesmysl? Ne tak docela.

„Potom, co jsem založila vlastní firmu, dělám na úžasných projektech, pracuji s klienty se zvučnými jmény, vytvářím si nové kontakty a zvyšuju svou kvalifikaci. Také jsem dokončila kurz psaní a založila vlastní blog. A cestování? Podívala jsem se do Evropy, Austrálie, Malajsie, Singapuru a na Nový Zéland,“ říká a nabízí deset tipů, jak co nejlíp naložit s životem po podání výpovědi.


Život na druhé straně není tak strašidelný

Strach z výpovědi mě doslova paralyzoval, protože jsem si nedokázala představit svůj život mimo pohodlí stálého zaměstnání. Jakmile jsem se definitivně rozhodla skončit a moje vyhlídky se zaměřily na nulový plat, ale také na milion nových možností, můj strach zmizel.

Byla jsem nadšená z toho, že mohu dávat věci do pohybu, a obklopila se informacemi z knih o práci na volné noze a poradenství a z rozhovorů s lidmi, kteří si vybudovali vlastní firmu. Také jsem si uvědomila, že jistota, kterou jsem cítila ve svém předchozím zaměstnání, byla jen iluzí. Propouští se, oddělení jsou restrukturalizována, společnosti krachují. Nepodléhejte proto svému strachu z neznámého a nezůstávejte v práci, ve které jste nešťastní.

Musíte si stát za svým

Myslela jsem, že jsem udělala velké rozhodnutí jednou provždy, ale i potom jsem si říkala, co by kdyby. Volání korporátního světa bylo velmi silné: dostávala jsem zajímavé nabídky od personalistů, rodiče měli obavy o můj důchod, klienti vyžadovali, abych pro ně pracovala na plný úvazek. Pokaždé jsem se musela ujišťovat, že mé rozhodnutí bylo správné. Věřte svým instinktům a neohlížejte se.

Je tu víc možností, o kterých jste neměli tušení

V předchozím zaměstnání jsem byla obklopena kolegy se stejným vzděláním a ambicemi. Všichni jsme v tomhle „umělém“ světě zpohodlněli, aniž bychom věděli, co existuje mimo něj. Jakmile jsem odešla, začala jsem se vídat s lidmi s odlišným zázemím, vyššími ambicemi a odlišnými prioritami. Cestování vám umožní potkávat lidi s různými plány nebo naopak žádnými, což může být v obou případech uklidňující i inspirující. Otevřete oči a své srdce jiným možnostem a budete překvapeni, co všechno na vás čeká.

Dá se snadno vyjít i s méně penězi, než myslíte

Díky pravidelnému platu jsem si kupovala oblečení, které jsem nepotřebovala, využívala často taxi a celkově příliš nepřemýšlela nad budoucností. Potom, co jsem se stala „nezaměstnanou“, jsem začala být opatrnější: kupovala jsem si méně latté, více chodila pěšky, zrušila VIP členství v posilovně… a nic z toho mi nebylo líto.

Zbavit se do určité míry luxusu není nijak bolestivé. Je ale dobré mít úspory, které vám dají jistotu při realizaci vašich plánů. Nebezpečí je totiž někde jinde: jakmile se obnoví přítok peněz na vaše konto, je velmi snadné sklouznout k původním návykům v utrácení. Zaměřte se na to, co skutečně potřebujete a zbytek utrácejte spíš než za hmotné věci za zážitky – cestování, rodinu, přátele. A samozřejmě nezapomínejte na úspory či investování na horší zítřky.

Nové příležitosti se objevují zničehonic

Svou práci jsem opustila, aniž bych věděla, pro co ji vlastně opouštím. Přemýšlela jsem nad cestováním, poradenstvím, rokem psaní, jinou prací na plný úvazek v nějaké exotické zemi nebo neziskové organizaci. Po svém odchodu jsem se stala mentorkou ve dvou startupových projektech, řídila workshopy velkých společností, dělala rozhovory a psala názory na různé blogy a webové stránky. Žádná z těchto věcí nebyla nikdy dřív v popisu mé práce. Moje rada? Mluvte s přáteli i neznámými lidmi, choďte na různé akce a konference a buďte otevření novým možnostem.

Všechno nemusí být hned perfektní

Vždycky jsem hledala ideální práci na ideálním místě – to je ale jen fantazie, která ve skutečném světě neexistuje. Nečekám, že se stanu autorkou bestsellerů ani že budu nejlepší poradkyní. Ale s každým novým klientem cítím, že si utvářím život, který opravdu chci. Dokud děláte pokroky správným směrem, blížíte se místu, kde chcete být.

Nic není napořád

Opustit práci se zdálo jako velká věc. Jenže jsem si uvědomila, že nejhorší věc, která se může stát, je, že neuspěju v realizaci mého vysněného nezávislého životního stylu a že se budu muset vrátit k zaměstnání. Znám lidi, kteří se k ní rozhodli vrátit potom, co nějaký čas podnikali a zjistili, že to pro ně není to pravé. Pokud se mé firmě přestane dařit nebo budu chtít dělat něco jiného, vždycky své podnikání můžu skončit. Pokud se mi přestane líbit v zemi, kde žiju, vždy se můžu přestěhovat. Nic není vytesáno do kamene, všechno se může změnit. Takže zkoušejte.

Nejste sami

Možná máte pocit, že jen vy cítíte pochyby a nenaplněnost životem. Věřte ale tomu, že to tak není. Dělala jsem několik rozhovorů s lidmi, kteří opustili korporátní svět, aby dělali něco méně konvenčního, třeba aby psali o zdravém stravování, produkovali seriál, vedli umělecké kurzy pro děti. Všichni do jednoho čelili vlastním obavám a výzvám a někteří se nakonec vrátili k původnímu stylu života. Nikdo z nich ale svých rozhodnutí nikdy nelitoval.

Nikdy nedostanete všechny odpovědi

Za poslední rok jsem se toho hodně naučila. Ostatně jinak to ani nešlo – jako nová majitelka firmy jsem o vedení společnosti mnoho nevěděla. Musím vytvářet nabídky, smlouvy, faktury nebo mít webové stránky. Nejtěžší je ale najít rovnováhu mezi prací a příjmem na jedné straně a zábavou a svobodou na straně druhé. Pořád se učím. Nečekejte, až budete mít perfektní plán a zodpovězené všechny otázky, protože stoprocentní jistotu nebudete mít nikdy. Pořád tu bude nějaké riziko, ale tak je to v pořádku.

Ne všichni, co váhají, jsou ztraceni

Život nemusí být jen o nalezení práce, potkání toho pravého, získání hypotéky nebo zplození dětí. Občas může být těžké sledovat „všechny“ ve vašem okolí, jak se usazují – jestli ale nechcete jít zatím (nebo nikdy) stejnou cestou, není na tom nic špatného. Pokračujte ve zkoumání různých životních cest, potkávejte nové lidi, zkuste žít na různých místech, procestujte svět. Život nemusí být nalinkovaný podle ostatních. Váš život může být klidně nekonečnou cestou za poznáním.