Květinové aranžmá a dekorace podléhají trendům stejně jako móda. Ty vánoční se rodí na lednovém veletrhu Christmas World ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se každoročně sejdou vystavovatelé z několika desítek zemí.

Podle designového studia borka.herke.palmisano mají letošní Vánoce vyprávět příběh, a doporučuje tak kombinovat třeba měděné odstíny s tyrkysově modrou nebo bílou. Vlastní výzdobu můžete doplnit i obyčejnými šiškami a větvičkami, které posbíráte po cestě lesem.

A pokud si nevíte rady, nechte si poradit od odborníků. Vybrali jsme pro vás šest inspirativních floristů, kteří mají styl a navíc každý úplně jiný.

  Floristino Kristino

 kristino

Pokud máte rádi starožitnosti, venkov, voňavé bylinky, eukalyptus a stolisté růže, možná vás osloví květinářství Floristino Kristino ve Štěpánské ulici, kde už to voní Vánocemi. Není se co divit. V tomhle ročním období mají totiž floristé největší tržby.

„Kytice by měla vypadat, jako kdybyste šli po louce a natrhali si ji do ruky,“ říká floristka Kristýna Šnajdrová, která se snaží podporovat místní pěstitele. Bylinky a dýně kupuje například od zahradníka z Berouna, ačkoli nabídce z dovozu se ubránit nemůže. Chtěla by, aby se u nás znovu obnovila tradice pěstování českých růží.

Metamorphosis

metamorphosis

Kulatá symetrická vazba, cit pro detail, hodně květů, kombinace zlaté a červené. Tak vypadají Vánoce v květinářství Metamorphosis na Kozím plácku, které otevřel před patnácti lety Belgičan Benjamin Claessen.

Usměvavý florista vsadil na vlastní dovoz z holandské burzy, protože jedině tak si prý může být jistý původem a stářím květin. Aktuálně najdete v obchodě jak červené odrůdy amaryllisu a růží, tak hyacinty nebo tulipány. Ty jsou mimochodem o svátcích nejpopulárnější.

Podle majitele Metamorphosis má každá pražská čtvrť svého floristu. „Vinohrady patří Mariovi Wildovi, Praha 6 manželům Chládkovým a Staré Město doufám, že mně,“ usmívá se Claessen, který v roce 2013 otevřel druhou pobočku květinářství ve Wuchterlově ulici v Dejvicích.

Kreatif

kreatif

Marie Bittnerová je jednou z našich nejúspěšnějších floristek – podařilo se jí vyhrát celosvětovou soutěž o nejkrásnější svatební kytici pořádanou magazínem Fusion Flowers. „Za největší úspěch považuji, že se pomalu dostávám do povědomí světové floristické scény,“ říká talentovaná květinářka z Brna, která si některé druhy květin a travin pěstuje sama.

Inspiraci hledá v zahraničí. Ve své tvorbě tak například navazuje na německého floristu Klause Wagner a jeho umělecké květinové objekty. Kromě netradičního aranžmá do moderních interiérů nabízí také klasický přírodní styl květinové vazby vhodný jako dekorace na svatby ve vintage nebo retro stylu.

Mario Wild Flowers

mariowild

Designér a florista Mario Wild se dostal k těm nejprestižnějším zakázkám. Mezi největší patřily svatby dvou boháčů z Mongolska a Indie pro několik set lidí, kde jen dekorace a květiny stály tři miliony korun.

Koncept Wilda je zajímavý tím, že květiny rád propojuje s designovými dekoracemi, pro které si jezdí na zahraniční veletrhy. „Teď je v kurzu bílá výzdoba s lehce omrzlým nádechem. U nás se na Vánoce nejvíce prodává orchidea, brambořík nebo čemeřice,“ popisuje současné trendy.

Původně se slovenský dekoratér živil jako profesionální tanečník. Procestoval Anglii, Holandsko a Belgii, kde se na nějakou dobu usadil, aby získal praxi ve floristice. V Čechách už žije 15 let a za tu dobu si vybudoval zajímavou klientelu. Jeho snem je otevřít větší obchod s dekoracemi a květinami inspirovaný Asií a fusion stylem.

Zahrada na niti

zahradananiti

Vánoční stromeček na niti? Proč ne? Navíc ho po svátcích můžete zasadit na zahradě. To ostatně doporučuje i Lenka Hrubá, která před pěti lety dostala od přítele svou první kokedamu.

Tento japonský styl pěstování ji natolik oslovil, že si na něm založila byznys. Přidala ještě skleněná aeária – miniaturní skleníky pro nenáročné květiny, jako jsou sukulenty nebo masožravky, a ve Školské ulici v Praze otevřela Zahradu na niti.

Květinové lahůdkářství

lahudkari

Romantický venkov, růže z 15. století, ladoňky, narcisy a pivoňky. Lukáš Paderta s Albertem Friesem využili mezery na trhu a začali si pěstovat své vlastní bio květiny na farmě kousek od Berouna. Nikomu je ale neprodávají. Pěstují je jen pro své vlastní účely. Navíc vám uvážou originální kytici i v prosinci – třeba z větviček, trávy, mechů nebo hyacintů. I s donáškou za ní zaplatíte něco kolem tisícikoruny.

„Zakázek je hodně a musíme je odmítat, protože lahůdkářství je naše druhá práce. Je to náš koníček, baví nás dělat lidem radost. Možná nebudete věřit, ale nezajímají nás výnosy ani náklady,“ říká zahradní architekt Paderta.