Kupujete balenou vodu, protože pochází z čistého pramene? Co takhle balený vzduch z australských hor nebo Nového Zélandu? Vypadá to jako šílený nápad? Dva Australané, John Dickinson a Theo Ruygrok, na něm rozjeli byznys. „Znáte ten opojný pocit, když jste někde v panenské přírodě, vyjdete brzy ráno ven a zhluboka se nadechnete? To jsme schopni zachytit a v tom je ta výzva,“ vysvětlil Dickinson webu Mashable. „Chceme zabalit opravdický vzduch z prostředí, kde právě jsme, a zachovat ho takový, jaký byl, když jsme ho tam dýchali,“ dodává.

Dvojice si nechala postavit speciální přenosný kompresor, s nímž plní vzduch do plechovek. Jedno balení obsahuje vzduch na 130 až 140 hlubokých nádechů. Stačí si nasadit přiloženou plastovou masku a už můžete dýchat nosem nebo ústy. Jejich mořský vzduch v plechovce voní solí a horský vzduch zase po eukalyptu.

Čtěte také: Číňané budují města duchů. Jaká je čeká budoucnost?

„Vypadá to jednoduše – naplnit plechovku vzduchem. Ale vůbec to tak není. Několik měsíců s námi spolupracoval jeden inženýr, než přišel na to, jak to fyzicky provést,“ líčí Dickinson. Společnost Green and Clean Air, kterou dvojice založila, cílí buď na lidi žijící ve znečištěných oblastech světa, nebo na turisty, kteří si prostě budou chtít odvézt domů kousek Austrálie.

V praxi nalézají Australané odbyt hlavně v Číně. Tamní velkoměsta jako třeba Peking trpí skutečně strašidelným stupněm znečištění ovzduší a kromě toho se v říši středu začíná rozmáhat solventní střední vrstva, jejíž příslušníci mají zájem o všechno, co souvisí se zdravým životním stylem. „Začínají se o zdraví zajímat, všichni cvičí, berou potravinové doplňky, ale nemůžou ovlivnit, co dýchají. Proto se o ten trh zajímáme a musím říct, že jsou otevření jakýmkoliv produktům, které spojují se zdravým životním stylem,“ vysvětluje Dickinson.

cina

Jakkoliv absurdně to může znít, čistý vzduch se v Číně skutečně prodává. „V Číně je teď mimořádně špatná smogová situace, všichni proto oceňujeme čistý vzduch z Austrálie,“ líčí osobní nákupčí Vivian Čou, která vzduch nakupuje a posílá svým klientům. Není to zas tak překvapivé, loni se znečištění v Pekingu dostalo na nejvyšší hodnoty v historii, 600 mikrogramů škodlivých prachových částic na metr krychlový. Přičemž čistý vzduch podle organizace OECD obsahuje nanejvýš 25 mikrogramů částic na metr krychlový.

Ke znečištění v Pekingu přispívají jak tepelné elektrárny, tak hustá automobilová doprava. Green and Clean Air tedy není ani první firmou, která se snaží tento trh podchytit. Už před nimi s tím přišli podnikavci z horských oblastí Číny, kteří začali turistům z měst prodávat obyčejné polyetylenové sáčky naplněné místním čistým vzduchem. Se sloganem „Kupovat vzduch znamená kupovat zdraví“ nabízeli vzduch za 10 až 30 jüanů, tedy v přepočtu za částky od zhruba 36 Kč do stovky.

Čtěte také: Proč se bát čínského ekonomického pádu? Říše středu by s sebou vzala kus zeměkoule

Balený vzduch začala už loni dodávat do Číny také kanadská společnost Vitality Air. Její vzduch pochází od jezera Louise v Národním parku Banff a z turistické lokace Banff v Albertě. První dodávka už se vyprodala. Vitality Air neprodává jen balený vzduch, ale i balený kyslík, který může nositele občerstvit třeba v posilovně nebo při józe. Odběratele má i na Blízkém východě, v Indii nebo v Severní Americe.

Australany napadlo, že to v tomhle byznysu zkusí taky, když se Ruygrok vrátil právě z Číny a básnil o kvalitě australského ovzduší. Green and Clean Air teď nabízí vzduch ze známých australských lokací jako Modré hory, Tasmánie, východoaustralského města Gold Coast nebo nejpopulárnější sydneyské pláže Bondi. Plechovka stojí necelých 20 australských dolarů, tedy asi 340 Kč. „Žijeme tady a máme to tu strašně rádi. Nemusíte ani sjezdit celý svět a stejně brzy pochopíte, že tu máme ráj na Zemi,“ prohlašuje Dickinson.