Aktuální vydání magazínu Forbes

Co dělat prvních a posledních deset minut v práci

Pošli to dál

Když vstaneme, spěcháme do práce, a když v práci končíme, zase se soustředíme jen na jednu věc: jak být co nejdřív doma. V tom shonu zapomínáme na řadu věcí, které mohou náš život zjednodušit.

Trvalo mi roky, než jsem se propracoval k ranním a večerním rituálům, které mi pomáhají udělat každý den co nejvíc úkolů.

Nebyl jsem vždycky tak produktivní jako teď. Když jsem s podnikáním začínal, myslel jsem si, že se stačí probouzet dřív a pracovat do pozdních večerních hodin. Ale čím jsem zkušenější, tím víc je mi jasné, že nejde o to, kolik hodin denně pracuji, ale kolik práce jsem zvládl a jaký je její smysl.

V současnosti, s více než deseti roky zkušeností, dělám každé ráno i večer to samé: ráno si zacvičím a pak, ještě před cestou do kanceláře, řeším nejtěžší úkol dne. A dokonce do toho vmáčknu i pár minut na zábavu. Zkrátka, po ránu dokončím víc práce, než udělám po zbytek dne.

Chcete-li produktivnější den, týden nebo měsíc, držte se následujícího:


 Jak byste měli začít svůj den

Co dělat prvních deset minut vašeho pracovního dne.

Neprohlížejte e-maily, esemesky ani Facebook

Julie Morgenstern, autorka knihy Never Check E-Mail in the Morning: And Other Unexpected Strategies for Making Your Work Life Work (Nikdy nekontrolujte e-maily po ránu a další nečekané návody, aby váš pracovní život fungoval), navrhuje, že byste neměli kontrolovat e-maily jako první věc doma ani v práci . Místo toho zkuste začít svůj den tím, že se zaměříte na jednoduchý nebo složitý úkol, který můžete hned řešit.

Proč se bránit e-mailům? Sociální psycholog Ron Friedman říká: „Odvádějí vaši pozornost a nutí vás jen reagovat, v centru vaší pozornosti jsou najednou priority jiných lidí, ne ty vaše. Je to podobné, jako když jdete vařit do kuchyně, ale jako první začnete čistit fleky na podlaze a drhnout špinavou pánev.“

Osobně se po ránu raději zaměřuji na inspiraci a učení. Místo toho, abych rovnou skočil do práce, si ráno pustím inspirující přednášku z TED konferencí nebo se naučím něco nového. A dny jsou od začátku úspěšnější.

Naplánujte si úspěch

Pokuste se každý den začít plánováním. Až se dostanete do práce, sedněte si ke stolu a uspořádejte si pracoviště stejně, jako by to udělal kuchař nebo jiný řemeslník. Připravte sami sebe na úspěšný den tím, že se pro začátek budete soustředit na úkoly, které chcete vyřešit. Je to lepší než okamžitě reagovat na problémy nebo priority, které jiní přinášejí vám. Sepište si seznam, ať už v telefonu, na tabuli nebo na kusu papíru, a zapište si své priority tak, abyste je měli celý den před očima a mohli se na ně soustředit.

Dělejte velká rozhodnutí

Pokud je to možné, velká rozhodnutí udělejte na začátku dne. Využijte čas a klid, abyste s čistou hlavou rozhodli, jak budete postupovat vpřed s nápadem na nový výrobek nebo kde seženete nové zaměstnance, které potřebujete.

Nenechte nečekaný problém, který se objeví v průběhu dne, ovlivňovat důležitá rozhodnutí. Odkliďte jej z cesty hned ráno jako první věc.

Žáby snězte k snídani

Známý pojem ve světě podnikání použil poprvé populární Brian Tracy ve své knize Snězte tu žábu! V podstatě funguje takto: Když ráno přijdete do práce, měli byste vždy začít řešit své nejdůležitější nebo nejnáročnější úkoly jako první. Tyto projekty Tracy označuje jako vaše žáby.

Je totiž příliš snadné přesunout úkol na další den, nebo raději na ještě další, nebo dokonce ještě o jeden jen proto, že máte pocit, že není dost času na jeho splnění. Máte-li takový úkol na svém seznamu už dlouhou dobu, slibte si, že se na něj vrhnete konečně zítra. Ale začněte s tím hned, jak se dostanete do práce.


 Jak byste měli zakončit svůj den

Co dělat posledních deset minut vašeho pracovního dne?

Uzavřete malé projekty

Pokud jste už vyzkoušeli ranní tipy a stanovili si své priority a vyřešili velké problémy, je pravděpodobné, že ke konci pracovní doby jste bez energie. Využijte tento čas k rychlým reakcím na e-maily, papírování nebo se podívejte na další malé úkoly, které souvisejí s provozem společnosti (nebo vlastně jakékoli práce). Nejen že využijete čas, který byste jinak promrhali, ale pomůže vám to vyčistit si hlavu, takže budete lépe připraveni na další den.

Přemýšlejte o končícím dni

Naplánujte si na úplný konec svého pracovního dne klid a zrušte na posledních 10 minut jakoukoli práci. Pohodlně si sedněte a přemýšlejte o tom, co se vám povedlo, co vás čeká a co musíte udělat zítra. S vědomím, že jste na další den připraveni, jak nejlépe to jde, se vám snáz podaří hodit práci za hlavu a užít si zbytek večera.

Vypadněte!

I když je fajn povídat si se svými zaměstnanci nebo kolegy a rozebírat s nimi pracovní věci, nezůstávejte tam. Zůstávat v práci bez opravdu dobrého důvodu vám sebere velké množství energie, kterou budete potřebovat zítra. Odejděte a vraťte se k osobním záležitostem. Jedině tak dokážete skloubit svůj pracovní a rodinný život.

 

 

Čtěte také