V horkých letních dnech čtenáři většinou sahají po nějakém šťavnatém dramatu s rychlým spádem. Ne však Bill Gates. Pro něj jsou i prázdninové dny příležitostí k intelektuálnímu dýchánku. Na svém blogu tento filantrop, spoluzakladatel společnosti Microsoft a vášnivý čtenář doporučil pět matematických a vědeckých knih, kterými byste si mohli zpříjemnit nadcházející letní měsíce.

Až na jednu nejsou knihy dosud přeloženy do češtiny, v českých knihkupectvích se však dostanete alespoň k anglickým originálům.

  • Seveneves od Neala Stephensona

Osmisetstránkový sci-fi román o lidské rase poté, co byla nucena opustit planetu Zemi. Gates k ní napsal: „Možná že vám dojde trpělivost při tom obrovském množství informací ohledně cesty vesmírem. Stephenson, který žije v Seattlu, si na svém výzkumu dal opravdu záležet, ale já ty technické detaily prostě miluju“.

  • The power to compete od Hirošiho Mikitaniho a Rjoičiho Mikitaniho

Hiroši Mikitani, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Rakutan, diskutuje se svým otcem, ekonomem Rjoičim Mikitanim, o tom, jak oživit japonskou ekonomiku. „Nesouhlasím se všemi body Hirošiho programu, ale rozhodně má pár dobrých myšlenek.“

  • Sapiens – Úchvatný i úděsný příběh lidstva od Yuvala Noaha Harariho

Historik Yuval Noah Harari sleduje cesty lidstva skrze jejich kognitivní, zemědělské a vědecké revoluce. „Melinda i já jsme tuto knihu četli a mnohdy zavdala téma k hovoru při našich večeřích,“ říká Gates.

Čtěte také: 7 knih, které byste si podle Billa Gatese měli přečíst tohle léto

  • How not to be wrong od Jordana Ellenberga

Profesor matematiky Jordan Ellenberg ukazuje, jak lze matematické myšlení použít kdekoliv. „V některých pasážích je matematika už opravdu složitá, ale Ellenberg to vždy dokáže shrnout tak, že mu čtenář bude stačit.“

  • The Vital Question od Nicka Lanea

Biochemik Nick Lane předpokládá, že závislostí na energii lze vysvětlit přerod jednoduchých jednobuněčných organismů v komplexní formy. „Nick je jeden z těch myslitelů, kteří vás donutí říct si, že by o jeho práci mělo vědět víc lidí.“