Jiří Staník je zakladatelem organizace Helgi Library, která hledá zajímavé souvislosti ve statistikách a datech. Na Forbes.cz bude publikovat grafy, které odhalují o českém byznysu či ekonomice to, co není na první pohled zjevné. Ke grafům vždy přidá krátký komentář. Tady jsou první z nich.


Durýnská Deutsche Skatbank údajně plánuje zavést záporné úrokové sazby na běžných účtech se zůstatkem převyšujícím 500,000 EUR. Banka doufá, že střadatelé přesunou své peníze do dlouhodobějších, méně likvidních a více rizikových investic. To by pomohlo zvýšit její prodeje a příjmy.

I když záporné úrokové sazby zavedla na vybrané mezibankovní vklady v červnu už ECB a některé státní dluhopisy se také obchodují se záporným výnosem, Skatbank by se stala první komerční bankou, která se k takovému kroku odhodlala.
Jedním z důvodů je konzervativní chování německých střadatelů. Ti se ve srovnání se svými sousedy vyhýbají investicím do akcií, dluhopisů a nemovitostí. Na běžných účtech u bank mají navíc zaparkováno víc než 2 bilionů EUR, které by se daly využít jinak.

V tomto ohledu se němečtí střadatelé velmi podobají těm českým. České banky mají přebytek takzvaných primárních vkladů (což jsou vklady nebankovních klientů). Na konci třetího čtvrtletí dosahovaly klientské úvěry pouhých 76 % úrovně primárních vkladů, skoro nejméně v rámci OECD. Dvě třetiny těchto vkladů leží navíc na běžných účtech, což je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 1998.

Češi často kritizují své banky za to, že jim účtují zbytečné poplatky za vedení běžných účtů. Jakkoliv je tato naštvanost zjevně oprávněná, zejména vzhledem ke struktuře trhu, na kterém dominují tři největší banky, průměrný český střadatel je extrémně neochotný investovat své peníze jinam. Na konci roku 2012 tvořily bankovní vklady téměř 72 % celkových finančních aktiv domácností, to je nejvíc v rámci zemí OECD. Jinými slovy, Češi mají v průměru skoro polovinu svých finančních prostředků na běžných účtech.

gr1

 

Netřeba připomínat, co za to dostávají! Na konci září dosáhla průměrná úroková sazba na běžných účtech 0,15 %, což není žádná výhra v loterii.

 

gr2

 

Vypadá to, že se nacházíme ve slepé uličce – komerční banky nepůjčují tolik, kolik mohou (z nejrůznějších důvodů) a zároveň střadatelé jsou příliš konzervativní, než aby přesunuli své prostředky do více rizikových (a pro banky více poplatků generujících) produktů.

Dočkáme se tedy toho, že se některá banka v ČR odváží následovat příkladu Deutsche Skatbank a rozvíří tak poněkud stojaté vody českého bankovního trhu?