Aktuální vydání magazínu Forbes

Klenotnictví Fabergé představilo po sto letech nové vejce. A rovnou odhalilo kupce

Pošli to dál

Návštěvníci letošní přehlídky luxusních šperků Baselworld měli jedinečnou příležitost spatřit kus historie. Luxusní ruské klenotnictví Fabergé totiž téměř po sto letech obnovilo výrobu svých slavných velikonočních vajec. Na výstavě v Basileji bylo odhaleno vůbec první vejce tohoto tisíciletí – vykládané perlami z Perského zálivu.

Rodina zlatníka Petera Carla Fabergého vyrobila v letech 1885 až 1917 jako dar pro manželky a matky ruských carů  Alexandra III. a Mikuláše II. zhruba 50 těchto speciálních vajec. Ta dodnes platí za jedny z nejluxusnějších klenotnických výrobků vůbec.

vejce 2 done

Fabergého vejce 21. století  je vykládané 139 perlami z Kataru, zhruba 3300 diamanty, broušeným křišťálem či bílým i žlutým zlatem. A vyrábělo se stejným způsobem jako za carských časů, tedy ručně.

Každé Fabergého vejce uvnitř ukrývá překvapení. Po otevření toho nejnovějšího najdete vzácnou 12,17karátovou šedivou perlu z Perského zálivu (vůbec celé vejce je údajně inspirované procesem vzniku perel). Jeho výroba trvala téměř 18 měsíců a podílelo se na ní 20 vysoce kvalifikovaných klenotníků.

vejce 3 done

Vejce už má také svého kupce, je jím Hussain Al-Fardan, proslulý sběratel přírodních perel, který za ně zaplatil blíže nespecifikovanou osmicifernou sumu (v Kč).

Výstava Baselworld 2015 se konala v Basileji od 19. do 26. března a kromě Fabergého vejce, které si už nový majitel převzal do své sbírky, byly k vidění i další klenotnické skvosty – především luxusní šperky a hodinky.

Autor: Anthony DeMarco


Čtěte také:

Apple Watch posázené diamanty? Proč ne, za necelé dva miliony korun 

 

Čtěte také