Forbes http://www.forbes.cz Jak být úspěšný. Web magazínu Forbes pro lidi, kteří chtějí něco dokázat. Fri, 29 Apr 2016 08:27:03 +0000 cs-CZ hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.1.5 Kingův bojkot i faux-pas s Krymem: 10 faktů o Coca-Cole, které možná neznáte http://www.forbes.cz/kinguv-bojkot-i-faux-pas-s-krymem-10-faktu-o-coca-cole-ktere-mozna-nevite/ http://www.forbes.cz/kinguv-bojkot-i-faux-pas-s-krymem-10-faktu-o-coca-cole-ktere-mozna-nevite/#comments Fri, 29 Apr 2016 04:25:28 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27301 Provázaný bílý nápis Coca-Cola na červeném povrchu dokáže identifikovat 94 procent populace, což z americké společnosti dělá nejrozpoznatelnější značku světa. Navíc slovo Coca-Cola je druhým globálně nejsrozumitelnějším výrazem, hned po „OK“. Přes svou univerzální čitelnost výrobce sladkých nápojů rád podporuje mýty, které kolem něj krouží. Podívejte se na 10 věcí, které jste o Coca-Cole možná nevěděli.

  • Mýty kolem receptu

Legenda říká, že recept na Coca-Colu je jak tajný, tak střežený. Prý ho zná jen pár lidí a nejodvážnější odhady dokonce tvrdí, že to jsou jen dva vysocí představitelé společnosti, přičemž každý zná jen část návodu. Ať už je to jakkoliv, koncentrát se vyrábí centrálně a následně se posílá do asi 900 stáčíren.

  • Ukradené obchodní tajemství

V roce 2006 ukradli tři bývalí zaměstnanci Coca-Coly její obchodní tajemství a následně se ho pokusili prodat největšímu rivalovi – společnosti Pepsi. Pepsi však na chování upozornila Coca-Colu a ta pak zase FBI. Tehdejší tiskový mluvčí Pepsi Dave DeCecco to komentoval: „Konkurence někdy může být tvrdá, musí být ale současně fér a legální.“

Čtěte také: Z černé bílá. Jak se Coca-Cola snaží udělat miliardový byznys z mléka

  • Coca-Cola měnila kabáty

Coca-Colu vytvořil veterán z americké občanské války závislý na morfiu jako bezpečnější náhradu své drogy. Ze začátku vystřídala hned několik funkcí: v roce 1885 byla registrovaná jako posilující lék na nervy, o rok později slibovala možné vyléčení třeba závislosti na morfiu, bolestí hlavy nebo třeba impotence.

  • Kampaň stažená pro obscénnost

Některé kampaně limonádového giganta zkrátka nemají dlouhou životnost. Taková „Feel the curves“ měla za úkol v Austrálii v osmdesátých letech podpořit znovuzavedení originálně tvarované lahve. Vydržela rok, pak si někdo všiml, že umělec, který kampaň navrhl, schoval do jedné z kostek ledu na plakátě sexuální scénku. Po odhalení ilustrátorova vtípku ho společnost zažalovala. Také stáhla všechny reklamní materiály a zničila je, a proto je dnes těžké nějaký takový plakát sehnat.

  • Santa, jak ho známe dnes

Santa

Jestli si Santu Clause představujete jako bělovlasého dědečka s plnovousem a velkým, kulatým břichem, věřte, že za to do jisté míry může švédsko-americký ilustrátor Haddon Sundblom, který přesně takto symbol amerických Vánoc vyobrazil pro vánoční kampaň Coca-Coly ve třicátých letech. Tu společnost vymyslela, aby podpořila prodeje v sezoně nepříznivé pro chlazené nápoje. Pro své kresby se Sundblom inspiroval v básni „A Visit From St. Nicholas“ Clementa Clarka Moora z roku 1822.

Další mýtus kolem Coca-Coly tvrdí, že firma Santu Clause přímo vymyslela, když ho záměrně oblékla do „svých“ červeno-bílých barev. Pravdou ale je, že Santu takto nakreslili jiní už před Sundblomem. Coca-Cola s podobou Santy, jak ho známe dnes, sice nepřišla, ale rozhodně měla velký vliv na to, že se právě tento Santův vzhled stal obecně přijímaným.

  • Nešťastné Vánoce Coca-Coly

Loňské Vánoce však nebyly pro image značky moc šťastné a veselé. Nejdřív společnost stáhla online reklamu „Open your heart“, ve které skupina mladých bělošských lidí staví vánoční stromek a rozdává při tom plechovky Coca-Coly domorodým lidem v mexickém státě Oaxaca. Video si vysloužilo kritiku jako kolonialistické a navíc necitlivé až urážlivé vzhledem k tomu, že právě mexická domorodá populace je výrazně postižena obezitou, na které má částečně zásluhy právě jejich láska k limonádám (Coca-Cola prodá nejvíce svých nápojů právě v Mexiku). Společnost nakonec video stáhla a omluvila se s tím, že jeho zamýšlené vyznění prý bylo špatně vyloženo. „Záměr videa bylo poselství pospolitosti, nechtěli jsme nikoho urazit nebo podceňovat,“ hájil mluvčí mexické Coca-Coly Diego Bracamontes.

Čtěte také: Znáte bílou colu? Americký výrobce ji vyvinul pro komunistického maršála

Další průšvih na sebe nenechal dlouho čekat. Když na populární ruské síti VKontakte Coca-Cola zveřejnila vánoční přání s mapou Ruska, vyvolala stížnosti kvůli nezahrnutí tří oblastí, které si Rusko nárokuje, včetně Krymu. Společnost s omluvou vydala novou mapu, která pro změnu strhla ukrajinské protesty. Ve svém prohlášení pak společnost uvedla: „Jako firma nepodporujeme politická hnutí. Obrázek jsme stáhli a omlouváme se za vzniklou situaci.“ Coca-Cola prodává ve více zemích, než kolik má OSN členů a na takovém hřišti je dost dobře nemožné zavděčit se všem.

  • Coca-Colu si nekoupíte ve dvou zemích světa. Zatím

Dnes si můžete Cola-Colu koupit takřka ve všech zemích světa, nepochodíte jen v Severní Korei a na Kubě. Ve druhém případě se to ale může brzy změnit. Jestli budou Spojené státy americké a Kuba i dále pokračovat ve zlepšování vztahů a USA zruší embargo, na karibských ostrovech si budete moct vychutnat Cuba Libre, které dostalo svůj název v Havaně začátkem minulého tisíciletí, když si američtí vojáci připíjeli na svobodu Kuby drinkem do té doby známým jako kola s rumem.

cuba

„Oteplování vztahů znamená, že v budoucnu – a my doufáme, že v brzkém budoucnu – se budeme moci na ostrově znovu etablovat,“ řekl koncem února viceprezident Coca-Coly pro Latinskou Ameriku Rafael Fernández Quirós.

  • Má smlouvu s jediným legálním dovozcem kokainu do USA

Současná Coca-Cola sice už kokain neobsahuje, pořád je ale dochucována nenarkotickým výtažkem z listů koky, ze kterých se kokain vyrábí. Společnost najímá laboratoř Stepan Company, která má monopol na dovoz kokainu do USA z Peru a Bolívie. Stepan Company extrahuje dochucovací část pro Coca-Colu a kokain pak posílá farmaceutické firmě Mallinckrodt, která ho používá pro lékařské účely. „Vše probíhá pod přísným dohledem regulačních orgánů,“ vysvětloval mluvčí Coca-Coly v roce 1988, když deník New York Times spolupráci zveřejnil.

  • Martin Luther King vyzval k jejímu bojkotu

Bojovník za lidská práva Martin Luther King den před svou smrtí vyzval k bojkotu Coca-Coly v projevu „Byl jsem na vrcholku hory“, ve kterém prosazuje ekonomickou rovnoprávnost Američanů tmavé pleti a zároveň dává návrhy, jak jí dosáhnout: „Řekněte svým sousedům a známým, ať v Memphisu nekupují Coca-Colu.“ King vyzval k bojkotu i dalších firem, které podle něj diskriminovaly černošské uchazeče o místo: „Vybral jsem tyhle firmy, protože nehrály fér v náboru zaměstnanců. A vybral jsem je, protože můžou začít proces, ve kterém dají najevo, že se chystají podpořit potřeby a práva bojkotujících.“

  • Vyhlásila válku vodě

Coca-Cola vyhlásila na konci minulého tisícileté válku vodě z kohoutku v amerických restauracích. Rozjela program, v rámci nějž vyučovala personál restaurací třeba to, jak sugestivně nabízet zákazníkům nápoje, na kterých se dá vydělat (tedy ne kohoutkovou vodu). Kampaň se nikdy neměla dostat na veřejnost, ovšem jeden grafický designér náhodou v online portálu Coca-Coly narazil na článek, který popisoval úspěchy programu a praktiky v oblíbeném americkém řetězci Olive Garden a jeho objevu se chytila významná média.

]]>
http://www.forbes.cz/kinguv-bojkot-i-faux-pas-s-krymem-10-faktu-o-coca-cole-ktere-mozna-nevite/feed/ 0
Oblečení z blešáku či nákupy na slevové kupony. I bohatí občas rádi šetří http://www.forbes.cz/obleceni-z-blesaku-ci-nakupy-na-slevove-kupony-i-bohati-obcas-radi-setri/ http://www.forbes.cz/obleceni-z-blesaku-ci-nakupy-na-slevove-kupony-i-bohati-obcas-radi-setri/#comments Fri, 29 Apr 2016 04:22:41 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27266 Pamatujete si ještě na Strýčka Skrblíka? Toho super bohatého příbuzného Kačera Donalda, který si rád zaplaval v pokladnici ve svých zlaťácích, ale když měl někomu jen jeden dát, tak raději tvrdil, že je ten největší chudák na světě?

Jistě, byla to kreslená postavička z dětských disneyovek, přesto se jí podařilo zachytit něco z toho, jak se ti nejbohatší z bohatých občas chovají. To, že máte hodně peněz, totiž automaticky neznamená, že nebudete šetřit. A to občas i dost bizarním způsobem.

V poslední době na sebe v tomto směru upozornil například zakladatel švédského nábytkářského kolosu Ikea Ingvar Kamprad. Ten v dokumentu, který o něm natočila švédská televize, přiznává, že aby ušetřil, tak své oblečení nakupuje zásadně na bleších trzích.

kamprad done

Ingvar Kamprad na módu podle všeho příliš nedá.

Jak k tomu podotýká web Guardianu, 90letý Kamprad má pověst člověka, který by si pro drobné nechal vrtat koleno, sám je na to ale hrdý a dlouhodobě prohlašuje, že právě tahle vlastnost mu pomohla dostat Ikeu tam, kde dnes je.

A Švéd, který letos vypadl z našeho žebříčku světových miliardářů (ještě loni přitom byl i s rodinou na 497. místě), jde ještě dál. Známý je jeho výrok z roku 2008, kdy se nechal slyšet, že i taková položka jako účet za stříhání vlasů je pro něj v Evropě až příliš vysoká a raději se proto nechává stříhat na cestách, ideálně v rozvojových zemích.

Ingvar Kamprad ale není jediný boháč, který nerad utrácí. O Warrenu Buffettovi se například ví, že v domovské Omaze žije už od roku 1958 v jednom a tom samém domě, který si pořídil za 31 500 dolarů (zhruba tři čtvrtě milionu korun). Buffetta to ale zjevně netrápí, o svém domově s oblibou prohlašuje, že za oněch 31 500 dolarů pořídil sobě i své rodině několik desítek let skvělých zážitků a vzpomínek.

Warren Buffett the Worlds 3rd richest man still lives in the same house he bought the home in 1958 for $31,500.

Skromný dům třetího nejbohatšího muže planety.

Jednoho z nejlepších investorů světa v sobě ale nezapře, vedle oceňování domova totiž nezapomíná zmínit i to, že kdyby místo nákupu domu bydlel v nájmu a peníze investoval, byl by dnes ještě o něco bohatší. Nutno dodat, že více než 60 miliard dolarů, které z něj dělají třetího nejbohatšímu muže současnosti, není tak jako tak špatných.

Chodíte občas nakupovat se slevovými kupony, které vám přistanou ve schránce nebo které najdete v novinách? Anebo tyhle kupony dokonce vyhledáváte? Rozhodně nejste sami a možná vás potěší, že podobně na tom jsou i známé hollywoodské celebrity. Patří mezi ně třeba zpěvačka Lady Gaga nebo herečky Hillary Swank, Kirsten Bell či Sarah Michelle Gellar.

„Nakupuji v dobrých obchodech, ale vždycky se ptám, které zboží , typicky ryby, jsou ve slevě. Že jsou levnější přece neznamená, že jsou špatné. Pravděpodobně jde jen o to, že jich rybáři nachytali až moc,“ říká posledně jmenovaná herečka, která se proslavila rolí teenagery zbožňované Buffy, přemožitelky upírů. „Slevové kupony sbírám už léta, nevidím důvod, proč bych měla platit víc za něco, za co jiní platí méně,“ dodává.

A doslova vášeň pro kupony má i Kirsten Bell, která se nad nimi takto rozplývala v talk show Conan O´Briena:

]]>
http://www.forbes.cz/obleceni-z-blesaku-ci-nakupy-na-slevove-kupony-i-bohati-obcas-radi-setri/feed/ 0
Město, pod jehož dlažbou se ukrývá zlato za 248 miliard dolarů http://www.forbes.cz/mesto-pod-jehoz-dlazbou-se-ukryva-zlato-za-248-miliard-dolaru/ http://www.forbes.cz/mesto-pod-jehoz-dlazbou-se-ukryva-zlato-za-248-miliard-dolaru/#comments Thu, 28 Apr 2016 04:25:39 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27238 Mít tak doma zlatou cihličku. Zvlášť, když jedna taková, o nichž teď bude řeč, váží dvanáct kilo a můžete si za ni pořídit třeba luxusní byt v centru Prahy. Londýňané je mají schované pod chodníkem v ulici Threadneedle, tedy na adrese centrální banky Velké Británie. Tam se v podzemí na ploše bezmála 28 kilometrů čtverečních ukrývají zlaté cihly s hodnotou převyšující 200 miliard dolarů.

Každá cihla je jiná. Některé svým tvarem připomínají spíš bochník chleba, jiné mají zase zešikmené hrany kvůli tomu, aby se lépe držely v ruce. A představte si, že je mají jen tak pod zámkem, stejně jako tomu bylo kdysi, třeba za vlády Tudorovců. To prý z jednoho prostého důvodu. Elektronický systém je podle insiderů mnohem lehčí zneužít. Nenechte se ale mýlit, samotný přístup do trezorů schvaluje počítačový systém na základě zvukové analýzy hlasu. Jedná se tedy o kombinaci tradičního a moderního bezpečnostního systému.

Čtěte také: Střep a Tříska? V Londýně možná vyroste dřevěný mrakodrap

Ve zlatém trezoru je naprosté ticho a to díky silným stěnám, informuje BBC. Není tu ani žádný pach či vůně. Jediné, co tady ucítíte, je moc a peníze, protože tento drahý kov je jednou z nejvíce obchodovaných komodit na světě. V podzemí Londýna a v jeho okolí je ukryto zlato za celkem 248 miliard dolarů a to proto, že se v hlavním městě Velké Británie s tímto cenným kovem obchoduje. Jedná se o tři čtvrtiny světového obchodu se zlatem. Tato suma je navíc jednou pětinou celkového zlatého bohatství všech světových vlád.

banka

Centrální anglická banka ukrývá přes 5000 tun zlata.

„Zlato je pojistkou v době nejistoty,“ říká Jonathan Spall, dlouholetý obchodník se zlatem a generální ředitel poradenské společnosti G Cubed Metal. Naráží na fakt, že tomuto kovu se vede extrémně dobře například v dobách velkých mezinárodních konfliktů nebo když padají akciové trhy.

Trezory pod „Starou dámou“, jak se britské centrální bance přezdívá, byly vybudované ve třicátých letech minulého století. V době druhé světové války se zlatý poklad přesunul z bezpečnostních důvodů do Kanady a v části podzemních trezorů tenkrát vznikla jídelna pro zaměstnance banky. Později, v roce 1940 sloužily trezory jako bombový úkryt a v roce 1945 se do nich zlato opět vrátilo. A leží tam dodnes.

Do centra Londýna se dopravuje buď po moři nebo letecky. „Některé zlaté cihly se přepravují v nákladovém prostoru komerčních dopravních letadel společně třeba s čerstvými květinami nebo umrlci,“ popisuje Ruth Crowell generální ředitel asociace London Bullion Market Association.

Čtěte také: Švec z Londýna obouvá královny i miliardáře a za 5 tisíc eur obuje i vás

Najít způsob přepravy zlata je celkem jednoduché, mnohem těžší je najít místo uskladnění. „Londýn je totiž z větší části vystavěný na jílovité půdě a zlato je natolik těžké, že když na sebe poskládáte příliš mnoho cihliček, začnou se bořit do země,“ říká Crowell o pokladu s váhou přes 5100 tun. Ne ve všech metropolích ale mají s uskladněním zlata takový problém jako v hlavním městě Británie. Například newyorský Manhattan byl postaven na skalním podloží, díky čemuž může na sebe tamní Federální rezervní banka skládat zlaté cihličky od podlahy až do stropu.

zlato

Každá cihlička má hodnotu půl milionu dolarů.

V Londýně to však nejde. Proto ve městě vznikla různá omezení pro stohování a zlato tak musí být uložené na vícero místech. Není tedy jen pod chodníkem v centru města, ale také v sedmi dalších menších trezorech pod dálnicí M25, která obklopuje Londýn. Trezory vlastní například banky JP Morgan a HSBC, ale jejich přesná lokalita se udržuje v tajnosti.

Jen pro zajímavost – celkem 32 procent světových zásob zlata vlastní vláda, banky a investoři, dalších 12 procent se využívá v průmyslu například na elektronické obvody a ta větší část produkce je využita na výrobu šperků. Významnými trhy pro zlaté ozdoby jsou například Čína a Indie, které dohromady představují polovinu světové poptávky. Třeba v Indii je v průměru na každou svatbu (ročně je jich 10 milionů) spotřebováno 30 – 40 gramů zlata.

Vzhledem k současné situaci na trhu, který je nestabilní, je zlato opět v módě. Svědčí tomu také otevření vůbec prvního londýnského showroomu Sharps Pixley, kde si můžete u prodejního pultu koupit kilo zlata za necelý milion korun. Jeho cena je ale právě na vzestupu, proto si doma nezapomeňte vaší zlatou kartu.

]]>
http://www.forbes.cz/mesto-pod-jehoz-dlazbou-se-ukryva-zlato-za-248-miliard-dolaru/feed/ 0
Z Prince se po smrti stává jeden z nejúspěšnějších amerických umělců http://www.forbes.cz/jsou-po-smrti-a-vydelavaji-miliony-13-zesnulych-umelcu-s-nejvyssimi-prijmy/ http://www.forbes.cz/jsou-po-smrti-a-vydelavaji-miliony-13-zesnulych-umelcu-s-nejvyssimi-prijmy/#comments Thu, 28 Apr 2016 04:24:24 +0000 http://www.forbes.cz/?p=20252 Je to smutné, ale je to tak. Prince se týden po své smrti vrátil do čela žebříčku nejprodávanějších alb Billboard 200, který pro amerických trh od roku 1945 sestavuje časopis Billboard.

A vrátil se rovnou dvakrát, patří mu totiž první dvě místa žebříčku – aktuálně nejprodávanější je kompilace jeho největších hitů The Very Best of Prince a hned za ní se drží Purple Rain.

Tím, že jeho alba obsadila první a druhé místo současně, se Prince dostal do velice exkluzivního klubu umělců, kterým se to za historii žebříčku povedlo.

Vůbec prvním byl 70. letech americký zpěvák Jim Croce, kterého do čela vystřelila taktéž nečekaná smrt – Croce totiž v roce 1973 zemřel při letecké nehodě.

Zbylí členové tohoto klubu naštěstí stále žijí – Croceův úspěch jako první v roce 1991 zopakovali Guns N´Roses a jejich dvojalbum Use Your Illusion. Obě jeho části vyšly současně a první a druhé místo v hitparádě měli rockeři díky tomu jisté.

prince II

A před Princem se to povedlo ještě rapperovi Nellymu a jeho albům Sweat a Suit. To bylo v roce 2004.

Prodeje Princovy retrospektivy The Very Best narostly od jeho smrti před týdnem o neuvěřitelných 11 000 procent (podle odhadů Billboardu šlo o zhruba 200 000 kusů) a lze čekat, že ještě porostou, a to nejen v Americe. Za vzestup prodejů může ostatně i to, že většinu jeho tvorby jinak neseženete – Prince totiž patřil mezi ty umělce, kteří zrovna neholdovali streamovacím službám a Spotify ani Apple Music vás svou nabídkou příliš neuspokojí.

Podle odhadů samotného Billboardu by se Princovi v nadcházejících týdnech mohlo podařit do TOP 10 prodávaných alb dostat těch svých hned pět. Aktuálně má v první desítce alba tři – kromě dvou zmiňovaných ještě na šestém místě The Hits/The B-Sides.

Zatím není jasné, jakou hodnotu má jak Princův hudební odkaz, tak jeho majetek, o který se podle všeho brzy strhne boj. Jeho první manažer Owen Husney odhaduje, že jen Princova hudba má cenu zhruba 12 miliard korun. Asi nejznámějšího alba Purple Rain se od jeho vydání v roce 1984 prodalo přes 13 milionů kusů.


Prince ale není se svým posmrtným úspěchem sám. Řada zesnulých umělců a hvězd vydělává svým dědicům nemalé peníze, tohle je žebříček těch nejvýdělečnějších za minulý rok.

Příběh financí Michaela Jacksona po jeho náhlé smrti v roce 2009 se může směle rovnat filmovému thrilleru. Král popu vydělal více než miliardu dolarů před zdaněním, dost na to, aby bylo možné pokrýt jeho dluhy a ještě toho spoustu zbylo.

I letos vede Jackson žebříček 13 nejvíce vydělávajících celebrit, které již nejsou mezi námi – za poslední rok vydělal 115 milionů dolarů. Hlavními strůjci jeho posmrtného bohatství jsou zejména vegaská show Cirque du Soleil jménem Michael Jackson One, katalog Mijac Music, výtěžky z prodejů nahrávek a z vlastnictví poloviny vydavatelství Sony/ATV.

jackson

„Když zemře skladatel nebo zpěvák, jako by uhodil blesk,“ říká Josh Rubenstein, předseda Národní správy pozůstalostí ve společnosti Katten Muchin Rosenman LLP. „Je mrtvý, další díla už od něj nikdo neuvidí, a tak se najednou všichni hrnou a jeden přes druhého se překřikují:Musíme ho mít!“ komentuje Rubenstein obvyklou praxi.

Další na seznamu je Elvis Presley, který si drží svých 55 milionů. Král rock’n’rollu sice nevede žebříček boháčů ze záhrobí, ale stále vydělává více než většina žijících hvězd – zejména díky prodeji lístků v jeho někdejším sídle Gracelandu. V srpnu dosáhl na své celkem 53. ocenění „Top 40 album“ s titulem Elvis Presley Forever, kompilací vydanou U.S. Postal Service (Pošta Spojených států) společně s památeční známkou.

Elvis-Presley

Na třetím místě máme tvůrce komiksu Peanuts Charlese Schulze se 40 miliony, většina z těchto peněz pochází z podílu na licenci tohoto populárního komiksu. V listopadu dorazil Charlie Brown, pejsek Snoopy a další protagonisté na filmové plátno v podobě 3D titulu Snoopy a Charles Brown. Peanuts ve filmu.

„Marketing filmu posiluje povědomí o značce Peanuts,“ říká Steven Marotta, analytik v C.L.King & Associates, který sleduje Iconix, mateřskou společnost daného komiksu. „V kombinaci s mezinárodním věhlasem jejich titulu – asi dvě třetiny výdělků Peanuts pocházejí ze zámoří – to znamená, že značka Peanuts je předurčena k růstu.“

schulz

První pětku uzavírají Bob Marley (21 milionů) a Elizabeth Taylor (20 milionů). Z Marleyho se po smrti stal solidní magnát díky jeho společnostem Marley Beverage (boduje zvláště relaxační nápoj Marley’s Mellow Mood) a House of Marley (výrobce ekologicky šetrných audio a lifestylových produktů). Liz Taylor zůstává titánkou v oblasti propojení celebrit a parfémů – „její“ vůně zahrnují třeba White Diamonds, značku, která spatřila světlo světa před 24 lety a stále se prodává.

liztaylor

Dalšími významnými jmény v žebříčku jsou třeba herec Paul Walker, který vydělal 10,5 milionu na úspěchu snímku Rychle a zběsile 7 – celosvětové tržby byly kolem 1,5 miliardy, což z něj učinilo nejvýdělečnější díl celé série.

Albert Einstein vydělal 11 milionů díky značkovým výrobkům zahrnujícím oblečení, plakáty a tablety designované izraelskou technologickou společností Fourier Systems. „Einstein má až kultovní status zejména mezi ‚vědecko-nerdskou‘ komunitou,“ říká Kevin Connelly, ředitel úseku zastupování práv ve společnosti Corbis Entertainment, která zastupuje mrtvého génia.

einstein

Ačkoli v našem žebříčku vyhlašujeme jen 13 jmen, ze záhrobí vydělává také hromada dalších. Mezi jmény, jež zůstala doslova před branami, jsou například Frank Sinatra, Bruce Lee, Joan Rivers, George Harrison, Richard Rodgers, Jimi Hendrix, Johnny Cash a Kurt Cobain.

Abychom sestavili žebříček nejvíce vydělávajících zesnulých celebrit, brali jsme v potaz nezdaněné zisky od 1. října 2014 do 1. října 2015. Zahrnuli jsme příjmy z prodeje nahrávek, vydávání hudby, podílů na filmech, licencování a dalších podniků. Informace čerpáme od právníků, manažerů a agentů spojených s jejich pozůstalostmi.

Cifra, kterou si na konto připsal Michael Jackson – 115 milionů –, znamená 18procentní propad oproti loňským sto čtyřiceti. Pokles způsobilo zejména završení turné Michael Jackson Immortal World Tour, které za tři roky vydělalo přes 350 milionů dolarů.

Jackson se ale může brzy těšit na další, ještě větší příval peněz. Sony totiž přemýšlí o prodeji své poloviny katalogu Sony/ATV, značky, kterou sdílí s pozůstalostí po zpěvákovi. Ačkoli Jacksonovi zástupci vyjádřili záměr Sony vyplatit, teoreticky se může najít třetí strana – kupec, který by koupil podíly obou stran.

Sony/ATV, které je držitelem práv na díla umělců od Taylor Swift až po Beatles, má odhadovanou cenu 2 miliardy dolarů – a případný odprodej celé společnosti by měl za následek další vystřelení Jacksonových zisků až někam do stratosféry.


1. Michael Jackson
115 milionů dolarů

2. Elvis Presley
55 milionů dolarů

3. Charles Schulz
40 milionů dolarů

4. Bob Marley
21 milionů dolarů

5. Elizabeth Taylor
20 milionů dolarů

6. Marilyn Monroe
17 milionů dolarů

7. John Lennon
12 milionů dolarů

8. Albert Einstein
11 milionů dolarů

9. Paul Walker
10,5 milionu dolarů

10. Bettie Page
10 milionů dolarů

11. Theodor Geisel (Dr. Seuss)
9,5 milionu dolarů

12. Steve McQueen
9 milionu dolarů

13. James Dean
8,5 milionu dolarů

Autorem žebříčku je Zack O´Malley Greenburg 

]]>
http://www.forbes.cz/jsou-po-smrti-a-vydelavaji-miliony-13-zesnulych-umelcu-s-nejvyssimi-prijmy/feed/ 0
Seznamte se. Tohle je královna vín, která vám poradí, jak na růžové http://www.forbes.cz/seznamte-se-tohle-je-kralovna-vin-ktera-vam-poradi-jak-na-ruzove/ http://www.forbes.cz/seznamte-se-tohle-je-kralovna-vin-ktera-vam-poradi-jak-na-ruzove/#comments Thu, 28 Apr 2016 04:23:48 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27220 Narodila se do vinařské rodiny, vystudovala vinohradnictví a vinařství a v roce 2007 získala titul Královna vín České republiky. Markétu Bílkovou vinná réva provází celý život. Aby také ne, když pochází z naší největší vinařské obce Velké Bílovice, kde má sklípek snad každá druhá rodina. Společně s matkou Věrou a bratrem Františkem před deseti lety založila Vinařství Bílkovi, které ročně vyprodukuje desítky tisíc lahví červeného, růžového, bílého a nově také šumivého vína Frizzante. A které sbírá medaile.

Velkobílovická vína sklízejí úspěchy. Letos třináct vinařství z této moravské obce získalo ocenění v mezinárodní soutěži Vinum Juvenale v Brně. A podnik rodiny Bílkových si odnesl hned čtyři medaile: zlatou za Chardonnay Pinot (pozdní sběr, polosladké) a tři stříbrné za Pinot Gris (Rulandské šedé, pozdní sběr, polosuché), Neuburské (kabinet – suché) a za Frankovku rosé (moravské zemské, polosuché).

20160422_ZER_bilkovi_206-dotextu

„Nejlepší z našich vinic je ale samozřejmě Markéta Cuveé, které jsem vytvořila podle mé chuti,“ vychvaluje osmaadvacetiletá vinařka víno s jejím křestním jménem v názvu a letošního Šampiona červených vín z výstavy ve Zlíně. To vzniklo tzv. kupáží (scelováním) odrůd Neronet a Dornfelder a autorka se k němu musela propít, aby vytvořila tu správnou kombinaci.

„Spousta lidí k nám jezdí jen pro tohle tzv. víno od královny,“ usměje se modrooká blondýnka, kterou znají široko daleko. Nevidí se totiž často, aby křehká dívka řídila traktor s vlečkou a v holinkách se prodírala vinicemi.

Čtěte také: Ubytujte se a vychutnávejte. 5 nejlepších vinných hotelů ve Francii

„Jako malá jsem samozřejmě do vinic chodit nechtěla, ale postupem času jsem si tu práci zamilovala. Každý rok je totiž jiný a to se také promítne do chuti vína, která je každoročním překvapením,“ říká rodačka z Velkých Bílovic, kde si nejde nevšimnout spousty malých i větších ukazatelů se jmény rodinných vinařství.

Jedno vlastní také Zemánkovi, kteří mají v plánu společně s rodinou Bílkových už za dva měsíce vytvořit bílé cuveé. A to z jednoho prostého důvodu – Markéta Bílková se totiž v tu dobu stane paní Zemánkovou.

20160422_ZER_bilkovi_246dotextu

Zatímco v oblasti Pálavy se nejvíc daří Ryzlinku vlašskému kvůli vápencové půdě, podle Bílkové jsou nejlepší vína z velkobílovických sklepů ta červená zrající v dubových sudech a růžová vylisovaná z hroznů Frankovky a rakouské odrůdy Zweigeltrebe. A sezona růžového, tzv. bazénovek, které se hodí pro teplejší jarní a letní měsíce, právě teď startuje.

Čtěte také: Staňte se expertem na víno. Nejlepší český sommelier radí, jak na to

Taková vína jsou osvěžující, mají méně alkoholu, ovocný nádech a je možné je podávat s ledem. Vyrábí se podobným způsobem jako vína červená, tedy z modrých hroznů, nikoliv smícháním bílého a červeného vína. Na rozdíl od červených vín je však mošt uvolněný z hroznů v kratším kontaktu se šlupičkami hroznu, ve kterých je obsažené barvivo. Protože čím déle je mošt namáčen, tím je jeho barva tmavší.


Pokud zrovna nejste odborníkem na rosé, podívejte se na těchto pár tipů Markéty Bílkové a při výběru nemůžete udělat chybu. Protože toto jsou rady přímo od královny.

1. Vína nakupujte nejlépe přímo u vinaře. Zkuste například Rosé Horák – Cabernet Moravie (pozdní sběr, polosuché 2015), Vinařství Zemánek – Zweigeltrebe rosé (moravské zemské, polosladké 2015), Malý vinař – Zweigeltrebe rosé (kabinet, polosladké 2015), Vino Hort – Merlot MI 2015 rosé (pozdní sběr, suché) nebo naši Frankovku rosé (polosuché 2015)

20160422_ZER_bilkovi_232-dotextu

2. Vybírejte spíše vína z Čech a Moravy, u kterých znáte původ. U těch, kde je na etiketě uvedeno „vyrobeno v EU“, nezjistíte místo výroby.

3. Barva může být dle odrůdy a technologického zpracování vinaře různá – od lososové, přes cibulovou až po malinovou. S postupem času víno tmavne a může se kazit, oxidovat, proto je lepší kupovat víno s malinovými tóny. Růžová vína by neměla být starší než dva roky, nejsou totiž určena k archivaci tzn. že s věkem ztrácí svěžest a vůně.

4. Na etiketě můžete nalézt údaje o jakosti vína – moravské zemské, kabinetní a pozdní sběr, které bývá dražší. Tato označení ale většinou nemají vliv na kvalitu. Po otevření ve skleničce protočte, zkontrolujte barvu, přičichněte a pokud ucítíte jahody ve smetaně, lesní jahody nebo maliny, víte, že jste vybrali správně.

5. Rosé vína by měla mít nižší obsah alkoholu, nejlépe od 10 – 11 procent, a ideální teplota pro konzumaci je od 8 do 10 stupňů.

]]>
http://www.forbes.cz/seznamte-se-tohle-je-kralovna-vin-ktera-vam-poradi-jak-na-ruzove/feed/ 0
Proč doopravdy Saúdská Arábie odmítá přibrzdit těžbu ropy http://www.forbes.cz/proc-doopravdy-saudska-arabie-odmita-pribrzdit-tezbu-ropy/ http://www.forbes.cz/proc-doopravdy-saudska-arabie-odmita-pribrzdit-tezbu-ropy/#comments Wed, 27 Apr 2016 04:25:00 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27232 Saúdská Arábie měla pro ropný průmysl, jehož zástupci se nedávno sjeli do Dauhá na jednání o zmrazení těžby ropy, jeden velmi mrazivý vzkaz: „Království vylučuje jakékoli omezování produkce.“ To znamená, že Arábie v současnosti odmítá podpořit zvýšení ceny ropy nad 40 dolarů za barel. Co ji k tomu vede? „Trhy jsou nestálé,“ argumentuje oficiálně, ať už to znamená cokoli. Saúdští lídři se možná obávají, že nařízení o omezení produkce by nebylo vymahatelné. To stejné však platí i o zmrazení těžby, které přitom podporovali.

Jaké jsou tedy skutečné důvody? První teorie tvrdí, že Saúdská Arábie (SA) chce ceny udržet pod čtyřicetidolarovou hranicí, aby z krátkodobého hlediska rozdrtila americké těžaře a z hlediska dlouhodobého znovu získala vůdčí pozici na trhu. Ali al-Naimi, saúdský ministr pro ropu, dokonce americkým těžařům veřejně vzkázal, že budou zničeni trhem samotným, jelikož jejich cenová politika není adekvátní současné situaci.

Druhá teorie tvrdí, že SA vede totální ekonomickou válku proti americkému hospodářství. „Plán je rozdrtit americkou ekonomiku,“ tvrdí komentátoři. „Saúdi nejdříve zajistili závislost americké ekonomiky na nízkých cenách ropy, které pak několik let udržovali, aby si na ně ekonomika zvykla a smířila se s tím, že takové ceny prostě potřebuje. Brzy přijde na řadu druhá část plánu, a sice rapidní omezení výroby.“

Čtěte také: 9 nejkrásnějších benzinek světa. Patří mezi ně i jedna, kterou navrhovali Češi

To zajistí zvyšování cen tempem, které bude na americký ropný a těžařský průmysl příliš rychlé, takže nebude stíhat obnovovat domácí zásoby. Celé to pak povede k nabourání každého aspektu americké ekonomiky. USA jsou snadným terčem. Ale než Saúdové zmáčknou spoušť, navážou ještě své finance na úvěry, aby si je pojistili, a tím americkému ropnému průmyslu naprosto znemožní obnovu domácí produkce.

Problémem u obou teorií ale je, že USA a SA jsou již dlouho ekonomickými i politickými spojenci. Proč by tedy Saúdové riskovali tím, že přivedou americké těžaře ke krachu nebo dokonce otevřeně vyhlásí americké ekonomice totální válku? Tím se dostáváme ke třetí teorii, a sice že se SA s Amerikou domluvila a společně se snaží co nejvíce snížit ceny ropy, aby tak oslabily Islámský stát (IS) a Rusko.

Saúdi zvýšili produkci ropy, aby dosáhli svého skutečného cíle – poškození ekonomiky Ruska. A udělali to ve spolupráci se svým ochráncem – USA. Jako náhradu za ztráty Američané Saúdům poskytují zbraně a vojenskou ochranu před Íránem. Rusko se brzy vzdá, uklidní situaci na Ukrajině a dohodne se s USA.

Čtěte také: Musk představuje třetí Teslu. Pomalejší, menší, ale levnou

Saúdi se o americké těžaře v tuhle chvíli nezajímají. O co jim naopak jde je schopnost Ruska a Íránu financovat disidentské skupiny, které ohrožují saúdský režim. Udržování nízkých cen ropy Americe prospívá a víceméně zabraňuje Rusku a Íránu financovat disidentské skupiny, tedy alespoň dost na to, aby tyto skupiny nemohly zvítězit. Saúdská královská rodina se prostě nesmíří s představou ztráty moci a jediný způsob, jak této ztrátě zabránit, je udržovat ceny ropy nízko.

Uměle vyvolané pumpování ropy na trh má její cenu snížit natolik, že IS i Putinovi dojdou peníze na jejich dobrodružné výpravy. Není žádná náhoda, že ceny začaly padat, zrovna když Putin napadl Ukrajinu. Tato strategie ale nemusí fungovat a Saúdům se může zle vymstít. Nízké ceny ropy totiž pro SA představují mnohem větší problém než pro Rusko. Export ropy přispívá do ruského rozpočtu 40 procenty, u Saúdů se však jedná o zhruba 95 procent. Ruskému ropnému průmyslu se navíc daří dobře a při produkci 10,9 milionů barelů denně si vede nejlépe od dob Sovětského svazu.

Přestože důvody pro jednání SA zůstávají nejasné, o jednom není pochyb – trh s ropou zůstane nestálý. A obchodníci i investoři tak před sebou budou mít i nadále těžkou volbu, na kterou stranu si vsadit.

]]>
http://www.forbes.cz/proc-doopravdy-saudska-arabie-odmita-pribrzdit-tezbu-ropy/feed/ 0
Applu poprvé po 13 letech padly tržby. Vyplatí se do něj ještě investovat? http://www.forbes.cz/applu-poprve-po-13-letech-padly-trzby-vyplati-se-do-nej-jeste-investovat/ http://www.forbes.cz/applu-poprve-po-13-letech-padly-trzby-vyplati-se-do-nej-jeste-investovat/#comments Wed, 27 Apr 2016 04:23:34 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27247 Už na začátku roku společnost Apple investory varovala, že se blíží období temna. A když teď technologický gigant zveřejnil své účetní výsledky z prvního čtvrtletí, poprvé od roku 2003 se v nich neobjevila rostoucí křivka. Trh je nasycený, prodeje chytrých telefonů v Číně, po Americe druhém nejdůležitějším trhu, klesly meziročně o víc než čtvrtinu a značka předpovídá stejně neveselý i druhý kvartál. Co za tím stojí?

V průzkumech vnímání hodnoty značek se nakousnuté jablko Steva Jobse pravidelně umisťuje na předních příčkách a i díky své tržní kapitalizaci (579 miliard dolarů) jde v tomto směru v současnosti o jednoznačného favorita žebříčku nejhodnotnějších značek světa. Optimismem vůči Applu nešetří ani většina analytiků, když se jich zeptáte, jestli byste si akcie této firmy měli pořídit. Nejde ale už o optimismus tak trochu povinný?

Robustní rozvaha, skvělé marže, umírněné valuace
Rozvaha společnosti vypadá působivě – na svých účtech Apple shromáždil nevídaných 233 miliard dolarů v hotovosti, víc než 5,5 bilionu korun, a to nejen v poměru k vlastní tržní kapitalizaci, ale i k objemu svého dluhu (80 mld. dolarů). Slibný je Apple i pohledem na realizované tržby a ziskovost, což je jedna ze základních věcí, kterou musíte při budování svého portfolia sledovat.

Čtěte také: Apple si patentoval nový konektor do sluchátek. Pravděpodobně vás to naštve

Za posledních 12 měsíců firma vygenerovala tržby ve výši 227 miliard dolarů, u kterých si udržela daleko vyšší hrubou marži než většina přímých konkurentů (39,7 procent). Při čisté marži 22,2 procent to akcionářům hodilo 8,9 dolaru na akcii. Poměrový ukazatel ceny k zisku na akciových trzích oceňuje firmu na 11,6 za poslední čtyři kvartály, odhad na letošní rok se pohybuje na úrovni 11,9. O nafouknutou bublinu se tedy určitě nejedná.

Produktové sólo?
Při pohledu na produktovou řadu Applu už ale můžeme narazit na první kámen úrazu, byť s tím fanoušek značky nemusí souhlasit. Apple prodává převážně iPhony a je jedno, o který typ jde. Jakkoliv jde o fenomenální úspěch v kontextu konkurence i posledních let a vlastně i celé podnikatelské historie, tak už vám na první pohled musí být jasné, že Applu kvůli tomu hrozí obrovské riziko koncentrace.

Akcie - Apple done

Applu to zatím sice vychází, dokáže si ale tuto pozici udržet a budou jeho akcie i nadále překonávat výkonnost celého trhu? To už je jiná otázka.

Zrychlený cyklus produktů
Produktový cyklus je neúprosný a platí i pro produkty Applu. V technologickém odvětví je navíc situace ještě o něco zrychlenější. Vzpomínáte? Kdysi dominující Nokii měli svého času téměř všichni, pak ale svět, hlavně ten byznysmenů a vysokých politiků, ovládly telefony Blackberry. A kde jsou dnes stejně jako další giganti své doby jako třeba Kodak nebo Fuji?

Čtěte také: Apple vytáhl do boje se Spotify. Jaké šance má jeho nová hudební služba?

V žádném případě netvrdím, že Apple potká podobný osud jako tyto značky, ale životní cyklus produktu hraje důležitou roli, když se máme rozhodovat, zda akcie výrobce koupit, nebo ne. A doba, kdy už ani iPhony nebudou tak cool a Apple bude muset přijít s novým výrobkem a doufat, že i on se stane trhákem v prodejích i maržích, jednou nastane. A Apple Watch tím zázračným výrobkem nejspíš nebudou.

apple_graf_1

zdroj dat: Bloomberg

Důmyslný obchodní systém
Tím, že se Apple rozhodl soustředit na iPhony, snížil v minulosti náklady na jejich vývoj a vytvořil propracovaný obchodní model. Získal tak čas a prostředky na budování značky a zákaznické loajality. Systém Applu je natolik provázaný, pro mnohé návykový a skvěle podporuje cross-selling, že početná skupina uživatelů bude mít i do budoucna tendenci se opakovaně vracet k dalším výrobkům značky (iPad, MacBook, Apple TV, Apple Watch atd.), a generovat tak opakované tržby.

Kam se Apple může vydat
S takovou hotovostí na účtech, jakou Apple má, může firma dál investovat do vývoje, odkupovat vlastní akcie nebo začít pořádně vyplácet dividendu. Může však také postavit novou luxusní centrálu. Současný investor Applu si ale musí uvědomit, že ponese výrazně vyšší riziko vývoje zcela nového produktu, a ne prodlužování úspěchu současné produktové řady.

Cíl? Kapitalizace 1 bilionu dolarů
Apple je v současnosti nejhodnotnější korporací světa. Na nejvyšší stupínek světové tržní kapitalizace se od roku 1991 dostalo jen osm společností, z toho šest amerických (Exxon Mobil, General Electric, Microsoft, Cisco, Apple a Alphabet neboli Google), jedna japonská (Nippon T&T) a jedna čínská (PetroChina). Co mají společného? Každá chtěla kromě titulu nehodnotnější firmy dosáhnout ještě tržní kapitalizace jednoho bilionu amerických dolarů.

Graf tržní kapitalizace nejhodnotnějších korporací světa

apple_graf_2

zdroj dat: Bloomberg

Dosud se to ale podařilo jediné z nich, a to navíc jen epizodně. PetroChina jako první dosáhla na pár dní kýžené valuace v roce 2007, naopak dnes je její tržní hodnota pouhých 203 miliard dolarů. Mimochodem, v roce 2007 držel podíl v PetroChina Warren Buffett, který jej však úspěšně poblíž maxim odprodal.

I postavení některých dalších korporací na trůnu mělo krátké trvání. Google se na výsluní ohřál letos 2. února a už další den žezlo opět předal Applu. Ten mimochodem slavil pětatřicáté narozeniny, když se na vrchol vyškrábal poprvé. Google to zvládl už na hraně dospělosti, po 17 letech existence.

Investovat do největších – ano, či ne?
S čím se tedy u momentálně nejhodnotnější firmy světa musíme coby investoři vlastně popasovat? S tím, co už vás asi napadlo – zejména s otázkou, zda už náhodou není příliš pozdě. Jakkoliv jsou akcie Applu konzervativně oceněné, s diskontem vůči celému indexu, riziko úspěšnosti vývoje dalších produktů bude zásadní. V porovnání s faktem, že jde o celosvětově nejhodnotnější firmu, jejíž prodeje fakticky závisí na jednom typu produktu, jde totiž o riziko dost vysoké.

]]>
http://www.forbes.cz/applu-poprve-po-13-letech-padly-trzby-vyplati-se-do-nej-jeste-investovat/feed/ 0
Ruský miliardář prodává luxusní jachtu ve tvaru ponorky. Zn. výhodně http://www.forbes.cz/rusky-miliardar-prodava-luxusni-jachtu-ve-tvaru-ponorky-zn-vyhodne/ http://www.forbes.cz/rusky-miliardar-prodava-luxusni-jachtu-ve-tvaru-ponorky-zn-vyhodne/#comments Wed, 27 Apr 2016 04:21:11 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27207 Kdybyste si chtěli pořídit luxusní loď, aby se to vyplatilo, tak teď je ta správná doba: ruský miliardář Andrej Melničenko prodává svou motorovou megajachtu s názvem „A“ za zvýhodněnou cenu 300 milionů dolarů, informoval web SuperYachFan, který shromažďuje informace o luxusních jachtách a jejich vlivných majitelích. Potenciální zájemce má možnost vlastnit jednu z nejikoničtějších lodí všech dob. Za výrobní náklady.

jachta1

Melničenko za výrobu 120 metrů dlouhé lodi s užitnou plochou přes 2000 metrů čtverečních, kterou teď prodává, dal přes 400 milionů dolarů. Má bohatou výbavu, interiéry laděné do stylu Vegas a bílé apartmá s rozlohou 240 metrů čtverečních. Nejen z všudypřítomného luxusu by se mohla návštěvníkům zatočit hlava: zdi kolem točitého schodiště vedoucího do kajuty jsou vyzdobené stříbrem a dvojlůžková postel stojí na otáčecím stupínku.

Čtěte také: Létající pyramida, budoucnost luxusu na moři

Všechny křišťálové doplňky pocházejí z dílen firmy Baccarat. Šest pokojů pro hosty je vybaveno vířivkami a zrcadlovými zdmi. A všechen ten luxus chrání okna o tloušťce 44 milimetrů, která jsou odolná i vůči výbuchu granátu.

jachta3

Sám miliardář, který zbohatl na výrobě hnojiv, těžbě uhlí a na energetice, si přitom ještě polepší. V německé loděnici Nobiskrug mu právě dokončují 143 metrů dlouhou plachetní jachtu pojmenovanou také „A“. Bude mít osm palub a v lodním kýlu podvodní vyhlídku s 30 centimetrů tlustým sklem. Stejně jako motorovou jachtu A, i plachetnici A navrhl francouzský designér a novátor Philippe Starck a některé designové rysy jsou tak u obou lodí podobné.

jachta4

Plachetnice A bude mít tři nejvyšší stožáry na světě – budou dosahovat do výšky 100 metrů nad hladinou s „vraním hnízdem“ – tedy košem pro hlídkujícího člena posádky – ve výšce 61 metrů. Bude poháněná elektrickým motorem s ovladatelnými vrtulemi a dosáhne maximální rychlosti až 21 uzlů (39 km/h).

Čtěte také: Na moře vypluje Hvězda, nejkrásnější jachta světa

Výletním tempem se bude pohybovat rychlostí 16 uzlů (30 km/h). Trup lodi má 24 dveří a jednotlivé paluby spojuje několik výtahů. Jachta za sebou veze ponorku a pojme až dvacet hostů a 54člennou posádku.

jachta2

Designér Starck navrhl také uniformy pro posádku: bílé denní a černé noční. Kromě tří bazénů má jachta ještě přistávací plochu pro vrtulníky, obojživelné vozidlo a dvě překrásné doprovodné lodě, které jí obstarávají catering – každá stojí 1,5 milionů dolarů. Motorová jachta A může dosáhnout rychlosti 24 uzlů (asi 45 km/hod). Motor má výkon 24 tisíc koňských sil a jedno naplnění nádrže stojí půl milionu dolarů.

]]>
http://www.forbes.cz/rusky-miliardar-prodava-luxusni-jachtu-ve-tvaru-ponorky-zn-vyhodne/feed/ 0
Z tělocvičny do ulic a zase zpátky. Boom sportovního oblečení zřejmě končí http://www.forbes.cz/z-telocvicny-do-ulic-a-zase-zpatky-boom-sportovniho-obleceni-zrejme-konci/ http://www.forbes.cz/z-telocvicny-do-ulic-a-zase-zpatky-boom-sportovniho-obleceni-zrejme-konci/#comments Tue, 26 Apr 2016 04:25:30 +0000 http://www.forbes.cz/?p=26867 Pestré legíny a neonová tílka s funkčními podprsenkami vzaly v posledních letech obchody útokem. Ještě loni vylepšoval prodej sportovního a funkčního oblečení oděvnímu průmyslu ekonomické skóre. S tím je ale podle všeho konec. Vypadá to, píše agentura Bloomberg, že trh se sportovním ošacením, jehož objem se jen v USA odhaduje na 44 miliardy dolarů, se nasytil.

Přitom donedávna bylo sportovní oblečení světlou výjimkou v jinak upadajícím oděvním průmyslu. Zatímco prodej běžného oblečení loni vzrostl o dvě procenta, prodej toho sportovního o 16 procent, tvrdí NPD Group, společnost pro průzkum trhu.

Když před časem značky jako kanadská Lululemon ukázaly, že sportovní oblečení se dá dělat stylově a módně a že i takové kalhoty na jógu se dají prodat za 100 dolarů, tedy přes dva tisíce korun, vrhli se na trend úplně všichni. Jely na něm velké společnosti jako Nike či Adidas a přidaly se i specializované obchody jako Victoria´s Secret a dokonce luxusní hráči jako Tory Burch. A když se do této oblasti vrhly i diskonty jako americké Walmart a Target a oděvní řetězce H&M či Forever 21, nastal tlak na cenu.

under armour

Tržby vytrvale, už šest čtvrtletí po sobě, klesají i legendární značce Under Armour.

Takže teď má vlastní sportovní linii snad každý (omlouváme se, Beyoncé). A převis nabídky tlačí ceny dolů napříč odvětvím. Třeba jen průměrná cena sportovních legín a capri kalhot – prý základu každého sportovního šatníku – klesla v letošním prvním čtvrtletí oproti loňsku o devět procent, uvádí firma pro průzkum trhu SportsOneSource.

Čtěte také: Na mítink nebo do vln? Je to jedno, Quiksilver vyrábí sufrařský oblek s kravatou 

Je to varovné zvlášť v souvislosti s vlnou nedávných bankrotů, které ukazují, že trh je nemilosrdný vůči obchodníkům, kteří nereagují na to, co chce zákazník. Jen loni vyhlásily úpadek značky City Sports, Sports Authority, Pacific Sunwear, American Apparel a Quiksilver.

cviceni

Podle Bloombergu se tento měsíc chystá udělat totéž sportovní značka Eastern Mountain. Ale konec trhu se sportovními oděvy to neznamená – není pravděpodobné, že se lidé jednou ráno probudí a řeknou si: ne, tepláky už doma nosit nebudu. Ale hladina prodeje sportovních oděvů už neporoste, ustálí se, míní Andy Annunziata, analytik SportsOneSource.

Podobně jako se denim přesunul od horkého trendu do módního evergreenu, výrobci funkčního a sportovního oblečení budou muset brát ohled na módní cykly a dál vymýšlet novinky, aby zůstali přitažliví pro zákazníky. Ať už to znamená používání různých nových materiálů, přidávání funkcí jako kontrola pachu potu nebo udržení tempa s módními trendy a trendy barevnosti.

Prodávat černé legíny lacino prostě už nebude stačit.

]]>
http://www.forbes.cz/z-telocvicny-do-ulic-a-zase-zpatky-boom-sportovniho-obleceni-zrejme-konci/feed/ 0
30 let od výbuchu. Vzpomínka na Černobyl v číslech http://www.forbes.cz/30-let-od-vybuchu-vzpominka-na-cernobyl-v-cislech/ http://www.forbes.cz/30-let-od-vybuchu-vzpominka-na-cernobyl-v-cislech/#comments Tue, 26 Apr 2016 04:21:47 +0000 http://www.forbes.cz/?p=27198 To nejzásadnější číslo na úvod: v úterý je to třicet let ode dne, který poznamenal celou Ukrajinu a kus světa. 26. dubna 1986 explodoval reaktor jaderné elektrárny v Černobylu, což byla první nukleární nehoda v dějinách. Výbuch, následný požár a hlavně šířící se radiace si vyžádaly neskutečně vysoké cifry obětí, o jejichž přesných počtech se však dá jen spekulovat. Stejně šokující jsou však další obecně známá čísla.

2,25 miliard dolarů Výstavba přístřešku nad vybuchlým reaktorem se financovala z mezinárodních projektů. Jakmile sarkofág vyroste, začnou práce na odstraňování reaktoru a likvidaci radioaktivního odpadu, který má skupenství lávy.

4762 čtverečních kilometrů Takovou rozlohu mají třeba Baleárské ostrovy a taky území, které muselo být po katastrofě kvůli vysokému záření a radioaktivnímu spadu evakuováno. Zhruba polovina plochy se nachází na Ukrajině, epicentru výbuchu, zbytek v sousedním Bělorusku.

600 000 osob Nazývali je likvidátory a jako první byli do Černobylu vysláni, aby bojovali s ohněm a nejhorší dávkou jaderné kontaminace. Všichni byli vystaveni extrémnímu ozáření.

350 000 osob Zhruba tolik lidí žije v Brně a tolik jich bylo v prvních dnech po explozi evakuováno nebo následně přesídleno, včetně všech 45 tisíc lidí města Pripjať, které obývali všichni zaměstnanci elektrárny.

pripyat-1060276_1280

Z dělnické kolonie Pripjať se stalo město duchů.

30 dělníků Během několika prvních měsíců zemřely tři desítky zaměstnanců elektrárny na akutní radiační syndrom.

9000 až nespočet Konečný počet obětí Černobylu stále provázejí spekulace a dohady. Až zemře i poslední člověk, který zažil den exploze, Černobylu bude možné přičítat i další úmrtí, protože radioaktivní spad se dostal do potravinového řetězce. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že 9000 lidí zemře následkem rakoviny a leukémie coby důsledku tragédie a vychází z výpočtů po svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Organizace Greenpeace přináší ještě tragičtější odhad – počet obětí by mohl být až 90 tisíc osob.

2 dny Tak dlouho trvalo, než se svět vůbec dozvěděl o explozi. Teprve poté, co pracovníci švédské jaderné elektrárny detekovali na svých přístrojích radioaktivní spad a pak zanalyzovali, odkud by mohl pocházet, začal se vytvářet obraz ukrajinské skutečnosti. Státem kontrolovaná sovětská média čekala skoro tři dny, než zveřejnila zprávu o tom, že se něco nepovedlo. A i pak banalizovala závažnost situace.

]]>
http://www.forbes.cz/30-let-od-vybuchu-vzpominka-na-cernobyl-v-cislech/feed/ 0