Aktuální vydání magazínu Forbes

Filmy s láskou od nás pro vás aneb Navnaďte se na Valentýna

Pošli to dál

Tak tu zase máme lásky čas. Ať už valentýnské oslavy vyznáváte, nebo jimi pohrdáte, ať jste singl, nebo zadaní, je to dobrá záminka podívat se na nějaký film. Jako dárek z lásky jsme pro vás připravili šest filmových tipů o láskách různého ražení, abyste si mezi nimi našli ten svůj milostný příběh.

  • Sekretářka (Secretary, 2002)

Sado-maso sex (ve filmu) existoval ještě dávno předtím, než svět zaplavilo 50 odstínů šedivé nudy. A už tehdy existoval i pan Grey, jenom se jmenoval Edward. Hodně netradiční, ale vynikající milostný film stojí někde mezi komedií a dramatem a vypráví o Lee (Maggie Gyllenhaal), která měla problémy se sebepoškozováním, než se stala sekretářkou právníka E. Edwarda Greye (James Spader) a našla své pravé já mezi bičíky a pouty. Ano, láska někdy bolí.

  • Deadpool (2015)

Kdybyste chtěli letos na Valentýna vyrazit do kina a věděli, že váš protějšek snese vedle sledování romance i nějakou tu krev a sprosté hlášky, tohle je film pro vás. Nový marvelovský snímek režisérského debutanta Tima Millera o komiksovém antihrdinovi Deadpoolovi (Ryan Reynolds) není pro citlivky, ale nabízí vedle hodně nekonvenčního humoru a násilí i milostný příběh tak čistý a sexy, že by mu každá druhá romantická slaďárna mohla závidět. A jako bonus ultraromantický lovesong Angel of the Morning zpěvačky Juice Newton.

  • Druhá šance (Hope Springs, 2012)

Láska kvete v každém věku (nebo by bylo aspoň hezké, kdyby to tak bylo). Pozor, tohle není typická romantická story o tom, jak od sebe ti dva nemůžou odtrhnout ruce, rty či jiné části těla. Tady jde o takové vztahové druhé dějství na téma, jak je těžké udržet/obnovit jiskru v manželství trvajícím víc než 30 let. Něžné Meryl Streep tu víc než zdatně sekunduje mrzoutský Tommy Lee Jones a manželství jim zachraňuje terapeut Steve Carell. A nemyslete si, taky vás to čeká.

  • Prime (2005)

Ve Druhé šanci (viz výše) Meryl Streep vztahové rady dostávala, v Prime je jako psycholožka sama udílí. A to přímo Umě Thurman, která jako sedmatřicetiletá fotografka Rafi začala randit s podstatně mladším mužem – třiadvacetiletým malířem Davidem (Bryan Greenberg). Doktorka Lisa Metzker (alias Meryl Streep) tomuhle vztahu fandí, ale jen do chvíle, kdy zjistí, že ten „mladík, který je tak fantastický v posteli“, je její vlastní syn. Prime toho může nabídnout o dost víc než jen humorná odhalení − třeba láskyplný pohled na vztah dvou lidí, z nichž každý je v jiné životní fázi a tím pádem má jiné potřeby a očekávání. Bude láska stačit na fungující vztah?

  • 500 dní se Summer (500 Days of Summer, 2009)

Jste v situaci, kdy lásku hledáte? Nebo na ni vůbec nevěříte? Tak to jste na tom stejně jako Tom (první případ) a Summer (druhý případ). Lovestory v režii Marca Webba zachycuje průběh 500 dnů trvající romance s nálepkou „It’s complicated“. Tom (Joseph Gordon-Levitt) se živí psaním textů na papírová přáníčka. Když do firmy nastoupí nová kolegyně Summer (Zooey Deschanel), Tom si je jistý, že potkal tu pravou. Nebo možná ne?

  • Romeo a Julie (Romeo + Juliet, 1996)

Co by to bylo za svátek lásky bez největšího milostného příběhu všech dob? A taky bez Leonarda DiCapria? Australský režisér Baz Luhrmann zasadil tragický příběh veronských milenců do současné doby (tedy současné v 90. letech), takže místo mečů se v soubojích používají střelné zbraně a kostel, v němž je uložena Julie (Claire Danes), září neonovými kříži. Herecké výkony nemají chybu, soundtrack je jeden z nejlepších, co kdy vznikly, a prolnutí Shakespearových veršů s moderní výpravou tady funguje velice dobře.

Ovšem pokud by na vás Luhrmannova verze byla přece jen moc alternativní, vždycky můžete najisto sáhnout po Zeffirelliho Romeovi a Julii z roku 1968, nádherném a poetickém zpracování s tou nejkrásnější Julií s tváří Olivie Hussey (trailer zde).

Valentýnská divoká karta – No dobře, tak těch filmů nebude tak úplně šest. Nejspíš stejně máte nějaký svůj oblíbený film o lásce a vězte, že právě 14. únor je dobrá příležitost si ho „beztrestně“ pustit, i kdyby to byl sebevětší kýč. Tak otevřete svá srdce a podívejte se znovu na Hříšný tanec, Moulin Rouge, Ducha, Amélii z Montmartru, Titanic, Město andělů… prostě na cokoli, co vám udělá dobře.

Čtěte také