Pokud jste fanoušky britského sci-fi seriálu Doctor Who (jestli ne, tak to rychle napravte), dávno už víte, že nejlepší knihovna vůbec je z dílu Silence in the Library, rozpíná se na celé planetě a jsou v ní uschovány všechny knihy, co byly kdy vydány.

Čtěte také: 48 hodin v Římě. Tipy co jíst, pít a kam jít, abyste se vyhnuli turistům  

Ale protože na celou planetu zasvěcenou literatuře si budeme muset ještě pár století počkat, tady je výběr těch nejkrásnějších knihoven, které se nacházejí u nás na Zemi.

Veřejná knihovna Malatestiana, Cesena

Jedna z nejstarších knihoven vůbec, stavěla se od roku 1447 do 1452 a byla součástí kláštera. V ní uložené knihy ale nebyly ve vlastnictví církve, ale obce, školy či v osobním vlastnictví movité rodiny.

Díky tomu byla sbírka kompletně zachována. Často se totiž stávalo, že kláštery knihy z finančních důvodů rozprodávaly. A proto si cenné kousky můžete prohlédnout v téhle strohé, ale krásné knihovně dodnes (nebo se aspoň podívat na jejich vazbu).


Bibliothéque nationale de France, Paříž

Francouzská národní knihovna své počátky odvozuje od královské knihovny založené v paláci Louvre králem Karlem V. v roce 1368. Ve svých sbírkách opatruje kolem 14 milionů knih a tisků i mnoho dalších předmětů.

Byla postavena podle návrhu Dominiqua Perraulta a má podobu čtyř věží s půdorysem ve tvaru písmene L, jež připomínají otevřené knihy a obklopují obdélníkovou centrální plochu. Knihovna byla otevřena pro veřejnost v roce 1692 a funguje pro veřejnost dodnes.


Biblioteca Joanina, Coimbra

Tahle krásná barokní knihovna univerzity v portugalském městě Coimbra byla postavena v 18. století a má tři velké místnosti rozdělené ozdobnými oblouky a její stěny jsou pokryty dvojpodlažními policemi z exotických dřevin.

Knihovna obsahuje 250 tisíc svazků a je národní kulturní památkou, na kterou jsou Portugalci právem pyšní.


Městská knihovna, Stuttgart

Nová budova městské knihovny v německém Stuttgartu byla otevřena 21. října 2011. Moderní stavbu navrhlo architektonické studio Yi Architects.

Budova má podobu obří kostky s délkou hrany 45 metrů. Je postavena ze světle šedého režného betonu. A z vlastní zkušenosti musíme říct, že nejlepší je její prosklený strop, který umocňuje pocit moderního a otevřeného prostoru.


Old Library, Trinity College, Dublin

Knihovna Trinity College v Dublinu v Irsku byla založena spolu s univerzitou královnou Alžbětou v roce 1592 a je zároveň nejstarší knihovnou Irska.

Dnes vlastní obsáhlou sbírku rukopisů a tisků čítající tři miliony exemplářů. Od roku 1801 má právo povinného výtisku všech britských a irských publikací, takže pokud vás baví anglická literatura, už víte, kam vyrazit.

Knihovna Binhai, Tchien-ťin

Tahle bílá knihovna, která jako by vypadla ze sci-fi filmu, byla v čínském městě Tchien-ťin otevřená veřejnosti v roce 2017. Hned při vstupu návštěvníky ohromí velká otevřená hala s bílou koulí, která ozařuje okolní prostor a hned si vysloužila přezdívku Oko.

Knihovna zatím obsahuje 200 tisíc výtisků, což je pouze jedna šestina její skutečné kapacity.


Knihovna svaté Jenovéfy, Paříž

Státní knihovna v Paříži slouží z poloviny jako veřejná a zároveň univerzitní knihovna. Najdete ji na náměstí Place du Panthéon v 5. obvodu.

Budovu knihovny postavil v letech 1843–1850 architekt Henri Labrouste, který při stavbě jako jeden z prvních použil železo jako stavební materiál, a protože na to byl pyšný, ponechal železné nosníky viditelné jako součást výzdoby.


Knihovna ve městě Vennesla

Budova, která víc jak knihovnu připomíná vnitřek vesmírné lodi Millenium Falcon. A proč ne. Navrhlo ji architektonické studio Helen a Hard a její stavba byla dokončena v roce 2011.

Knihovna je zároveň i komunitní centrum a má reprezentovat sofistikovanou eleganci, kterou lze úspěšně použít ve veřejných budovách.


Wren Library, Trinity College, Cambridge

Jednu z nejslavnějších knihoven světa navrhl Christopher Wren (odtud její jméno) v roce 1676 a dokončena byla o dvacet let později. A že si na ní pan Wren dal záležet. Rozlehlou hlavní halu zdobí sádrové a mramorové busty významných spisovatelů a členů kolegia.

Součástí knihovny je i socha Lorda Byrona v životní velikosti od Bertela Thorvaldsena. Knihy jsou uspořádány v řadách kolmo ke stěnám mezi okny, odkud stránky knih osvětluje přirozené denní světlo.


Knihovna George Peabody, Johns Hopkins University, Baltimore

Vědecká knihovna, která se nachází v USA, byla otevřena v roce 1878 pro Hopkinsovu univerzitu. Knižní fondy jsou ale k dispozici široké veřejnosti. Filantrop George Peabody si totiž dal za cíl vytvořil knihovnu pro všechny.

Interiér knihovny je koncipován do několika pater s velkou obdélníkovou halou a proskleným stropem. Charakteristickým znakem je okrasné litinové balkonové zábradlí.


A nakonec nelze vynechat pražské Klementinum, které běžně vyhrává v anketách o nejkrásnější knihovnu světa. Prohlídky v něm jsou možné prakticky celý rok, takže pokud jste v Klementinu zatím nebyli, je čas to napravit a odstartovat svou cestu za nejkrásnějšími knihovnami právě tam.

A jako průvodce si s sebou přibalte knihu italského autora Massima Listriho Nejkrásnější knihovny světa, kterou tento týden vydalo nakladatelství Taschen.