Aktuální vydání magazínu Forbes

Google vyvíjí technologii, která bude schopna podchytit rakovinu či Parkinsona

Pošli to dál

To, že se globální firmy snaží stále častěji ukázat svou „lidskou tvář“, je známá věc. Ne každá si ale troufne vyzkoušet něco úplně jiného, jako se o to právě pokouší Google – cílem jeho spoluzakladatele Sergeje Brina je totiž dostat firmu do čela trhu se zdravotnickou technologií. Čemuž odpovídá i výše investic a fakt, že v rámci společnosti byla k tomuhle účelu založena speciální zdravotnická sekce.

Co přesně Google chystá? Vedle aktuálně běžícího projektu na vývoj chytrých kontaktních čoček se zabudovaným počítačem se společnost nově pustila i do boje s rakovinou, cukrovkou, Parkinsonovou chorobou či srdečními poruchami. Zadarmo to samozřejmě nebude – do vývoje chce ze svých ročních zisků investovat miliardy dolarů.

Hlavou zdravotnické sekce je Andy Conrad, který se vyzná v nanotechnologii a molekulární biologii a dříve šéfoval předchozí výzkumné divizi Google X. Kromě něj stojí v čele Sergej Brin, jehož zájem o léčbu Parkinsonovy choroby má tak trochu rodinný podtext – nemoc se projevila u jeho matky. Osobní motivaci má ale i další spoluzakladatel Googlu Larry Page – ten zase trpí vzácným onemocněním hlasivek.

cocka_google_intro

Firma, která se primárně zabývá vývojem informačních technologií, samozřejmě těžko skočí na pole zdravotnictví bezhlavě. Ostatně i zmíněné čočky vyvíjí ve spolupráci s farmaceutickým gigantem Novartis. Práce na nich probíhá už třetím rokem, přičemž cílem je vytvořit čočky s mikročipem a téměř neviditelným elektronickým obvodem. Pomoci mají hlavně diabetikům – výrobek bude schopen změřit hladinu cukru v krvi svých uživatelů přímo ze slzné tekutiny na povrchu oční bulvy a získaná data posílat do mobilního zařízení.

Tahle iniciativa má přitom podle Brina mnohem širší potenciál – úkolem vědeckého týmu je vyvinout technologie, které budou obsahovat nanodiagnostickou platformu schopnou detekovat choroby přímo na molekulární úrovni. Předpokládá se, že technologie najde využití i v boji proti rakovině nebo Alzheimerovi. Mimochodem, ve zdravotnickém týmu Googlu už funguje řada talentovaných onkologů.

Internetová jednička přitom není jediná, kdo se pokouší proniknout do zdravotnictví. Mezi aktivní hráče s aplikacemi pro sledování zdraví a kondice patří také společnosti Apple, Microsoft a Samsung. Do boje s Parkinsonovou chorobou se pomocí nové technologie pustil pro změnu Intel – nedávno poskytl desítkám tisíc Američanů trpících chorobou ALS (amyotrofická laterální skleróza) komunikační systém, který využívá slavný vědec s toutéž nemocí Stephen Hawking.

Čtěte také