Má český pas, startup v Kalifornii (i když 20 už mu není), byl s Václavem Havlem u prezidenta Bushe v obýváku, dělal na české ambasádě v USA a teď mu skoro padesátihektarový ranč u Los Angeles říká pane. Kdo je to? Stejně byste to neuhádli. Příběh Daniela Veselého je u nás prakticky neznámý a rozhodně nezapadá do šablony obvyklých dobrodružství v Silicon Valley. Přitom rozhodně stojí za pozornost.

Veselého startup Voxx Analytics totiž ve farmaceutickém průmyslu hraje důležitou roli. Z velkých dat dokáže zmapovat a vizualizovat vzájemné vazby mezi lidmi, firmami či institucemi. „Umíme říct nejen, kdo je důležitý, ale i proč,“ říká Veselý, jehož služby využívá 19 z 20 největších farmaceutických firem světa. „Máme podobný software, jaký CIA a Homeland Security používají proti terorismu. Styl, jakým tvoří síť lidí, je podobný tomu našemu.“

Pojďme si ale příběh Daniela Veselého odvyprávět hezky od začátku. To, co předcházelo jeho podnikání na západě Spojených států, je totiž poučným exkurzem do čtvrt století staré historie.

Veselý absolvoval fakultu žurnalistiky, byl na praxi ve Svobodném slově a v roce 1989 nastoupil do propagačního oddělení Národního divadla. V listopadu se stal členem stávkového výboru ND a docela náhodou se tak přimotal do epicentra revolučních událostí. Jejich vír ho následně vynesl na ambasádu do Washingtonu. Stačil k tomu v podstatě jednoduchý předpoklad – umět dobře anglicky a nebýt zapletený s minulým režimem.

„Ještě za komunistů jsem chodil na kurzy angličtiny na americkou ambasádu. Byl jsem vždycky myšlenkově a postojem demokrat, moje rodina nikdy nebyla ve straně. Strýc byl dokonce chartista, kterého komunisti vystěhovali,“ vypráví Veselý. „I mě kvůli těm kurzům popotahovali – nejdřív mi vyhrožovali, že mám před státnicemi, a pak se mě snažili získat po spolupráci. Z toho ale nic nebylo.“

Čtěte také: Škola hrou aneb Jak český startup uspěl s interaktivními a 3D modely

Od května 1990 se Veselý stal tiskovým tajemníkem československé ambasády v USA. Po třech letech ve Washingtonu se chystal jít studovat MBA na University of Virginia, jenže zazvonil telefon a na druhém konci byl Ladislav Špaček. „Zeptal se, jestli bych nechtěl jít pracovat na zahraniční odbor na Hrad, že by mě tam pan prezident chtěl,“ říká Veselý. A takové nabídky se neodmítají.

Dva roky po boku Václava Havla se vryly do jeho životopisu zlatým písmem. Na Hradě měl na starosti především vztahy se Spojenými státy, takže chystal například návštěvu Billa Clintona v Praze. Nebo když si Havel letěl v roce 1994 pro státní medaili do USA, strávil s ním 4. července slavnostní večer u George Bushe staršího doma. „Povídali jsme si u něj v obýváku, to byl největší zážitek havlovské éry. Bylo to hrozně fajn, no pressure. Moc hezká vzpomínka.“

Voxx1

Daniel Veselý a Tony Page stojí za startupem Voxx Analytics.

Z hradních služeb se pak Veselý konečně vydal na studia do Ameriky. Ne však do původně plánované Virginie, nýbrž na kalifornskou Drucker Business School. Peter Drucker byl ekonomem, filozofem a zakladatelem moderního managementu, po druhé světové válce pomáhal japonské ekonomice se postavit zpátky na nohy. A pomohl i Veselému. „Napsal mi doporučující dopis, ve kterém stálo, že jsem byl jeden z nejlepších studentů za 50 let. To mi po škole pomohlo otevřít hodně dveří.“

Veselý ovšem nehodlal trávit život v korporacích, takže se rozhodl podnikat se svými spolužáky z Druckera. Nejbližším spolupracovníkem se mu stal Tony Page, s nímž udělali management buyout firmy HealthIQ. Tu Page vybudoval v oboru competitive intelligence, což lze jednoduše přeložit jako konkurenční zpravodajství.

Čtěte také: Český nápad: Facebook pro cestování. I když možná bez „Face“

Podle Wikipedie jde o „systematický a etický proces shromažďování, analyzování a využívání externích informací, které mohou ovlivňovat záměry organizace“. Ve Spojených státech je to běžná součást rozhodování nejvyššího managementu a Page v téhle branži patří k nejlepším. Aby také ne – je to bývalý agent DIA, americké vojenské rozvědky.

Jak vlastně taková legální výzvědná činnost v podání HealthIQ vypadala? „Pro farmaceutické firmy sbíráte střípky informací o konkurenci a z toho dáváte dohromady obrázek o tom, co budou dělat dál. Týká se to obchodu či marketingu, ale nikoli například patentů. Rozhodně jsme nedělali průmyslovou špionáž,“ vysvětluje Veselý, který měl ve firmě poloviční podíl.

HealthIQ se postupně rozrostlo na 85 zaměstnanců, pobočky na třech kontinentech a mělo i vlastní inkubátor, v němž zrálo několik přidružených technologických startupů. To se ukázalo jako prozíravý krok; v roce 2011 totiž byznys HealthIQ potopil soudní spor mezi jedním z klientů a nejmenovanou izraelskou firmou vyrábějící generika.

„V competitive intelligence jsme byli světové číslo jedna, ale ten spor nás tak poškodil, že cash flow šlo úplně do háje. Co z toho, že se ze sedmi nařčení ani jedno nepotvrdilo?“ pokládá řečnickou otázku Veselý. HealthIQ tak sice zkrachovalo, ale tou dobou už se v inkubátoru rozjížděl nadějný startup Voxx Analytics.

Ten působí v trošku jiném oboru: analýze dat. Funguje jako nadstavba nad „farmaceutickým LinkedInem“ – je to sjednocená platforma s databází lidí, vědeckými články či výstupy z konferencí, která ukazuje, kdo je v branži jak důležitý a jaký má vliv. Přístup do platformy si klienti kupují jako předplatné, což firmě na tržbách za minulý rok vyneslo lehce přes pět milionů dolarů.

Voxx2

Veselý svůj volný čas nejraději tráví na svém ranči Cold Creek Orchad.

„Firmy si ve Voxx Analytics dohledají, co potřebují – třeba když shánějí lidi do výzkumu nebo na konference. Neříkáme jen, kdo je důležitý, ale i proč,“ dodává Veselý s tím, že díky vlastní analýze jsou schopni podchytit tzv. rising stars aneb budoucí hvězdy svých oborů.

„Vezmeme třeba 50 tisíc vědců v oblasti onkologie, sesbíráme data o jejich spolupráci a vytvoříme z toho pavučinu vztahů. Možná to zní jako banalita, ale jsme jediní, kdo umí profily těch 50 tisíc lidí vyčistit tak, že víte, že tenhle Joe Smith je někdo jiný než tenhle Joe Smith. Kdybyste sloučil dva lidi dohromady, tak vytvoříte neexistujícího supervědce,“ popisuje Veselý.

Čtěte také: Češi v Googlu: bazén s protiproudem a pověst, kterou nikdo neřeší

Jedním z prvních zákazníků Voxx Analytics se stal farmaceutický gigant Merck, který si kvalitu této služby testoval na analýze oblasti výzkumu HIV. „Měli všechny kapacity v tomhle oboru už dvacet let zmapované. My jsme na to měli šest týdnů. A zvládli jsme to tak, že nám z Mercku vzkázali, že jsme během té doby zjistili víc, než oni za dvě dekády,“ tvrdí Veselý. „Znali zhruba sto nejdůležitějších vědců. My jim k nim řekli detaily a vzájemné vazby a navíc jsme přidali tisícovky dalších lidí.“

Zatímco Page je ve Voxx Analytics vedený jako CEO, Veselý je prezidentem. Ve skutečnosti jsou ale na stejné úrovni a dobře se zastupují. „Tony má na starosti spíš prezentace a já obchodní stránku. Společně pracujeme na strategii,“ přibližuje Veselý s tím, že nejdůležitější porady prý nevedou v kanceláři, ale každý čtvrtek nad pivem. „Tam vždycky vymyslíme něco zajímavého.“

V plánu mají do dvou let firmu prodat. Co bude pak? Veselý bude mít určitě víc času na svůj ranč Cold Creek Orchad v kopcích nad San Bernardinem asi hodinu jízdy na východ od Los Angeles (ano, to je to San Bernardino, kde loni dvojice islámských radikálů zabila 14 lidí).

Na 45 hektarech pěstuje broskve, jablka, fíky a meruňky, má tu i včelín a slepice. „Mám pětiletého syna a je tam šťastný. Je to krásný sad, miluju to tam,“ přiznává Veselý. V Kalifornii už je nadobro usazený a do Česka se vrací jednou za dva roky na tři týdny. Důležité slovo v tom má manželka a školní povinnosti syna. „Kdyby bylo po mém, tak jsme čtyři měsíce tady,“ usmívá se Veselý. „Mám to tady strašně rád, ale návrat už je asi nereálný.“

Foto: Yonathan Wezeli a archiv Voxx