Duolingo – podle mnohých nejlepší světová aplikace na výuku jazyků – začala fungovat i česky.

Apple ji loni vybral jako „iPhone App of the Year“ a v Americe o ní vycházejí články, slibující on-line revoluci ve vzdělávání. V Google Play skončila loni mezi „Best of the Best“. Je zadarmo a po světě si ji stáhlo už skoro 50 milionů lidí.

Včetně mě, když jsem si doma hrál na Komenského a dělal dětem školu hrou. Takže vím, o čem mluvím, když říkám: Vyzkoušejte to, protože na děti to zabírá a na vás to zabere taky. Zvlášť pokud jste ten typ, který se nevydrží učit déle než deset minut.

Duolingo jsem poprvé stáhl letos v září a ejhle – česky to neumělo. Nejbližší cesta, jak se vrhnout na angličtinu, byla přes polštinu. I to se dá, ale jen s velkou dávkou vůle, která obvykle dětem chybí.

Teď už je na světě i česká verze. Zatím jen ve zkušebním módu, kde se ještě vychytávají detaily, ale i s tím se dá bez potíží začít. Firma tvrdí, že 34 hodin Duolinga ve smartphonu má stejný efekt jako jeden semestr na vysoké škole (a že na to existuje nezávislá vědecká studie).

obrázek 3

 

Takže o co tedy jde?

Duolingo funguje tak trochu jako počítačová hra, kde plníte krátké úkoly, sbíráte body, přicházíte o životy a krok za krokem postupujete dopředu. Na začátku si nastavíte svojí denní dávku, otestujete svoje znalosti a začnete.

 

obrázek 1

 

Kouzlo je v tom, že jedna lekce má jen 20 otázek, což vážně nezabere víc než deset minut. Máte na ni čtyři životy – buď je promrháte a jdete zpátky na začátek, nebo projedete, posbíráte body a postupujete dál.

 

duolingo

 

Další půvab je v tom, že úkoly jsou na psaní, překládání, tvorbu vět, ale i na poslech a mluvení. Ano mluvení, pokud vám tedy nepřijde obskurní mluvit na telefon jako na učitele. (V nastavení lze úkoly z mluvení dočasně vypnout.)

Plná česko-anglická verze má být hotova do jednoho až dvou měsíců. Do testovací beta-verze se lze přihlásit jen přes web duolingo.com, plná verze bude k dispozici i jako aplikace do iPhonů, iPadů nebo androidů. Kdo nepotřebuje češtinu, může si najít jinou kombinaci, třeba se učit německy z francouzštiny nebo portugalsky ze španělštiny, případně anglicky z ruštiny nebo z čínštiny.

Aplikace i všechny náplně jsou zdarma, což na první pohled vypadá podezřele. Ale jen do chvíle, než si člověk přečte o Duolingu trochu víc a pochopí, že tady jsou ve hře hodně takřka revoluční ambice.

Aplikaci vymyslel člověk jménem Luis von Ahn, 35letý počítačový inženýr původem z Guatemaly, který už má pár úspěchů za sebou. Proslavil se díky vynálezu jménem CAPTCHA, na kterém začal pracovat už na přelomu tisíciletí a který dnes zná každý, kdo někdy někde na webu opisováním roztroušených písmenek a číslic prokazoval, že je člověk, a ne robot. Tady najdete video s Ahnem v rámci série TED Talks, ve kterém se dozvíte víc.

Duolingo je součást nynější Ahnovy mise, která – jak mi na dálku z Ameriky vysvětlila jeho mluvčí Gina Gotthilf – nespočívá v ničem menším než v tom „dát světu výuku jazyků zdarma, aby měl každý přístup ke vzdělání, bez ohledu na to, z jakých poměrů je“.

Altruismus je to ale jen napůl. V druhé půlce je schovaný mazaný plán, jak na úspěchu Duolinga vydělat. Služba existuje přesně tři roky a loni na jaře ji Ahn otevřel dobrovolníkům tak, aby mohly vznikat nové a nové jazykové mutace a nemusel vyrábět sám se svým týmem v Pittsburghu (v létě měla firma podle Wikipedie jen 32 vlastních zaměstnanců). Anglicko-česká verze je zásluhou šesti dobrovolníků, jejichž práce se ve finále jen zkontroluje.

Početná síť dobrovolníků je teď jednou z největších cenností, kterou Duolingo má. Ahn ji jednak využívá pro placené překlady (za peníze překládá například pro CNN), ale kromě toho je tu ještě jeden, poměrně nový a nepoměrně zajímavější plán. Ahn chce kompletně převálcovat monopol testů typu Toefl, které jsou zbytečně drahé, zdlouhavé, uchazeči kvůli nim musí podnikat dlouhé cesty – zkrátka celé to tak nějak připomíná devadesátky. Už teď si lze na Duolingu udělat test z angličtiny, který je vymyšlený tak, že ho lze absolvovat i na dálku, nedá se při něm podvádět a stojí jen 20 dolarů. Tuhle službu jsme netestovali, ale vzhledem k popularitě Duolinga a obstarožnosti starých zkoušek je docela dobře možné, že se z ní brzy stane nový globální standard.

A ještě něco – jakmile existuje v Duolingu jedna česká mutace, pak je podle firemní mluvčí mnohem snazší spárovat češtinu s dalším jazykem. Takže pokud umíte rusky nebo německy, anebo jazyky sami učíte, tak se zapojte. Možná je nejvyšší čas, než se celá vaše branže změní k nepoznání.

A na závěr ještě video, které ukazuje, jak Duolingo funguje: