Aktuální vydání magazínu Forbes

Informovanější než vy sami. Vše, co Tinder ví o vašem soukromém životě

Pošli to dál

Soukromí může být ošidná věc. Nevidíme ho, necítíme ho, a možná proto každý den chodíme a hrajeme si s našimi telefony a tablety. Každou hodinu hrajeme hry nebo se bavíme se všemožnými „appkami“. A trávíme hodiny tím, že aktualizujeme své statusy na sociálních sítích a dobrovolně odevzdáváme informace, které by nejlépe měly zůstat soukromé.

Čtěte také: Týden jsem nepoužila telefon a kompletně mi to změnilo život

Žijeme v bublině předstírané bezpečnosti a spoléháme se na to, že všechny osobní informace, které každým dnem poskytujeme dále, zůstanou nezneužity. Německá novinářka Judith Duportail ale tento podzim ukázala, jak dalece se v tomto předpokladu mýlíme.

Judith ve svém článku z konce září popsala, jak si na základě evropské legislativy o ochraně dat vyžádala od aplikace Tinder všechna data, která o ní tato seznamovací online seznamka shromažďuje.

Ať už čekala cokoliv, osmisetstránkový dokument obsahující nejdetailnější informace o jejím soukromém životě dalece předčil její představy. Tinder, seznamovací aplikace, která má v současné době 50 milionů otevřených účtů, zdá se, ví o Judith více než ona samotná.

Možná se budete divit, jak aplikace pro chytré telefony dokáže shromáždit tolik informací o vašem soukromém životě. Odpověď je jednoduchá: dáváte jí je sami, dobrovolně.

Tím, že Tinder každým okamžikem sledoval, kdy navštívila jiný profil nebo došlo k propojení zájmu, kdy a odkud se k aplikaci připojila, komu dala lajk, co si vložila do oblíbených zájmů nebo aktivity na propojených účtech jako Facebook nebo Instagram, zvládl americký startup nashromáždit obrovské množství dat týkajících se Judithina osobního života, včetně těch nejintimnějších okamžiků. Jde o typ dat, za jejichž zmocnění se by firmy prodávající zboží či služby dokázaly zabít.

Abychom ale byli spravedliví, Tinder dal ve svých podmínkách jasně najevo, že by nikdo neměl očekávat, že informace sdílené skrze aplikaci zůstanou soukromé. Mnoho dat tak může být „vyšťouráno“ lidmi s pokročilejšími technologickými znalostmi.

A pokud by po tom Tinder hodně toužil, může vaše data klidně prodat třetím stranám – třeba potenciálním inzerentům nebo kupcům. Další možností jsou pak úniky v rámci sofistikovanějších hackerských útoků.

Vzhledem k tomu, že si tohle všechno uvědomujeme už jen díky svému zdravému rozumu, je s podivem, proč sdílíme tolik informací z našeho soukromí se soukromou online aplikací, kterou sotva známe.

Seznámení během „pár tahů“ je, zdá se, lákavější. Pamatujte ale, že závisí na vás, jakým způsobem budete podobné služby využívat a jak dokážete udržet privátní informace v přístavu bezpečí.


 

Čtěte také