Aktuální vydání magazínu Forbes

Inspirace z českého fashion weeku: Jak prorazit s vlastní značkou

Pošli to dál

Součástí pražského Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku nebyly jen módní přehlídky, na kterých jste mohli zjistit, co je aktuálně v módě v kurzu. Inspirací nabízela takhle akce mnohem víc. K pražskému týdnu módy patřila i konference Business Forward Forum (na níž se podílel náš časopis i společnost ČEZ), která mimo jiné měla za úkol podpořit začínající designéry v tom, aby si založili vlastní značku.

Jak na to, na co si dát pozor, v čem spočívají v jednotlivých odvětvích ty největší výzvy a jaké byznys modely se jim osvědčily, vysvětlovali zástupci tří českých značek –  Tonak, Pietro Filipi a Snaha. Tohle je to nejzajímavější, co v průběhu jejich vystoupení zaznělo:

  • Michael Tělecký, spolumajitel firmy Tonak (TOvárna NA Klobouky)

„Když přijdete do obchodu v Mnichově a na polici uvidíte klobouky, tak si můžete být jisti, že z jedné třetiny jsou to výrobky od nás z továrny, i když nesou jinou značku.“

Kromě hotových klobouků vyrábí tahle severomoravská firma i polotovary, které od ní odkupují další firmy a dodělávají si je podle svého. A firma chce jít ještě dál. „Nechceme být konzervativní značka, která vyrábí klobouky pro babičky. Chceme být trendy, proto jsme navázali spolupráci s českými módními návrháři – Klárou Nademlýnskou, Petrou Ptáčkovou nebo studentkou VŠUP Lenkou Svatošovou,“ poodkrýval své plány Tělecký.

Ročně v továrnách v Novém Jičíně a ve Strakonicích vyrobí 450 tisíc plstěných klobouků a polotovarů a 1,7 milionů pletených baretů, čepic a fezů (z devadesáti procent pro zahraniční trh). Tím se společnost s obratem 450 milionů zařadila k největším producentům pokrývek hlavy na světě. Tělecký dále zdůraznil, že stabilní příjmy společnosti kromě armádních zakázek podporuje také náboženství – velkou část zakázek tvoří totiž religiózní pokrývky hlavy.

  • Tomáš Vacek, Marketing & Business Development Director společnosti Pietro Filipi

„Málokde ve světě se setkáte s lidmi, kteří ve městě nosí outdoorové bundy a tenisky do lesa v takové míře jako my v ČR. To našemu segmentu úplně nesvědčí a vypovídá to o tom, že tady spousta světových značek není.“

Značka Pietro Filipi tu ale už je 23 let a v letošním roce má v plánu prodat zboží za 660 milionů korun. Už od začátku sázela na kvalitní výrobky, protože český textil v tom má dlouhou tradici. Italsky znějící jméno bylo jen takovým bonusem, na který Češi ale slyšeli. Teď s vlastním týmem návrhářů – Annou Tuškovou (Chatty), Ivanou Mentlovou nebo Vladimírem Staňkem vytváří vlastní osobitý styl v souladu s firemním sloganem „Simple Elegance of Tomorrow“.

A i díky tomu se Pietro Filipi daří i v zahraničí. „Naše společnost je aktivní celkem na osmi trzích a nejzajímavější jsou asi Pobaltské státy. Tam si zákazníci už zvykli na to kupovat elegantní oblečení,“ říká Vacek.

  • Radim Dvořák, předseda představenstva obuvnické firmy Snaha

„Český obuvnický trh je na kolenou, ročně se tu prodá 35 milionů párů bot, z toho 1,6 milionu je vyrobených v ČR. To bychom chtěli změnit tím, že značku Snaha nabídneme malým výrobcům. Za umístění našeho loga jim poskytneme logistickou sílu a možnost zařazení do 220 prodejen.“

Tradiční výrobce obuvi z šedesátých let vsadil na redesign svých výrobků po vzoru Botas a jejich velkého comebacku. Doposud byla Snaha známá spíše konzervativnějšími modely pro starší generaci a sandály pro nemocniční personál, to chce ale změnit a v nové kolekci se snaží oslovit i mladší klientelu.

Čtěte také