Když Apple před deseti lety vyrazil do světa se svým telefonem, skeptici zapochybovali. Byl to další nablýskaný produkt, který sice milovníci jablíček shltli jako všechny před ním, jenže tenhle telefon byl jaksi jiný. Byl švýcarským nožíkem, jehož funkce se toho snaží obsáhnout až příliš, přirovnává server mercurynews.

Největší propagátor iPhonů, tehdejší CEO Applu Steve Jobs, však správně pochopil potenciál přístroje, když 9. ledna 2007 vstupoval v San Francisku na pódium a pronesl: „Jednou za čas se objeví revoluční produkt, který změní svět. Dnes Apple podruhé vynalezl telefon.“

Čtěte také: Vysvědčení Jobsova nástupce: šéf Applu dostal za první pětiletku 3 minus

A měl pravdu. iPhone lidi propojil se světem v každé sekundě jejich života, čímž změnil úplně všechno. Další rok Apple vytvořil App Store, centralizovaný trh, který zařízení otevřel softwarovým vývojářům.

S apkami si dnes lidé volají Uber, domlouvají si rande přes Tinder, hledají práci na LindekIn nebo hrají Angry Birds. Chytré telefony jsou pro naše životy tak důležité, že už existují i aplikace, díky nimž najdete ztracené nebo ukradené přístroje.

maxresdefault

Zdá se až neskutečné, nakolik lidé na tyhle chytré krabičky spoléhají. Současně jim ale přináší i jednu stinnou stránku – neustálý život online. U SMS za volantem už jde o život a hranice etikety v užívání telefonů také ještě nikdo nenastavil. Přes 70 procent uživatelů chytrého telefonu s ním spí. Francie nedávno schválila zákon, díky kterému mají pracující právo odpojit se, když tráví soukromý čas.

Čtěte také: Apple představil nový iPhone. „Sedmička“ je stejná a přece jiná

Právě tohle je asi nejhmatatelnější vedlejší efekt toho, co chytré telefony včetně iPhonu populaci přinesly. Ale jsou i po těch deseti letech, co Apple prodal víc než miliardu iPhonů, mezi námi ještě nějací skeptici?

iPhone daleko překonal všechna očekávání Applu a stal se největším zdrojem příjmů technologického giganta z Cupertina. Jenže tohle kulaté výročí přichází v době, kdy už není symbolem postavení. Pro netrénované oko jsou iPhone, Samsung Galaxy a další mobily s Androidem lehce zaměnitelné, zvlášť pokud jsou ukryty v ochranných pouzdrech.

giphy

A Apple už to taky pocítil. Jestliže za první čtvrtletí roku 2007 vydělal Apple na prodeji iPhnoů 5 milionů dolarů a prodeje pak lineárně rostly až k rekordnímu prvnímu kvartálu minulého roku s 51 miliony, celkově se prodeje v minulém roce propadly. A asi nejvíc to poznal CEO firmy Tim Cook, který přišel o 15 procent šéfovského platu, protože nenaplnil výkonnostní cíle firmy.

Trh s chytrými telefony je totiž saturovaný a lidé jeden model používají déle. Technologické pokroky sice stále přicházejí, což fanoušci kvitují, ale to nové trhy Applu neotvírá.

Čtěte také: 10 nejlepších vychytávek, které váš iPhone získá aktualizací na nový iOS 10

A to je asi největší problém pro nakousnuté jablko, ale i celý tech byznys. „Takže tohle výročí je možná tou nejlepší dobou podívat se na iPhone novýma očima,“ vyzval Tim Bajarin, prezident Creative Strategies, který v roli konzultanta mimo jiné spolupracoval také s Applem.

Ale čemukoliv, co přijde teď, nejspíš hned na začátku neporozumíme. Tak jako tenkrát. Protože jak se zdá, deset let je ta pravá doba na to pochopit, jaký má která věc pro naše životy význam a smysl.