Kdo je nejbohatší na světě, víte (a pokud si nejste jistí, pořád to je Jeff Bezos). Říkali jste si ale někdy, kdo je nejbohatší mezi filmovými postavami?

Sestavování žebříčků vymyšlených boháčů je poněkud obtížnější než u těch skutečných, ale zvládáme i to. I když spíš než o žebříček jde o přehled, který je přece jen potřeba brát s rezervou.

Čtěte také: 10 největších filmových hitů a propadáků roku 2017

Výši fiktivního jmění totiž musíme odhadovat podle toho, co zachytíme ve filmech či seriálech, a každá postava navíc žije v různých verzích našeho světa nebo v různé době.

I tak jsme ale sestavili přehled nejmajetnějších hrdinů a hrdinek, které jste mohli v poslední době na plátně potkat. Animované a pohádkové postavy jsme záměrně vypustili (promiň, strýčku Skrblíku).

Carlisle Cullen  40 až 50 miliard dolarů

Hlava upíří rodiny ze ságy Twilight má oproti ostatním filmovým postavám v hromadění majetku jednu velkou výhodu  po světě se pohybuje už přes 350 let, a měla na to tak dost času.

Rozvíjet své bohatství musel Cullen samozřejmě nenápadně, aby se neprozradilo, kdo doopravdy je. Nicméně především díky patentům v léčbě a výrobě léků se mu podařilo dát dohromady majetek, jehož hodnota podle odhadů dosahuje až na 50 miliard dolarů.

Náklady na život má Cullen minimální – živí malou rodinu, která se skrývá v luxusním (ale nijak přehnaně drahém) domě uprostřed lesů ve státě Washington.

Bruce Wayne – 15 miliard dolarů

Tajemný miliardář má v komjiksovém, seriálovém i filmovém světě opravdu široký záběr byznysových aktivit. Jeho bohatství plyne zejména z vlastnictví a rozvoje firmy Wayne Enterprises, již zdědil po rodičích a která se podílí snad na všech představitelných druzích obchodu a průmyslu – od přepravy přes technologie až po vývoj zbraní.

I když jsou výnosy konglomerátu obrovské, finální výši Waynova majetku táhnou dolů nemalé výdaje na jeho superhrdinské alter ego neboli Batmana.

Masivní základna pod Waynovým panstvím, obrněný Batmobil či jiné dopravní prostředky a zbraně plus skvěle vybavený oblek, to jde do stovek milionů dolarů.

Tony Stark – 10–15 miliard dolarů

Hrdina komiksů o Iron Manovi zdědil základ svého majetku po otci Howardu Starkovi, který se už od druhé světové války specializoval na výrobu a výboj zbraní.

Tony se rodinného řemesla zpočátku držel, později se ale rozhodl zaměření společnosti pozměnit. Stark Industries už tak získává většinu výnosů především z hledání a vymýšleních nových, čistých zdrojů energie.

Nejlepší reklamu mu dělá jeho superhrdinské alter ego Iron Man. Stark své druhé já, stejně jako další hrdinové z marvelovského vesmíru (Kapitán Amerika, Hulk), totiž neskrývá.

I v jeho případě s sebou ale snaha zachraňovat svět nese nemalé náklady – jen vývoje obleků Iron Mana jdou do desítek milionů a další technické vychytávky pro členy Avengers pravděpodobně ještě o řád výše.

Lex Luthor – 11 miliard dolarů

Ve filmech nejsou bohatí jen kladní hrdinové, peníze mají i ti záporní.  A mezi ty nejslavnější a nejbohatší patří Lex Luthor, odvěký rival Supermana.

Jak už to tak u zloduchů bývá, ke svému majetku nepřišel vždy poctivě. Mezi jeho speciality patří nepřátelská převzetí firem, vydírání či podvodná dědictví. Co se poctivých způsobů týče, Luthor rád spekuluje s cenami pozemků.

V poslední filmové verzi Supermana se Lex Luthor představil také jako nadšenec do technologií, které by rád použil proti Supermanovi. Není to ale zrovna levný koníček, a tak má výše jeho bohatství značné výkyvy. Luthor občas také musí počítat s tím, že je za mřížemi, ale vždy si dokáže poradit a prchnout.

Gordon Gekko – 8 miliard dolarů

A ještě jedna záporná postava. Finanční magnát z filmu Wall Street, který dal světu citát „Chamtivost je dobrá“, vydělal obrovské jmění během zlaté burzovní horečky koncem osmdesátých let minulého století.

Jeho specialitou bylo levně nakoupit solidně vypadající společnosti, provést v nich brutální škrty a následně je po kusech výhodně rozprodat konkurenci. Coby klasický finanční žralok také spekuloval s akciemi.

Kdyby si na něj nedošláply úřady, mohl by být klidně v přehledu výše.

Forrest Gump – 6 miliard dolarů

Hodný kluk, který je válečným hrdinou, mistrem v ping-pongu a seká trávu na hřišti, zbohatnul stejným způsobem, jakým se mu podařilo potkat většinu amerických prezidentů své doby – náhodou.

Začalo to lovem krevet, kde se mu zpočátku moc nedařilo, ale postupně získal na americkém jihu prakticky monopol a jeho značka Bubba Gump ovládla trh.

Jeho partner ve firmě a kamarád z války, poručík Dan, poté chytře investoval do podílu v tehdy startující společnosti Apple. A Gumpovo bohatství se díky tomu odhaduje na šest miliard dolarů. A vzhledem k tomu, že Forrest Gump žije velmi skromně, na své farmě jen se svým synem, prognóza růstu jeho majetku je velmi dobrá.

Christian Grey – 2,5 miliardy dolarů

Filmová trilogie Padesát odstínů představila nejen zákoutí (údajně) sadomasochistického sexu, ale také prostředí luxusu, kterým oplývá hlavní hrdina, mladý miliardář Christian Grey.

Jeho osobní i pracovní minulost je zahalená záhadami. A i přesto, že holding Grey Enterprises má webové stránky i ve skutečném světě, o jeho finančních výsledcích toho moc nezjistíte. Najdete tam ale aspoň informace o tom, že Grey má podíly v dopravních a výrobních společnostech a že investuje do nových technologií nebo energetiky.

Nicméně jak nám film ukázal, Christian moc nepracuje, rád si ale užívá luxusu – ať už je to byt v Seattlu, luxusní dovolenkové rezidence kdekoliv po Americe či samozřejmě drahá auta, helikoptéra nebo loď.

Lisbeth Salander – 2–2,5 miliardy dolarů

Hrdinka původně knižní, ale několikrát zfilmované trilogie Milénium všechny své peníze ukradla. Polehčující okolností je, že je vzala opravdu špatným lidem.

Špičková hackerka původně chtěla potrestat muže, kteří nenávidí ženy, ale s tím, jak se začala více zajímat o svou minulost, našla řadu dalších zloduchů, které se rozhodla o peníze připravit.

Lisbeth prakticky neutrácí a vzhledem ke svým schopnostem by mohla k dalším penězům přijít velmi snadno.

Walden Schmidt – 1,2 miliardy dolarů 

Dlouhou dobu byl díky seriálu Dva a půl chlapa známý herec Charlie Sheen, ale jeho problémy s drogami, alkoholem a další neřesti způsobily, že dostal po osmi sériích padáka.

Na jeho místo nastoupil Ashton Kutcher, pro něhož scenáristé stvořili postavu fiktivního technologického boháče Waldena Schmidta.

Majetek získal díky různým internetovým projektům, ale drsný rozvod ho připravil o chuť do života. Dům, ve kterém po této životní události začne bydlet s filmovým bratrem Charlieho Sheena a jeho synem, sice vyšperkoval různými technologickými vychytávkami, ale jinak neutrácí.

Lara Croft – 1–1,5 miliardy dolarů

Když zdědíte po rodičích velké bohatství, máte několik možností, jak s ním naložit. Lara Croft si vybrala jednu mimořádně zajímavou – jezdí po světě a hledá dávné, většinou kouzelné historické artefakty.

Některé z nich mají velkou cenu, takže se její majetek v případě, že je získá, může výrazně rozšířit, u některých ale neohrožené archeoložce stačí zabránit tomu, aby padly do rukou padouchů, kteří by jejich prostřednictvím rádi zničili svět.

Tak jako tak, přezdívky Tomb Raider (vykradačka hrobů) se Lara Croft nezbaví.