Aktuální vydání magazínu Forbes

Jak bychom mohli bydlet za sto let? Tady je 10 nejhezčích domů budoucnosti

Pošli to dál

Když se řekne dům, tak si většina z nás představí pravděpodobně cihly, beton a stavbu připomínající kvádr. V lepším případě si společně s domem vybavíme i zahradu a plot. Fantazie některých ale nezná hranic a i díky těmto lidem bude standardní bydlení za sto let vypadat úplně jinak než dnes.

Tady je 10 nejlepších nápadů na domy, ve kterých bychom si za pár let (nebo desetiletí) mohli ustlat:

Tornado-Proof Home - Jak vyplývá z názvu, tyto domy mají vydržet i tornádo. Vymyslel je Ted Givens a lidé z hongkongského studia 10Design. The Wolke 7 - Létat a žít ve vzduchu vám umožní tento létající dům, který je nápadem Timona Sagera ze Švýcarska. Roll House - Tento dům sice navrhl Korejec Christopher Daniel. Inspiroval se ale kalifornským horkem a pouštní krajinou. Water Discus Hotels - Návrh specialistů na vodní stavby z polského Deep Ocean Technology plní sen snad každého milovníka moře. Je libo rovnou z postele koukat třeba na delfíny?


Urban Tree House - Návrh Jasona Lubutkaha z Jason David Designs v New Yorku reaguje na přeplněnost mnoha světových měst. Jeho domy připomínají traverzy a využívají prostor nad ulicí. Weave House - Jako inspirace k tomuto bytovému domu posloužily vzory tkaných látek. Kromě toho celý komplex šetří energii. Vymysleli ho architekti ze studia Meridian105 Architects of Denver v Coloradu. Fallingwater Cottages - Na první pohled kopec, na druhý i dům. I tak může vypadat rodinné bydlení podle týmu Patkau Architects z kanadského Vancouveru. Moon Villa - Komfortní bydlení pro první obyvatele Měsíce navrhli architekti z nizozemského studia Royal Haskoning Architechten. Reboot Home - Tento maximálně úsporný dům by měl mít plně pod kontrolou počítač. Autorem návrhu je Victor Vetterlein. Sky Terra Towers  - Jak žít nad městem a přitom v zeleni. Návrh designérky Joanny Borek-Clement ze San Fransisca.
<
>
Weave House - Jako inspirace k tomuto bytovému domu posloužily vzory tkaných látek. Kromě toho celý komplex šetří energii. Vymysleli ho architekti ze studia Meridian105 Architects of Denver v Coloradu.

Ke změnám v tom, jak bydlíme, ale nepovede jen fantazie, ale i zcela pragmatické důvody. Urbanisté už dnes upozorňují, že populační růst, klimatické změny a geopolitika přetvářejí vzhled našich měst a v budoucnu tyto tlaky ještě zesílí.

Názory na to, jak budou domy budoucnosti konkrétně vypadat se samozřejmě liší. Většina odborníků se ale shoduje, že velkou roli budou hrát energetická soběstačnost a ekonomická i prostorová úspornost.

 

Autorka článku: Bethany Lyttle

Čtěte také