Káva je fajn a je dobrá. Šálek dobré kávy může krátkodobě zlepšit vaši pozornost, ale všeho moc škodí a z přílišného pití kávy můžete být nervózní, můžete mít zažívací problémy anebo můžete docílit přesného opaku toho, o co pravděpodobně usilujete – můžete zabít svou produktivitu.

Naštěstí existuje řada dalších produktů a aktivit, které vás vybudí k tomu, abyste zvládli všechno co chcete a potřebujete. Některé z nich popsal server Fastcompany. Místo kávy můžete podle něj vyzkoušet třeba tohle:

1. Zelený čaj

Klasika, dalo by se říct. Zelený čaj platí za nejzdravější náhradu kávy, a to díky svému vysokému obsahu antioxidantů, díky kterému snižuje riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Obsahuje kofein, ale méně než váš pravidelný šálek kávy, čímž se můžete vyhnout nepříjemnému napětí.

A to není všechno. Zelený čaj pomáhá udržet pozornost, ale také vás údajně může dělat chytřejšími. Tvrdí to například studie, kterou nedávno zveřejnili v časopise Psychopharmacology, podle níž zelený čaj zlepšuje paměť a myšlení.

2. Dejte si pauzu

Možná vám to přijde na první pohled postavené na hlavu, ale nejrůznější výzkumy prokázaly, že pravidelné pauzy v průběhu dne mohou vaši produktivitu zvýšit. Na Univerzitě v Illinois v roce 2011 zjistili, že dlouhé soustředění se na jednu aktivitu váš výkon ubíjí. Naopak rozmanitost úkolů udržuje mozek aktivní, a tím se zvyšuje vaše schopnost koncentrovat se. Takže když se nemůžete soustředit, projděte se, vstaňte a protáhněte se nebo zavolejte někomu blízkému.

3. Dejte si šlofíka

Tohle je podobné jako v předchozím případě. Je prokázáno, že nedostatek spánku je pro náš mozek  nebezpečný. Unavení máme tendenci dělat více chyb, klesá naše výkonnost a schopnost se plně soustředit na zásadní úkony. Což je také důvod, proč klimbáme během důležité odpolední schůzky. 

Doporučená denní “dávka” spánku je sedm až devět hodin, případně dát si ještě “dvacet” během dne. Vědci z NASA potvrdili, že i 26 minut spánku dokáže zvýšit výkon o 34 % a pozornost o 54 %.

4. Zacvičte si

Cvičení nás nejen vytvaruje, ale také povzbudí naši mysl a výkon. Nedávná studie z Michigan State University zjistila, že cvičení má vliv na dobré studijní výsledky – lépe se po něm přemýšlí a přicházíme s novými nápady. K podobnému výsledku došla i studie ze Švédska z roku 2011, která se objevila Journal of Occupational and Environmental Medicine. Během výzkumu byla jedna skupina zaměstnanců požádána, aby 2,5  hodiny týdně strávila fyzickou aktivitou, druhá skupina mohla ony 2,5 hodiny strávit podle svého uvážená a třetí skupina měla pracovat obvyklých 40 hodin.

Ti, kteří si zacvičili, stihli více práce a také byli méně nemocní. Ale máme dobrou zprávu – nemusíte v posilovně trávit dlouhé hodiny. Studie z British Medical Journal z roku 2013 zjistila, že jakákoliv fyzická aktivita trvající 10 až 40 minut prokrví  mozek tak, aby se zlepšila naše koncentrance.

Kvalitnější soustředění po cvičení může vydržet až dvě nebo tři hodiny. Pokud nemáte dostatek času, zkuste si vvběhnout a seběhnout schody nebo si dejte několik kliků.

5. Dejte si čokoládu a smějte se

Vědci z University of Warwick zjistili, že když lidem nabídnete čokoládu nebo jim ukážete vtipné video, zvýší se jeho produktivita o 12 %. A budou navíc i šťastnější.

Když se rozhodnete dát si čokoládu, sáhněte po tmavé. Ta totiž obsahuje malé množství kofeinu, který zvýší vaši pozornost. Také stimuluje produkci serotoninu a „šťastných“ endorfinů, které vám zvednou náladu.

Studie Univerzity v Nottinghamu z roku 2007 přišla na to, že pitím kakaa s vysokým obsahem flavonoidů (které jsou hlavní složkou tmavé čokolády) zlepšujete oběh krve do důležitých částí mozku na dvě až tři hodiny.

6. Zatopte si v kanceláři

Díky chladu v kanceláři klesá s vaší tělesnou teplotou i vaše produktivita. Vědci z Cornellovy univerzity zjistili, že zaměstnanci pracující v kanceláři při teplotě nižší než je 20 stupňů, udělali o 44 % více chyb a jejich produktivita byla poloviční než v případě jejich kolegů sedících v kanceláři o 25 stupních.

Příčinou je i to, že se naše tělo snaží zahřát. Mozku pak zbývá méně energie na soustředění a kreativitu.