Pražský startupový akcelerátor StartupYard se už 5 let snaží pomáhat prorazit těm nejzajímavějším technologickým nápadům, které se zrodí ve střední Evropě. K úspěšné realizaci jich dovedl na 51 a stále hledá další. Každý začínající startup potřebuje svého anděla, který mu dá nejen svou důvěru, ale taky peníze. Jak si při andělském investování vybírat a na co si dát pozor, popisuje jeden z členů StartupYardu – Lloyd Waldo.


Mou první andělskou investicí byla malá firma Gjirafa.com. Šest lidí mělo bláznivý nápad – chtěli se stát Seznamem pro Albánii a albánsky mluvící obyvatele Kosova. A pak se rozšířit po celém světě. Dnes jich je v týmu 60 a Gjirafa patří k nejrychleji rostoucím startupům na Balkáně. Milionům svých zákazníků nabízí služby, ke kterým dříve neměli přístup, a z malého startupu je také největší poskytovatel online reklamy v regionu.

Do firmy o něco později investovali i Ondřej Bartoš z Credo Ventures, Esther Dyson z Yandexu anebo Rockaway Capital. Nějak se ale stalo, že já jsem byl první. Kamarád z oboru, který navštívil Kosovo a byl se podívat v Gjirafě, mi několik dnů poté poslal e-mail, že mi investici závidí a že by si byl býval přál potkat tuhle partu v době, kdy jsem ji objevil já. Jak se mi to povedlo? Řídil jsem se následujícími zkušenostmi:

Mít štěstí

Podle řeckého filosofa Senecy je štěstí to, „když příležitost potká připravenost“. To je postřeh, kterého se snažím držet po celou svou kariéru práce se startupy.

Za jeden z hlavních důvodů toho, že se mi daří, považuji tvrdou práci. Čím déle ale spolupracují se StartupYardem, tím více si uvědomuji, že dobrý investor musí příležitost objevit, což s sebou nese i určitá rizika. V zásadě se to má tak, že abychom občas uspěli a našli projekt, který má budoucnost, tak musíme být neustále připraveni na velice pravděpodobnou variantu, že to nevyjde.

Čtěte také: Černé labutě 2016. Jaké události by mohly zamávat s vašimi investicemi?

Selhání je v naší práci tak běžné, že si z toho startupoví investoři sami dělají srandu. Vyprávíme si o příšerných prezentacích, nereálných byznysových nápadech, startupech, kterým jsme nedali šanci a kterým jsme nevěřili a přesto se jim to podařilo. Každý dobrý investor by měl mít těchto hororových příběhů více než těch úspěšných. A skutečně dobří investoři by měli i být tak trochu znudění, aby jejich pozornost upoutaly pouze neokoukané nápady.

Tohle je realita investování v počáteční fázi. Jsme ochuzeni o běžné techniky tradičního investování, jako jsou například prodejní výsledky, klasické byznys plány nebo dokonce hotové produkty s již existujícími zákazníky. Je to, jako bychom v hlubokých vodách hledali perly mezi kamením. Když se to podaří, můžeme hodně vydělat. Dost často ale chodíme domů s prázdnýma rukama.

Prodal bych to své matce?

Jak už vás asi napadlo, startupový investor by měl říkat „ne“ častěji než „ano“. Pokud ale teprve začínáte a nejste si ještě úplně jistí svým úsudkem, tak se vám rozhodně vyplatí mít někoho, kdo vám poslouží jako pojistka vaší soudnosti.

Dnes mám za sebou několik andělských investic, Gjirafa ale byla mou první a když jsem do ní vstupoval, nechtěl jsem to dělat sám. Požádal jsem proto svou matku, aby investovala se mnou. Možná to vypadá hloupě, ale nakonec mi to hodně pomohlo. Mít ji jako partnera mě donutilo přemýšlet o mých rozhodnutích mnohem pečlivěji.

Čtěte také: Tahle investice se bohatě vrátí: 5 tipů, jak naučit děti finanční gramotnosti

Moje máma startupům nerozumí, což pro mě byla výzva. Pokud ji přesvědčím, že je investice dobrý nápad, pak mé rozhodnutí neovlivnilo jen nadšení z jejich týmu, ale něco víc. Pokud své matce neumíte vysvětlit, co firma dělá, zřejmě to nevíte ani vy sami.

Takže pokaždé, když přemýšlím o nové investici, položím si otázku: Prodal bych to své mámě?

Investujte do lidí

Táta mi o hazardu řekl toto: „Nikdy se nesázej s někým, kdo se ti nelíbí. Nikdy nesázej víc, než můžeš prohrát, a važ si každého, kvůli kterému jsi prohrál.“

Myslím, že tím chtěl říct, že riskování tu je pro zábavu a sebemotivaci. Ne proto, aby naše vztahy ohrožovalo, ale naopak je zlepšovalo.

U nás ve StartupYardu startupistům často říkáme, že neinvestujeme do jejich nápadů, ale jejich týmu. Musíme se do nich zamilovat a oni se musí zamilovat do nás. Důvěra přináší do našeho vztahu hodnotu. Jediným způsobem, jak se ujistit, že se nám z investice vrátí maximum, je vědomí, že nám startupy důvěřují a že jim absolutně věříme i my. Jak jinak by nám naslouchali? Jak jinak bychom jim mohli pomoci?

Čtěte také: Pobaltí je rájem startupistů. Podívejte se, co sem láká milionové investice

Investování je risk. Ale budování silného vztahu není.

Říká se, že jako andělský investor musíte od začátku počítat s tím, že vaše peníze jsou ztracené. A že pokud se vám něco vrátí, tak budete mít štěstí. To je sice pravda, ale existuje tu něco, co můžete jednoduše ovládat: Budete mít rád člověka, do kterého investujete, i když kvůli němu přijdete o všechny peníze? Naučíte se něco z této zkušenosti?

Znáte svou roli?

Andělské investování je úplně jiné než investování do hodnoty. Pokud chcete začít, mějte na paměti, že můžete ztratit vše, co máte. Proto byste se měli vyhnout opatrným investicím.

Je to trochu jako manželství. Když do něj přijdete s pravidly a požadavky, počítejte s tím, že strávíte více času nad hádkami než poznáváním se.

Coby investor jsem zjistil, že nejcennější jsem v roli „přítele na telefonu“. Poslouchám nápady a problémy lidí, do kterých jsem vložil své peníze, a dávám jim zpětnou vazbu nebo drobné tipy.

Zkušenější andělští investoři mohou být náročnější. A mají na to právo. Pokud startupu chybí nějaké znalosti, tak je úkolem každého investora je doplnit – právě tato aktivita může mít zcela zásadní vliv na to, jestli se jeho investice nakonec zhodnotí, nebo ne. Každý investor ovšem přichází s vlastním balíčkem očekávání, a proto je nejdůležitější, aby se na nich všechny zúčastněné strany shodly.

Důvěra nade vše

Každý, kdo kdy investoval do startupů, vám potvrdí, že pokud vás někdo bude chtít obelstít, cestu si najde. Tudíž tou nejlepší a nejdůležitější radou, jak si mezi startupy vybrat, je hledat ty, kterým budete věřit – ne jejich nápadům, ale lidem, kteří je tvoří. Pokud máte pocit, že se na ně nemůžete spolehnout, nedávejte jim ani svoje peníze.

Podepisujete smlouvy pro případ, že se stane to nejhorší? Takové smlouvy jsou užitečné jen ve chvíli, když se opravdu něco zkazí. Vy ale chcete spolupracovat s lidmi, kterým obsah smluv připomínat nemusíte. První konvertibilní půjčku, kterou jsem podepsal s Gjirafou, jsem stáhl z internetu. Vyplnili jsme ji a téhož dne podepsali. Nechtěl jsem po nich žádné jiné záruky.

Mohli mě jednoduše podvést. Ale neudělali to. Stále zastávám názor, že pokud nevěřím v lidi, do kterých jsem investoval a investuji, ignoruji svůj instinkt.

Pomáhejte a přinášejte hodnotu

Investování v počáteční fázi nesmí být jen o penězích. Zaměřte se na hodnotu, kterou jako investor můžete přinést. Nemějte připomínky, pokud nenabídnete alternativu. Máte-li pochybnosti, zeptejte se. Ať už vaše role investora bude jakákoliv, měla by odrážet vaše silné stránky.

Věřte svému instinktu, až se budete rozhodovat o svém prvním vkladu. Investování v počáteční fázi je sázka na budoucnost, ne minulost. A budoucnost je otevřená.