James Kakalios je americký profesor fyziky a astronomie, který se proslavil coby významný expert na komiksové hrdiny a znalec jejich schopností. Obě své vášně dokázal propojit a celému světu učaroval jednoduchým vysvětlováním, proč superhrdinský svět funguje, jak funguje. Z nepovinného předmětu na vysoké se stala kniha i místo speciálního poradce při natáčení hollywoodských trháků. Už za dva týdny se James Kakalios představí na diskusním fóru Meltingpot, které se koná v rámci festivalu Colours of Ostrava. Pro Forbes.cz mezitím sepsal, jak svou zálibu dokázal přetavit v kariéru.


Posledních 30 let učím na univerzitě v Minnesotě. Mou výzkumnou specializací je fyzika experimentální kondenzované hmoty. Kondenzovaná hmota je jen vzletný název pro pevné skupenství a slovo experimentální zase napovídá, že svůj výzkum provádím, na rozdíl od kolegů teoretiků, v laboratoři.

Čtěte také: Čeká náš svět pád, nebo vznik nové civilizace? 

Můj výzkum sahá od „nano“ po „neuro“. To znamená, že vyrábím a měřím optické a elektronické vlastnosti nanokrystalických a amorfních polovodičů kompozitních tenkých vrstev s cílem vyvinout nové materiály s vlastnostmi vhodnými pro solární baterie a tenkovrstvé tranzistorové aplikace. Také spolupracuji s profesory neurovědy a zkoumám elektronický šum v amorfních polovodičích a jeho následné využití pro zesílení kolísání napětí v mozku. Nic z výše zmíněného ale není důvodem, proč už za pár dní přijedu do Česka.

Přijedu, abych mluvil o fyzice superhrdinů. Je tomu něco málo přes 10 let, co jsem na univerzitě otevřel kurz s názvem „Vše, co vím o fyzice, jsem se naučil čtením komiksů“. (Což dle mých kolegů vysvětluje mnohé!) Jde v něm o výuku klasické fyziky, pokrývá všechno od Isaaca Newtona až po tranzistory.

Příklady si ale nedáváme na letadlech a kladkách. Všechny příklady pocházejí z komiksů a zaměřuji se hlavně na ty případy, kdy superhrdinové fungují podle vědy správně. Je jasné, že superschopnosti jsou fyzikálně nemožné, ale byla by to celkem nuda, kdybych v rámci svého kurzu pouze poukazoval na to, který superhrdina nebo padouch porušil zákony fyziky.

Místo toho každé z postav uděluji „jednorázovou zázračnou výjimku z přírodních zákonů“ a poté si pokládám otázku, zda to, jak užívají své superschopnosti, je v souladu s vědou. A věřte tomu nebo ne, superhrdinové jsou s vědou v souladu mnohem častěji, než byste čekali!

Tak například pokud byste byli supersilní, kolik síly by bylo potřeba k přeskočení vysoké budovy? Vezměte si Supermana: v prvním komiksu, který o něm vyšel, se jeho obrovská síla přičítala faktu, že na jeho domovské planetě Krypton byla mnohem větší gravitace než na Zemi.

Takhle to možná vypadalo na Kryptonu. 

Co to znamená? Že stejně jako my můžeme na Měsíci, který má jen šestinovou gravitaci oproti Zemi, v jednom skoku urazit mnohem větší vzdálenost než doma, může Superman podobné výkony předvádět na naší planetě. Pak už není tak těžké spočítat, jaká gravitace by na Kryptonu musela být, aby Muž z oceli mohl být tak silný, jak je…

Můj kurz zaznamenal v roce 2002 obrovský zájem médií. Tehdy totiž šel do kin první film o Spider-Manovi s Tobeym Maguirem v hlavní roli. V té době mi začaly chodit stovky e-mailů od studentů, učitelů i těch, kdo školní lavice opustili už dávno. Všem se líbil nápad demonstrovat zákony fyziky na příkladech superhrdinů a všichni se dožadovali knihy, kterou by si na toto téma mohli přečíst.

Moment, kdy zemřela Gwen Stacey. 

To mě vedlo k napsání knihy The Physics Of Superheroes, která v češtině vyjde letos v nakladatelství Argo (pod názvem Fyzika superhrdinů). Na Meltinpotu představím příklady z této knihy a ukážu třeba, jak stejný zákon fyziky zodpovědný za smrt Gwen Stacey, Spider-Manovy přítelkyně z klasické série Amazing Spiderman, zachraňuje životy při automobilových nehodách.

Popíšu chemické složení štítu Kapitána Ameriky a na teorii relativity Alberta Einsteina budu ilustrovat pokus Flashe běžet rychlostí světla. Doufám, že vás přednáška pobaví, a pokud ne, tak alespoň poučí!

Diskusní fórum Meltingpot startuje v Ostravě už 18. července a Forbes je jeho mediálním partnerem. Přijďte si poslechnout Jamese Kakaliose i další hosty a zajít můžete i na talkshow „Když miluješ vlastní cestu“, ve které představíme příběhy těch nejúspěšnějších českých firem.