Jak docílit úspěchu a vlivu v práci a neobětovat přitom sebe nebo svoje duševní zdraví? To je otázka, kterou řešíme asi všichni. Několik posledních let jsem studovala neurovědu, vnímavost, vůdcovské schopnosti i různé léčebné metody, abych zjistila, jak dosáhnout úspěchu a zároveň zůstat sám sebou.

Není to jen tak, ale není to nemožné. Pomůže vám těchto 7 technik:

  1. Nastavte si jasné cíle a buďte flexibilní

Pokud nevíte, kam směřujete, nikdy se tam nedostanete. Je to banální, ale je to základ všeho. Vaše cíle musí být jasné a konkrétní, aby vás správně posouvaly vpřed. Současně je ale potřeba být flexibilní, protože se může stát, že se v průběhu cesty váš cíl změní. I tohle zní banálně, ale opravdu není dobře se za každou cenu upírat například na jednu vysněnou pracovní pozici a nevyužít toho, co se cestou naskytne. Takže mějte oči otevřené.

Čtěte také: Jak se vyhnout syndromu vyhoření. 13 příznaků, že balancujete na hraně

  1. Představujte si svůj úspěch

Tahle studie o hráčích basketbalu ukázala, že jedna hodina snění o tom, čeho byste mohli dosáhnout, je srovnatelná se sedmi hodinami fyzické aktivity. Propojení mysli a těla má neuvěřitelnou moc. Pokud máte nějaký cíl, například „získat milion zákazníků pro váš nový produkt“, musíte být schopni vidět tento cíl, jako kdybyste ho již dosáhli. Jaké obrazy pro vás tento cíl reprezentují? Soustřeďte se na ně a připomínejte si je.

Zkuste strávit 3 minuty každý den představováním a uvidíte, že úspěch přijde sám. Třeba že při kávě s kamarádkou vám do klína spadne úžasná pracovní příležitost anebo v potravinách potkáte toho pravého či pravou. Nikdy nevíte.

  1. Prociťte úspěch

Tajná přísada pro úspěch předchozího bodu je schopnost svůj cíl doopravdy procítit. Vaše podvědomí reaguje na pocity lépe než na slova a vaše tělo nepozná rozdíl mezi představovaným pocitem a realitou. Jen si to zkuste – představa, že jíte citron, vás nutí se šklebit stejně, jako kdybyste ho doopravdy jedli, ne?

S životními cíli to funguje stejně. Pokud se budete chovat a cítit tak, jako byste svého cíle již dosáhli, vaše podvědomí vás na úspěch dokáže lépe připravit.

  1. Nevzdávejte se, ale dejte si pauzu

Vytrvalost je klíčem k úspěchu. Stejně tak je ale důležité si čas od času oddechnout. Cesta za úspěchem není sprint, ale maraton.

Pokud se nevzdáte, svého cíle dosáhnete. Možná to bude chvíli trvat a možná se váš cíl v průběhu cesty změní. Máte právo cítit se frustrovaní a chtít všeho nechat, ale nedělejte to. Místo toho si dejte pauzu. Běžte běhat, malujte, meditujte, jděte s kamarády na kafe, jeďte na dovolenou. Hlavně neplujte proti proudu.

  1. Přejte ostatním to, čeho chcete dosáhnout i vy

Závist zraní víc vás než toho, vůči komu ji cítíte. Pokud je vaším cílem stát se společníkem ve vaší společnosti a tím se nakonec stane někdo jiný, můžete si pomyslet, že to je nanic – jenže vaše podvědomí si tenhle pocit spojí s povýšením jako takovým a vy máte problém.

Vaše vědomí má schopnost rozeznat a soudit, ale podvědomí ne. Nedokáže říct, že situace je nanic, protože někdo jiný dostal místo, které jste chtěli vy. Místo toho bude vaše podvědomí považovat samotné místo za nezajímavé a dojde k tomu, že o něj ani nestojíte. Podle toho se budete chovat, takže nevědomky budete sabotovat sebe sama.

Takže až někdo získá to, co chcete, přejte mu to. Představte si, že to jste vy, kdo onu věc/místo získal, a myslete na to, jak se budete cítit, až toho dosáhnete taky.

  1. Jenom hlupáci táhnou sami

Všichni opravdu úspěšní lidé mají svůj tým. Najděte si ten svůj a važte si ho. Dovolte sami sobě získat podporu. Dávání a přijímání podpory by ale mělo být vyvážené. Nedávejte víc, než dostáváte.

  1. Nebuďte pro všechny vším a naučte se říkat ne

Na cestě k úspěchu bez obětování sebe sama je třeba nastavit si nějaké hranice. Dopřejte si masáž a koupel a naučte se ostatním říkat ne a vytvořte si tak prostor pro své vlastní potřeby.

Autor: Vanessa Loder