Aktuální vydání magazínu Forbes

Co se naučíte ze Star Treku: 5 vůdcovských lekcí od kapitána Kirka

Pošli to dál

Kapitán James T. Kirk je jeden z nejslavnějších velitelů v historii Hvězdné flotily. Několikrát zachránil planetu Zemi, zastavil stroj zkázy, pomohl vyjednat mír s Klingony, udržel rovnováhu mezi Federací a Romulanskou říší, a dokonce bojoval s nacisty. James T. Kirk je zkrátka velitel klasického střihu, který vedl svou posádku do neznáma a ještě dál s úspěchem znovu a znovu.

Jeho úspěchy přitom nebyly náhodné. Kirkův styl velení je příkladem, jak úspěšně vést svůj tým i přes překážky a nebezpečí, kterým čelí. Tady je pět klíčových lekcí, ze kterých si můžete od kapitána Kirka vzít příklad.

1. Nikdy se nepřestaňte učit

„Největší nebezpečí, kterému čelíme, jsme my sami a náš iracionální strach z neznámého, ale nic ‚neznámého‘ neexistuje, je to pouze dočasně skryté nebo nepochopené.“

Kapitán Kirk možná působí trochu zženštile, ale nenechte se tím oklamat. Na Akademii byl známý jako chodící knihovna a jeho vášeň pro učení mu při jeho misích mnohokrát pomohla. Asi nejlepší příklad najdeme v epizodě „Arena“, kde je Kirk donucen bojovat s gornským kapitánem v boji muže proti muži. Využitím svých vědomostí si dokáže postavit jednoduchou zbraň a Gorna porazit.

Pokud se nad tím zamyslíte, kapitán hvězdné lodi ve 23. století bojuje pomocí phaserů, fotonových torpéd a nepotřebuje vědět, jak připravit střelný prach. V jeho době je střelný prach zbytečný a zastaralý, ale právě Kirkova touha po vědění ho zachránila.

POUČENÍ: Nezáleží na tom, čím se zabýváte, nikdy se nepřestávejte učit. Čím více toho víte, tím kreativnější můžete být. Čím více toho umíte, tím více řešení máte k dispozici. Pravda, asi nikdy nebudete čelit mimozemšťanovi na opuštěné planetě, ale na druhou stranu nikdy nevíte, co vám budoucnost přichystá. Vědění je nejlepší cesta, jak překonat jakékoli potíže.

se spockem a mccoyem done

Pan Spock, kapitán Kirk a doktor McCoy

2. Obklopte se poradci s různým pohledem na věc

„Jedna z výhod toho, že jste velitel, doktore, je mít možnost ptát se na radu bez toho, abyste se jí museli řídit.“

Dva nejbližší Kirkovi poradci jsou pan Spock, Vulkánec svázaný filozofií logiky, a doktor Leonard McCoy, člověk vedený soucitem a vědeckou zvědavostí. Spock i McCoy často stojí proti sobě a doporučují rozdílná řešení. Kirk někdy poslechne jednoho, někdy druhého a občas použije jejich rady jako odrazový můstek a vymyslí něco úplně nového.

POUČENÍ: To, že má Kirk poradce velmi rozdílné povahy a s velmi odlišným pohledem na svět kolem sebe, je jasný důkaz, že sám sobě jako veliteli věří. Slabí lídři se obklopují přikyvovači, kteří s nimi nepolemizují. To podporuje atmosféru strachu, kdy se každý bojí promluvit, a zároveň to neumožňuje kreativní ani inovativní jednání. Všichni potřebujeme v našem životě či práci někoho, jako je McCoy a Spock.

3. Buďte součástí výsadku

„Risk je naše práce. O tom je celá tahle loď. To proto ji opouštíme.“

Kdykoliv se naskytne zajímavá mise či výzva, Kirk je vždy součástí výsadkového týmu. Díky tomu, že je na místě, je vždy schopen okamžitě situaci vyhodnotit a lépe se rozhodnout. Pro své lidi tak je velitelem hlavně kvůli svým činům, a ne podle červené uniformy. Kirk je praktický typ vedoucího, jenž vedl svůj tým, kdykoli se naskytnou zajímavé nebo nebezpečné situace.

POUČENÍ: Pokud jste ve vedoucí pozici, je velmi snadné nebýt součástí týmu v terénu. Nakonec s vedením přicházejí výhody, že? Dostanete krásnou kancelář ve vyšším patře, asistenta/ku a váš den je plný schůzek, kde rozhodujete o nejrůznějších věcech. Řada těchto věcí je naprosto nezbytná, stejně zásadní ale je neuvíznout v rohu své kanceláře a nezapomenout, jak vypadá život ve frontové linii. Pokud ztratíte tuhle perspektivu, je mnohem těžší pochopit, co váš tým dělá a jak nejlépe řešit jeho problémy. Navíc pokud nejste součástí týmu, je velmi snadné ztratit jeho důvěru.

enterprise done

Enterprise

4. Hrajte poker, ne šachy

„Ne šachy, pane Spocku, poker. Znáte tu hru?“

V mojí nejoblíbenější epizodě Star Treku Kirk a jeho posádka čelí neznámé lodi ze skupiny, která si říkala „První federace“. Hrozba od neznámé lodi dospěla do bodu, kdy se destrukce Enterprise zdála nevyhnutelná. Kirk se v téhle situaci zeptal pana Spocka, jaké možnosti mají, a on mu odpověděl, že Enterprise hraje šachovou partii a nezbývají jí žádné tahy, které by vedly k vítězství. Kirk mu ale oponoval, že nemohou hrát šachy, ale musejí hrát poker. Nepřátelskou loď pak jednoduše přelstil. Mám rád šachy jako každý podivín, ale bereme je až moc často jako metaforu pro velitelskou strategii.

POUČENÍ: Šachy jsou složitá hra, ale mají pevná pravidla. Je to hra plná limitů. Pro velitelskou strategii je mnohem lepší poker. Život je hra pravděpodobnosti, ne definovaných pravidel. Často je mnohem větší výhodou to, že rozumíte svým protivníkům, než to, jaké karty máte v ruce. Sázky, blafování a argumenty jsou mnohem více součástí opravdové životní strategie. Žít s náhledem do myšlení vašich protivníků a nebýt omezován pravidly hry vede k mnohem lepšímu rozhodování než následování linek na šachovnici.

5. Zničte Enterprise

„Všechno, co chci, je velká loď a hvězdy, kam bych ji mohl vést. Můžeš cítit vítr v zádech, zvuk moře za tebou, a i pokud si tohle odmyslíš, je to pořád to samé. Loď je tvoje všechno i se všemi hvězdami, sakra.“

Jedno ze stále se opakujících témat v původní sérii Star Treku je Kirkova láska k Enterprise. Tento cit ho udržuje od toho, aby podlehl malicherným sporům, a zároveň je i důvodem, proč si nikdy nevytvoří žádné opravdové přátele nebo nezaloží rodinu. Navzdory této lásce přišel ve filmu Star Trek III: Pátrání po Spockovi moment, jenž musel být pro Kirka nejbolestivější. Rozhodl se totiž zničit Enterprise, aby zastavil útočící Klingony a zachránil posádku. Scéna, kdy Kirk zničí svou loď, se nese v pohřebním tónu. Nicméně všichni přežijí a ještě získají loď Klingonů.

POUČENÍ: Jako vedoucí jsme často vedení svou vášní. Je jedno, zda nabízíme zboží, službu či radu a jak moc jsme o naší pravdě přesvědčeni. Realitou je, že časy se mění. Přicházejí nové produkty, nové způsoby, jak věci dělat, a tak určitě přijde i ve vašem životě čas, kdy už vaše „vášeň“ nebude životaschopná. Čas, kdy nemá dál smysl pokračovat v tom, co jste dělali doposud. Až to nastane, a nezáleží na tom, jak moc bolestivé to bude, musíte „vyhodit Enterprise do povětří“. Tak to prostě je. Věcí, co nefungují, je potřeba se zbavit, i když to znamená chvilku žít na klingonské lodi.

 

Čtěte také